1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Прийняття Закону «Про ринок земель» - ризики та переваги

27.03.2012 12:35 Закарпаття

У ході прес-туру закарпатських журналістів на Львівщину відбулася прес-конференція на тему «Як розгортатиметься в Україні земельна реформа після набуття...

<p>У ході прес-туру закарпатських журналістів на Львівщину відбулася прес-конференція на тему «Як розгортатиметься в Україні земельна реформа після набуття...

У ході прес-туру закарпатських журналістів на Львівщину відбулася прес-конференція на тему «Як розгортатиметься в Україні земельна реформа після набуття чинності закону «Про ринок земель»?» Експерти, представники влади та міжнародних проектів прогнозували, як функціонуватиме ринок сільськогосподарських земель в умовах зміненого законодавства.

Усі вони зійшлися на думці, що вищезгаданий закон слід приймати, проте кожен запропонував кілька поправок. Фахівці наголосили, що ринок купівлі-продажу землі особливо важливий, адже земля – це довгострокові інвестиції. Водночас сучасне українське законодавство потребує удосконалення. Зокрема, наприклад, що стосується умови купівлі землі через аукціон. Щоб великі агрохолдинги не скупили всі сільгоспземлі, слід передбачити в законі пільговий порядок продажу земель для дрібних фермерів. Саме малі виробники вирощують в Україні 97-98% картоплі, заготовляють 80% молока, 40% м'яса, 35% яєць.

agro2Ще одна проблема – відсутність заготівельних центрів. В Україні 60% овочів псується і не доходить на ринок. Проект «Агроінвест» має намір сприяти зміні ситуації і поставив завдання розвитку маркетингових послуг, які можуть бути представлені різними обслуговуючими кооперативами, об'єднаннями, які консолідують у собі малі й середні підприємства товаровиробників. Другий етап – створення оптових ринків.

Присутня на прес-конференції заступник генерального директор ринку «Шувар», що у Львові, Клавдія Гордієнко розповіла, що оптові ринки вже сьогодні намагаються забезпечити усі умови виробникам. Так, фермерам навіть не обов'язково бути присутніми на ринках. Вони можуть через веб-камеру спостерігати, як продається їхня продукція (ринок за це бере 5%), а також при цьому коригувати ціну залежно від попиту. К. Гордієнко також наголосила на позитивній співпраці із закарпатськими овочівниками, «особливо із Заріччя». «Львів'яни люблять їх продукцію. Ми завжди стараємося знайти найкраще місце, адже закарпатські овочі завжди користуються попитом», - сказала доповідачка.

Згідно з дослідженнями, продати свою землю одразу після зняття мораторію на продаж земель готові 10-20 % українців. Перший місяць після зняття мораторію не повинен стати бумом. Тому зараз головне – попередити людей не поспішати з продажем своїх земель, - кажуть експерти.

"Найбільше зараз люди бояться, що прийде іноземець і скупить усю землю. Проте у сучасній редакції іноземці не мають права купувати у нас сільськогосподарські землі", - заявив заступник начальника головного управління агропромислового розвитку у Львівській області Ігор Падляк.

Водночас юристи зауважили, що з часом землю усе ж зможуть купувати і іноземці – коли рівень ВВП України підніметься.

Під час прес-туру відбувся і тренінг із агротематики для журналістів із кількох областей у рамках проекту Агентства США з міжнародного розвитку USAID Агроінвест. Мета проекту – сприяти відновленню економічного підйому в сільськогосподарському секторі України, допомогти українським селянам краще розуміти та захищати свої права на землю і продумано розпоряджатися своєю власністю.

Ужгородський прес-клуб