Перш ніж ІТ-спеціаліст починає роботу у компанії, відбувається підписання контракту. Це завершальна стадія хайрингу, де HR бере безпосередню участь, тому має розумітися на умовах контракту і знати відповіді на питання майбутнього члена команди. ІТ-юристи, що супроводжують онбординг команд та надають консультації щодо змісту контрактів, підготували гайд з базових питань, які варто знати HR перед початком роботи в ІТ-компанії.
Які документи компанія підписує з кандидатами?
Найрозповсюдженіший набір документів включає договір про розробку програмного забезпечення та NDA (договір про нерозголошення конфіденційної інформації). Якщо ж компанія стала резидентом Дія Сіті, то замість договору про розробку програмного забезпечення можуть підписувати гіг-контракт.
ТОП-5 дискусійних умов у договорах з командою, і чому вони важливі
Пропонуємо розібратися з окремими умовами кожного документу, які викликають у кандидатів найбільше сумнівів та запитань.
Про незалежний статус спеціаліста
Договір про надання послуг підписують зі спеціалістами ФОП. Такий статус означає, що вони ведуть незалежну підприємницьку діяльність. Завдяки цьому компанії заощаджують податки, але й несуть фінансові ризики. Зокрема, якщо податкова або управління Держпраці вирішить, що насправді між спеціалістом та компанією трудові відносини, компанія отримає штраф. Саме тому так важливо закріпити у договорі незалежний статус спеціаліста, у тому числі додати умову про те, що він самостійно веде бухгалтерський облік і подає звітність. Фактично, це може робити бухгалтер компанії, але юридично обов’язок має бути за спеціалістом.
Про акт прийому-передачі
Оплата робіт ФОП проводиться на основі акту виконаних робіт, який є підтвердженням джерела доходу у податковій. Зазвичай, його треба виставляти кожен місяць. У документі описують об’єм виконаних робіт і визначають винагороду до сплати. Акти підписуються у електронній формі, зокрема через сервіс Вчасно.
Багато питань виникає щодо строків оплати роботи спеціалістів. Тож варто пояснити, що строк залежить від дати підписання акту. Спочатку спеціаліст виставляє акт, потім IT-компанія його розглядає та підписує, і потім відбувається оплата. Для кожної з цих дій у договорі має бути визначений строк. Наприклад, IT-компанія оплачує послуги протягом 7 банківських днів з моменту підписання акту виконаних робіт.
Про безоплатне усунення багів
Цей пункт у договорі викликає найбільше запитань. У тексті контракту він може бути сформований так: у разі дефектів у програмному забезпеченні, IT-компанія може відмовитися прийняти та оплатити послуг. Дефект - це зафіксована в ході випробування, експлуатації, тестування невідповідність функціонування програмного забезпечення вимогам, викладеним у технічному завданні. У такому разі, для спеціаліста встановлюється строк для безоплатного усунення недоліків. HR доводиться працювати із запереченнями проти такого пункту. Зокрема треба пояснити, що дефектом вважається явна помилка, яка відповідно до професійних навичок спеціаліста не мала б статися. Тому сумлінне виконання обов’язків ніколи не призведе до ситуації, коли доведеться безоплатно усувати баги.
Про можливість “піти одним днем”
Пункт, де визначений строк, за який спеціаліст має повідомити компанію про припинення роботи, рідко викликає запитання. Частіше на нього не звертають увагу, але HR має попередити кандидата, що піти одним днем і залишити задачі на проєкті незакритими не вийде. Спеціаліст має завчасно повідомити про бажання завершити співпрацю, тоді PM зможе поступово передати задачі новому члену команди і переналаштувати процеси без шкоди проєкту і відносинам з клієнтом. Якщо ж спеціаліст не повідомить завчасно, застосовують санкціі, наприклад, компанія може не оплатити останній місяць роботи.
Про конфіденційність та неконкуренцію
Поряд з договором про надання послуг зі спеціалістами підписують договір про нерозголошення конфіденційної інформації. Такий документ викликає багато питань, бо забороняє команді шерити інформацію про проєкти без дозволу IT-компанії та вести схожу бізнес-діяльність. Завдання HR пояснити, що підписання такого договору не означає тотальну заборону на використання отриманого досвіду. У більшості NDA є пункт з дозволом додавати проєкти у портфоліо, але погоджувати об'єм інформації, що розголошується, з IT-компанією. Те саме стосується заборони конкуренції. Варто пояснити, що в межах договору заборонено саме переманювати клієнтів, партнерів та підрядників IT-компанії, використовувати напрацьовану роками базу даних клієнтів та перевикористовувати рішення, розроблені за час роботи у компанії, для власних комерційних цілей.
Тепер ви зможете пояснити кандидатам базові пункти у контрактах і побудувати довірчі відносини між кандидатом та IT-компанією. Рекомендуємо з самого початку пояснювати спеціалістам їх юридичний статус, політику оплати у компанії та обмеження щодо конфіденційності, щоб задовольнити очікування та запобігти конфліктам у майбутньому.
Автор: Валерій Сталіров, CEO компанії IT-юристів Stalirov&Co
Читайте також:
- Закарпатцям "не по зубах", люди у розпачі: вартість одного з основних овочів різко злетіла на місцевих базарах
- У понеділок 45 населених пунктів Закарпаття будуть БЕЗ світла: відома причина відключень
- Будинок - привид чи полтергейст?: що за історія лякає жителів про одну із будівель у Закарпатській громаді?
- Дев'ять годин планових: де закарпатцям відключать світло вже завтра й чи будуть графіки ще сьогодні?
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Популярний месенджер чи реальна небезпека?: відомо...
Буданов назвав Telegram загрозою націона...
08.09.2024 11:17 84 0 ІТ і технології
Ціни шокують: уже з 27 вересня українці зможуть пр...
Відомо скільки коштуватиме iPhone 16 в У...
11.09.2024 13:01 224 0 ІТ і технології
Уже в жовтні: Microsoft припинить підтримку деяких...
Планується припинення підтримки одразу 7...
11.09.2024 22:01 127 0 ІТ і технології
Українська кіберспортивна команда лідирує за перег...
Гравці української NaVi 22 липня вдруге ...
12.09.2024 13:04 78 0 ІТ і технології
В Apple хочуть блокувати деякі iPhone: хто ризикує...
Вчора, 12 вересня, для бета-тестерів зап...
13.09.2024 23:08 359 0 ІТ і технології