1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Хустська резиденція графа Дракули

13.02.2013 14:49 Закарпаття

Сьогодні  граф Дракула національний геройРумунії. Такій  кількості знятих про нього фільмів, та написаних книг, міг би позаздрити не один історичний персонаж....

<p>Сьогодні  граф Дракула національний геройРумунії. Такій  кількості знятих про нього фільмів, та написаних книг, міг би позаздрити не один історичний персонаж....

Сьогодні  граф Дракула національний геройРумунії. Такій  кількості знятих про нього фільмів, та написаних книг, міг би позаздрити не один історичний персонаж. Його колишні володіння в Румунії з кожним роком приваблюють усе більшу кількість туристів з усього світу, та не всі знають, що  легендарний Дракула, мав маєтки  і на Закарпатті. Закарпаття: 1

Граф Дракула   належить до такої категорії людей, про яких легенди складають ще  до їхньої смерті. Одна з найпоширеніших, що Влад Дракула був вампіром. «Зрозуміло, Дракула вампіром не був. Причин такої поганої репутації валаського правителя є кілька. Відомо, вів війну з турками-османами, й часто поводився з ними жорстоко: саджав на кіл, чи давав накази роздирати на шматки. Такі методи розправи були занадто радикальними, навіть для тих буремних часів»,- розповідає завідувач кафедри туризму УжНУ, проректор УжНУ  Федір Шандор. До прикладу, легенда свідчить, що коли  одного разу  турецькі посли не зняли перед ним своїх тюрбанів, то Дракула наказав прибити їх до голови гвіздками. Османи боялися його як чорт ладану, а страх, як відомо, не рідко породжує чутки. Тай люди тоді не мали змогу перевірити інформацію перед тим, як її розповсюджувати».

Дослідники, вважають, що така жорстокість Дракули є  наслідком його тривалого перебування в  турецькому полоні. Також  відомо, що його батька вбило найближче оточення в боротьбі за владу, а самому Дракулі довелося тікати з Валахії й переховуватися за її межами.

Закарпаття: 2Більшість сучасних  дослідників називають  Влада Воєводу Цепешем, а не Дракулою. Хоча румунською Цепеш буквально, той що сажає на кіл, вперше було згадано 1508 року, аж після 32 роки після його загибелі. Таку назву для нього придумали  ті ж турки. Однак, у всіх християнських країнах, він був виключно відомий як Дракула. Одні історики стверджують, що таке «прізвище» він унаслідував від батька, який був лицарем ордену Дракона. А латиною дракон — draco. Інші висувають свою версію — через надмірну жорстокість, тому селяни й називали їх династію чортами( румунською  draco- чорт). Та доприкладу, в документах 15 століття їх родину іменували Дрєгуля, тобто «дорогий». З цього можна зробити можливий висновок (авт.), що кровожерливий рід Дракули подобався своєму народу. Ще б пак, він захищав з такою завзятістю свої володіння, що навіть могутні турки-османи його боялися. Також варто зауважити, що за часів Дракули— Румунії, як країни тоді ще не існувало. Натомість були князівства — Молдова, Валахія та Трансільванія. Якраз і Валахією Дракула володів, тож був він не графом, а князем.  Перформансний публіцист, Олесь Бузина,  автор книги «Таємна історія України-Русі» пише: «Дракула правив Валахією – середньовічної державою, на південному-заході сучасної Румунії. Але мав типове слов’янське ім’я- Влад, і слов’янський титул. А розмовляв він найчастіше на одному з слов’янський діалектів, дуже схожому на  українську мову». Це мимоволі наштовхує на думку, що граф Дракула мав відношення до України, можливо, навіть мав українське походження.

Та сучасні дослідники стверджують зворотнє. Хоча з Україною його дійсно щось пов’язує. Історик, зав.кафедрою туризму УжНУ Федір Шандор каже: «Влад Цепеш  мав безпосереднє відношення до Закарпаття. У 1329 році угорський король за особливі заслуги перед короною і Його Величністю подарував рицарю Драгу, Хустський замок з околицями, які на той час складали майже третину Закарпаття. Деякі дослідники династії Дракула, вважають що власник  два роки поспіль прожив у Хуському замку».

Закарпаття: Хустська резиденція графа Дракули

Народні перекази свідчать, придворні, які проживали разом з князем у замку, не могли без  його дозволу, ані вийти з мурів, ані увійти. Харчі на вершину доставляли раз на місяць. А ось сам він міг вільно пересувалися. Після смерті Дракули у замку ніхто більше не проживав. В колишньому замку Драги-Дракули стояв військовий гарнізон, аж доки у 18 столітті вежу не зруйнувала блискавка. Також існує версія, що родова резиденція Драгів була в селі Драгово, Хустського району, і саме від  знаменитого валаського роду й походить назва поселення.  Прихильники такої теорії,  у якості аргументів, перелічують прізвища Драгів, Драгуля, Драгушинець, які ще й досі часто можна зустріти в цьому селі. Може ці люди дійсно далекі родичі славетного волоського правителя?

Закарпаття лише починає розкривати таємниці своєї історії...

Оксана Нірода,  Zaholovok.com.ua