Тибетські льодовики тануть, випускаючи на волю стародавні віруси віком у 15 000 років.
Вічна мерзлота поступово тане, відкриваючи світові древніх істот – рештки шерстистих носорогів, 40 000-річні рештки гігантського вовка, бактерії віком понад 750 000 років та віруси. Не все з цього вимерло.
Багатовіковий мох зміг повернутися до життя в теплі лабораторії. Так само, неймовірним чином, ожили крихітні круглі черв'яки віком 42 000 років. Ці захопливі проблиски організмів з далекого минулого Землі розкривають історію стародавніх екосистем, включаючи деталі середовища, в якому вони існували. Але танення також викликає певні побоювання, що стародавні віруси можуть повернутися, щоб заражати нас.
Пише 24 Канал
Деталі
Танення льоду не лише призведе до втрати цих стародавніх "архівних" мікробів і вірусів, але й вивільнить їх у навколишнє середовище, де вони можуть почати розмножуватись і мутувати. Ми буквально не знаємо, що там може знаходитись і наскільки воно небезпечне для людського організму.
Завдяки методам метагеноміки та новим методам стерилізації зразків крижаного керна, дослідники змогли трохи краще зрозуміти, що саме криється в холоді. У ході дослідження команді вдалося виявити колекцію з десятків унікальних 15 000-річних вірусів з льодовикової шапки Гулія на Тибетському плато й отримати уявлення про їхні функції.
Ці льодовики формувалися поступово, і разом з пилом і газами в цьому льоду відклалося багато-багато вірусів, – каже мікробіолог Чжи-Пін Чжун з Університету штату Огайо.
Попередні дослідження показали, що мікробні спільноти корелюють зі змінами концентрації пилу та іонів в атмосфері, а також можуть вказувати на кліматичні та екологічні умови того часу.
У цих застиглих записах давніх часів на висоті 6,7 кілометра над рівнем моря дослідники виявили, що 28 з 33 ідентифікованих ними вірусів ніколи раніше не зустрічалися. Вони, судячи з усього, здатні процвітати в екстремальних умовах та інфікувати клітини в холодному середовищі.
Порівнявши їхні генетичні послідовності з базою даних відомих вірусів, команда виявила, що найбільш поширеними вірусами в обох зразках крижаного керна були бактеріофаги, які інфікують Methylobacterium – бактерії, важливі для циклу метану в льоду. Вони були найбільше пов'язані з вірусами, виявленими у штамах Methylobacterium у рослинних та ґрунтових біотопах — що узгоджується з попереднім повідомленням про те, що основне джерело пилу, який осідає на льодовиковій шапці Гулія, ймовірно, походить з ґрунтів.
"Ці заморожені віруси, ймовірно, походять з ґрунту або рослин і сприяють отриманню поживних речовин для своїх господарів", – підсумувала команда.
Хоча привид стародавніх вірусів здається особливо тривожним після пандемії COVID-19, найбільша небезпека полягає в тому, що танучий лід вивільняє в атмосферу також величезні запаси метану і вуглецю.
Але очевидно, що лід також може містити інформацію про минулі зміни в навколишньому середовищі та еволюцію вірусів. Ми дуже мало знаємо про віруси і мікроби в цих екстремальних умовах і про те, що там насправді відбувається. Як бактерії та віруси реагують на зміну клімату? Що відбувається, коли ми переходимо від льодовикового періоду до теплого? Багато чого ще належить зрозуміти.
Читайте також: Прекрасні й дикі: на Закарпатті зафіксували неймовірне явище (ФОТОФАКТ)
Читайте також:
- Розділити Україну на три частини? Російський план, що викрила українська розвідка
- Вінницький ракетний завод "Porohtar" презентував новий ОТРК "Ліщина" — мем у дії
- У понеділок 45 населених пунктів Закарпаття будуть БЕЗ світла: відома причина відключень
- Будинок - привид чи полтергейст?: що за історія лякає жителів про одну із будівель у Закарпатській громаді?
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Популярний месенджер чи реальна небезпека?: відомо...
Буданов назвав Telegram загрозою націона...
08.09.2024 11:17 84 0 ІТ і технології
Ціни шокують: уже з 27 вересня українці зможуть пр...
Відомо скільки коштуватиме iPhone 16 в У...
11.09.2024 13:01 224 0 ІТ і технології
Уже в жовтні: Microsoft припинить підтримку деяких...
Планується припинення підтримки одразу 7...
11.09.2024 22:01 127 0 ІТ і технології
Українська кіберспортивна команда лідирує за перег...
Гравці української NaVi 22 липня вдруге ...
12.09.2024 13:04 78 0 ІТ і технології
В Apple хочуть блокувати деякі iPhone: хто ризикує...
Вчора, 12 вересня, для бета-тестерів зап...
13.09.2024 23:08 359 0 ІТ і технології