1. Головна
  2. >
  3. ІТ і технології

Температура та вологість: наскільки небезпечною може бути спека сьогодні

423

Разом зі зміною клімату хвилі спеки стають все інтенсивнішими: вони тривають довше, йдуть частіше, а температури все вищі.

Температура та вологість: наскільки небезпечною може бути спека сьогодні

Зараз одна така хвиля проноситься через Європу: в Іспанії та Португалії лише за минулий тиждень померло 1100 людей. Багато людей просто не готові до температур вище 35 ºС: у них в будинках не було кондиціонерів, а деякі вдень виходили і намагалися працювати як зазвичай і отримали величезні проблеми зі здоров'ям. Очевидно, люди просто не розуміють, в яку погоду можна перебувати на вулиці, як їм поводитися вдома, і наскільки взагалі все серйозно.

Те, що ми бачимо на термометрі — це лише півсправи тому, що наш організм — не термометр. Він відчуває все по-іншому. Важливо брати до уваги вологість повітря. Нові дослідження показують, що поєднання цих двох факторів, спеки та вологості, у сумі стає небезпечним куди швидше, ніж раніше вважали вчені. Найчастіше говорять про дослідження, опубліковане у 2010 році. У ньому оцінюється, що верхньою межею для організму людини є «температура вологого термометра» 35 ºС. Це температура, яка вимірюється термометром, загорнутим у мокру тканину, через яку може проходити повітря. Виходить вимір не абсолютної температури, а температури щодо вологості повітря, та ще й з огляду на атмосферний тиск та швидкість вітру. У результаті такий термометр чудово симулює відчуття людського тіла.

Вчені з'ясували, що навіть найадаптованіші до спеки люди не можуть займатися своєю звичайною діяльністю при температурі вологого термометра вище 32 °С. А 35 °C - це смерть. Теоретична межа людського виживання становить лише кілька годин — навіть у тіні, навіть за необмеженій кількості води. І така межа в 35° С виглядає абсолютно логічною.

Температура людського тіла 36 °С. Якщо навколишнє середовище відчувається приблизно так, то тіло більше не може охолоджуватися, випаровуючи піт з поверхні тіла, і не здатне підтримувати стабільний внутрішній стан. Але "вологі" 32 °С - це приблизно еквівалентно 55 °C "нормальної" температури (при нульовій вологості). Така спека на нашій планеті теж виникає, але рідко і поки що не в Європі. Наприклад, під час аномальної хвилі, що охопила Південну Азію у травні-червні цього року, у Пакистані та Індії було зафіксовано температуру за вологим термометром у 33,6 ºC. Скільки людей загинуло – складно порахувати, але рахунок може йти на сотні тисяч. У Європі таких температур немає, і найближчим століттям точно не буде.

Сайтів, що показують актуальну саме вологу температуру (wet-bulb temperature, WBT) важко знайти. З’являється таке враження, що правильно її хто не вимірює. Але існує графік, що дозволяє приблизно обчислити WBT зі звичайної температури і вологості повітря. І можна подивитися на максимальну «вологу» температуру в різних частинах планети через сервіс від Університету Колумбії. У Європі загалом вона становить близько 25 ºC, окрім Італії. І навіть у пустелі Сахара загалом до 30 ºC не доходить. Але нещодавно межа 35 градусів з дослідження 2010 року була випробувана на людях у лабораторних умовах. Результати цих тестів показують ще більшу причину для занепокоєння.

За результатами дослідження Університету штату Пенсільванія до лабораторії Noll, поєднання температури навколишнього середовища та рухів, при якому тіло всередині постійно нагрівається, називається «критичною межею навколишнього середовища». Нижче за ці межі тіло здатне підтримувати відносно стабільну температуру. Але при їх перевищенні організм починає перегріватися, і лавиною накочують всі побічні ефекти, пов'язані зі спекою. Коли тіло нагрівається, серцю доводиться працювати старанніше, щоб посилювати кровопостачання шкіри та розсіювати тепло. Посилюється потовиділення. Можна отримати і тепловий удар, що небезпечно для життя. Дослідження лабораторії Noll показали, що навіть для молодих здорових чоловіків і жінок верхня межа «нормальної для життя» навколишнього середовища значно нижча від теоретичних 35 °C. Насправді тепер уточнена межа — температура вологого термометра 31 °C. Це приблизно 26 °C при 90% вологості або 32 °C при 50% вологості.

При цих температурах нормальне існування неможливе, організм іде у рознос. Навіть якщо нам здається, що все більш-менш нормально. Якщо ви коли-небудь отримували тепловий удар, то знаєте, що перед ним може здаватися, що все терпимо. Ви навіть можете відчувати, як тіло вже адаптувалося, а навколо стає прохолодніше. А потім – сонливість, втрата свідомості, смерть.

І тут не забуваємо, що межа 31 °C — це у здорових дорослих. Для дітей і людей похилого віку все набагато гірше, приблизною межею буде 27 °C. Якщо у вас серйозні захворювання – ви теж у зоні ризику. Загалом, як тільки «звичайна» температура починає перевищувати тридцять градусів — ні дітей, ні дідусів більше, ніж на кілька годин, на вулицю категорично не можна випускати.

У спекотному і сухому середовищі критична межа температури сильно нижча, тому що майже весь піт, що виділяється, може випаровуватися, охолоджуючи тіло. Але що вища вологість повітря, то менше вологи вільно випаровується з нашого організму. У результаті навіть у Сахарі можна почуватися краще, ніж в Індії у пік вологого та спекотного сезону. Зараз увага вчених переключилася на тестування літніх чоловіків та жінок. Вони кажуть, навіть здорове старіння робить людей значно менш стійкими до спеки. Плюс потрібно врахувати підвищену поширеність серцевих захворювань, респіраторних захворювань та інших проблем із здоров'ям, а також вплив деяких ліків. Не дивно, що старші 65 років становлять 80-90% жертв аномальної спеки.

Як залишатися в безпеці

Завжди мати при собі достатню кількість рідини (у тому числі, щоб поливати шию та голову). А також, якщо ви змушені виходити на вулицю, завжди бути в режимі пошуку місць, де можна охолонути, навіть на короткий час. На кілька хвилин зайти в кафе з кондиціонером, щоб потім спокійно продовжити свій шлях.

Звичайно, якщо ви живете в регіоні, де влітку температури піднімаються вище за 30 ºС — потрібно мати вдома кондиціонер. І, відповідно, вибирати орендовані квартири з його наявністю. Зайві кілька тисяч оплати - неймовірно низька ціна в порівнянні з потенційними проблемами зі здоров'ям у майбутньому, та й просто нездатністю нормально жити.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber