1. Закарпаття

Таємниці замку "Ньолаб" на Закарпатті: археологи розкопали кахель із зображенням дракона /ВІДЕО/

16.07.2014 21:22

{youtubes}

З 2007 року відбуваються розкопки на замку «Ньолаб» у Королеві на Закарпатті. Цьогоріч тут працюють археологи та студенти з Ужгорода та Львова. Керують експедицією...

З 2007 року відбуваються розкопки на замку «Ньолаб» у Королеві на Закарпатті. Цьогоріч тут працюють археологи та студенти з Ужгорода та Львова. Керують експедицією Ігор Порохненко — доцент кафедри історичного факультету УжНУ та Анастасія Балкова з Львівського національного університету ім. І.Франка.

Наразі їм уже вдалося дослідити одну замкову кімнату, в якій знайдено кахлі з зображенням дракона та двох єдинорогів, різнотипні та відмінні за оздобленням. Цікаво, що в кімнаті збереглася піч початку XVІІ ст. (1610 р.). Вхід до кімнати прикрашав барельєф з гербом баронів Перені –володарів Королівського замку. Барельєф символізує перемогу сил добра, над злом.

— Такі барельєфи є в найкращих замках Угорського королівства. – каже Ігор Прохненко. — Коли ми бачимо це в Королеві, то розуміємо, що це не просто замок .- Тут проходили події, які будоражили всю Європу. Чого варте тільки написане тут «Королівське Євангаліє1401 року. Взагалі аналогів цьому замку на Закарпатті немає. Та нас насамперед цікавить те, як жили люди.

Знайдені під час розкопок у замку кахлі з зображенням дракона та єдинорогів археологи вже відправили до Ужгорода на реставрацію.

Цікаві для науковців також інші знахідки: жетон Норінберга — кінець 16 ст., монета Матяша Корвіна — друга половина 15ст. Найдавніша ж ренська кераміка-14 ст., кам«яні плити з зображенням герба Перені, дзвіночок, пояс, та 2 польські і 17 угорських монет.

Ігор Прохненко відзначив активну участь громади Королева у проведенні розкопок на замку. Люди не лише цікавляться роботою археологів, але й надають їм допомогу харчами, інструментами тощо.

Слід також зазначити, що це перша спільна стаціонарна експедиція ужгородських та львівських археологів на королівському замку. Раніше дослідники приходили сюди періодично, на 2-3 дні.

Паралельно з дослідженням замку «Нялаб» проводяться розкопки городища у Малій Копані.



Дарина Деяк, Іван Кормош,
для Голос Карпат.інфо