1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. >

Словаки спробують покращити візовий режим для закарпатців

09.06.2011 16:11 0 Закарпаття

Усього за 30 кілометрів від Ужгорода у словацькому Міхаловце у рамках роботи комісії з транскордонного співробітництва вкотре підняли питання спрощення...

Усього за 30 кілометрів від Ужгорода у словацькому Міхаловце у рамках роботи комісії з транскордонного співробітництва вкотре підняли питання спрощення оформлення віз та розбудови пунктів пропуску. Від української сторони головував Міністр України з питань надзвичайних ситуацій Віктор Балога, від словацької - Держсекретар Міністерства внутрішніх справ Словацької Республіки Марош Жілінка.

Скористатися дозволами на малий прикордонний рух до Словаччини теоретично можуть 400 тисяч закарпатців. На практиці – на 1 серпня 2010-го Генконсульство Словацької Республіки в Ужгороді видало всього 1132 дозволи. Для порівняння – Угорщина видала за цей період більше 62-х тисяч дозволів. Урядовці обох країн погоджуються – потрібно вдосконалювати положення угоди про малий прикордонний рух:

– Передбачають, у першу чергу, що видача дозволів буде зведена до 30-ти днів, що одночасний термін перебування громадян України на території Словаччини буде збільшений з 90 до 180 днів. І основне – ці дозволи будуть безкоштовними, - розповів Надзвичайний і Повноважний Посол України в Словацькій Республіці Олег Гаваші.

На засіданні обговорили й питання видачі багаторазових віз терміном від 2 до 5 років та спрощення проходження кордону. Українська сторона вважає неприпустимими випадки, коли словацькі прикордонники вимагають в українських громадян додаткові документи. До прикладу, офіційно не передбаченого оригіналу запрошення. Ще одне важливе для Закарпаття питання – розбудова пунктів пропуску. Українські урядовці пропонують збільшити пропускну спроможність вантажного КПП «Ужгород - Вишнє Нємецьке» до 250 транспортних засобів за добу. Для цього навіть готові направляти у разі потреби мобільні сканери. Великі надії покладають і на можливість створення КПП «Забрідь - Уліч», який міг би з'єднати кордони України, Словаччини та Польщі:

– Для нас питання відкриття КПП «Забрідь – Уліч» пріоритетне. Як наша сторона, так і Пряшевський край готові побудувати інфраструктуру до переходу за власні кошти. За кошти Європейського союзу – будуватиметься сам перехід. Для цього існують гранти і, впевнений, якщо ми висунемо таку пропозицію – Євросоюз сприятиме в отриманні гранту на будівництво переходу, - зауважив керівник Закарпаття Олександр Ледида.

Натомість, Міністерство фінансів Словаччини пропонує подальшу розбудову пункту пропуску «Малий Березний – Убля». Мотивуючи це відсутністю коштів на будівництво КПП «Забрідь – Уліч». Водночас, словацькі урядовці обіцяють лояльність до пропозицій української сторони у всіх питаннях:

– Словацька Республіка та Словацько-Українська комісія підтримує всі кроки щодо розбудови стосунків між прикордонними регіонами та нашими країнами, спрощення візового режиму. Але, водночас, Словаччина пов'язана обов'язками як член ЄС і Шенгенської зони, тому робити будь-які кроки може тільки в рамках міжнародного законодавства, - констатував Держсекретар МВС Словацької Республіки, голова Словацької частини міжурядової комісії Марош Жілінка.

Уже за тиждень у Братіславі зустрінуться президенти України та Словаччини – Віктор Янукович та Іван Гашпарович. Глави держав підпишуть міжнародні угоди, які, за сподіваннями обох сторін, закладуть новий етап українсько-словацької співпраці.

 Прес-центр ОДА