1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. ІТ і технології

Вчені почали збірку найскладнішої споруди в історії

Через 14 років після отримання офіційного дозволу вчені нарешті почали збірку гігантського термоядерного реактора ІТЕР

Вчені почали збірку найскладнішої споруди в історії

Експериментальний реактор покликаний продемонструвати, що ядерний синтез може бути безпечним джерелом енергії на Землі.

ІТЕР — найскладніша технічна споруда в історії людства. Основна конструкція складається з 10млн деталей. Це більше, ніж у Великому адронному колайдері. Інженери називають її «найбільшим в світі паззлом».

Для збірки конструкції в крихітну комуну Сен-Поль-Ле-Дюранс на півдні Франції в останні кілька місяців надходили компоненти з виробничих майданчиків по всьому світу. Тепер їх ретельно зберуть разом.

Сім рівнів будівлі ITER вміщають всі види обладнання, труби, електричні кабелі, лінії живлення токамака і ін. 3D-моделі

На збірці реактора працює близько 2300 осіб.

«Побудова машини по частинах схоже на складання тривимірного пазла з жорсткими вимогами по часу», - сказав генеральний директор ІТЕР Бернард Біго.

«Всі аспекти управління проектами, інженерії, управління ризиками та логістики повинні поєднуватися з точністю швейцарських годинників, - сказав він, - У нас є складний сценарій, якому потрібно слідувати протягом наступних кількох років».

Проект ІТЕР йде з відставанням від графіка на п'ять років, а його початковий бюджет вже виріс втричі приблизно до 20 мільярдів євро.

На першому етапі реактор буде працювати в імпульсному режимі при потужності термоядерних реакцій 400-500 МВт і тривалості імпульсу близько 400с. На другому етапі буде відпрацьовуватися режим безперервної роботи реактора, а також система відтворення тритію.

Збірка реактора продовжиться 5 років.

Перші експерименти з робочою плазмою на ІТЕР повинні початися в грудні 2025 року. На повну потужність реактор планують вивести до 2035 року.