1. Новини Закарпаття
  2. >

Токсини та радіація їх не зачепила: вчені виявили незвичну знахідку в Чорнобилі

10.03.2024 11:01 ІТ і технології Лайт

Ці крихітні черв'яки з Чорнобиля абсолютно не постраждали від радіації

Ці крихітні черв'яки з Чорнобиля абсолютно не постраждали від радіації

Про це пише Ю.Новини

Нематоди, що мешкають у Чорнобильській зоні відчуження (ЧЗВ), абсолютно не залежать від рівня радіації навколо злощасної електростанції, показало нове дослідження. Проаналізувавши геноми мікроскопічних черв’яків, вчені виявили, що ДНК цих істот залишається абсолютно незмінною, незважаючи на те, що вони зазнали впливу рівнів іонізуючої радіації, які ми, люди, вважаємо шкідливими.

“Катастрофа 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції перетворила навколишній регіон на найбільш радіоактивний ландшафт, відомий на планеті”, – пишуть автори дослідження. Майже 40 років потому 30-кілометровий (18,6 милі) регіон навколо станції залишається покинутим через високий рівень радіації, хоча незрозуміло, як це вплинуло на місцеву дику природу.

“Чи призвела раптова зміна навколишнього середовища до відбору видів або навіть окремих особин всередині виду, які від природи є більш стійкими до іонізуючого випромінювання?” – говорить Софія Тінторі, автор дослідження, у своїй заяві. Для дослідження вона та її колеги зібрали 15 нематод з різних районів Чорнобильської зони і порівняли їхні геноми з геномами п’яти інших черв’яків того ж виду з різних частин світу.

Оскільки іонізуюче випромінювання може викликати дволанцюгові розриви в ДНК, дослідники підозрювали, що чорнобильські черв’яки матимуть “спадкові хромосомні перебудови”, які передаватимуться через кілька поколінь опромінених нематод. Однак, на їхнє здивування, зразки з ЧЗВ не виявили жодних хромосомних відмінностей порівняно з хробаками з Німеччини, США, Австралії, Маврикія та Філіппін.

Подальший аналіз показав, що чорнобильські нематоди не мали більш нещодавно набутих мутацій, ніж їхні міжнародні побратими, що вказує на те, що їхня ДНК не була пошкоджена радіацією в Чорнобилі.

“Це не означає, що Чорнобиль безпечний – це скоріше означає, що нематоди дійсно стійкі тварини і можуть витримувати екстремальні умови, – каже Тінторі. “Ми також не знаємо, як довго кожен з зібраних нами черв’яків перебував у Зоні, тому ми не можемо бути впевнені, який саме рівень опромінення отримав кожен черв’як та його предки за останні чотири десятиліття”.

Цікавлячись, чи нематоди, хворі на ХКЯ, можуть просто мати особливий механізм відновлення пошкодженої ДНК, дослідники піддавали тварин впливу трьох різних хімічних речовин, що викликають мутації, і спостерігали, як ці мутації передаються наступним поколінням. Загалом вони виявили, що різні штами нематод демонструють різний рівень толерантності до цих мутагенів, але їхні реакції не можна передбачити за допомогою опромінення.

Іншими словами, черв’яки з Чорнобиля не були систематично кращими в захисті своєї ДНК, ніж нематоди з інших місць, що свідчить про те, що рівні радіації в ЧЗВ не відібрали штами з вищим ступенем генетичної стійкості. Натомість, схоже, що нематоди просто не бояться іонізуючого випромінювання.

Хоча ці знахідки, очевидно, є чудовими новинами для мікроскопічних черв’яків, вони також мають значення для людей. Наприклад, вони можуть допомогти вченим зрозуміти, чому деякі люди більш схильні до пошкодження ДНК, ніж інші, і таким чином відкрити нові шляхи для розвитку раку та інших захворювань.

“Тепер, коли ми знаємо, які штами нематод більш чутливі або більш толерантні до пошкодження ДНК, ми можемо використовувати ці штами для вивчення того, чому різні люди більш схильні до впливу канцерогенів, ніж інші”, – каже Тінторі.

Читайте також:  Вірили й надіялися до останнього: закарпатці прощатимуться з юним Героєм (ФОТО)