1. Новини Закарпаття
  2. >

Нове розпорядження Трампа щодо космічних ресурсів розглядається як колоніалізм

Сполучені Штати не розглядають космос та його ресурси як всесвітнє надбання

Сполучені Штати не розглядають космос та його ресурси як всесвітнє надбання

Президент США Дональд Трамп підписав розпорядження, в якому визначається політика США в області експлуатації позаземних ресурсів. У ньому підкреслюється, що нинішній режим регулювання, зокрема договір з космосу від 1967 року, що дозволяє вільно використовувати такі ресурси.

Ця позиція США не нова. У 1979 році Штати поряд з іншими космічними державами не підписали Місячний договір, який передбачає, що ненаукове використання космічних ресурсів повинно регулюватися міжнародної нормативно-правовою базою. А в 2015 році Конгрес прийняв закон, що дозволяє американським компаніям і громадянам використовувати ресурси Місяця і астероїдів.

Новий указ уточнює, що Сполучені Штати не розглядають космос як «глобальне надбання» і бачать шлях до видобутку за межами Землі без необхідності укладення нових міжнародних угод.

За словами високопоставленого представника адміністрації Трампа, наказ під назвою «Заохочення міжнародної підтримки відновлення та використання космічних ресурсів» розробляли близько року. Його видання викликано необхідністю прояснити позицію Сполучених Штатів, які ведуть переговори з міжнародними партнерами, щоб сприяти просуванню місячної програми НАСА Artemis.

Читайте на ГК:Жителям області доведеться носити з собою документи: представники ТЦК перевірятимуть кожного

Програма передбачає висадку двох астронавтів на Місяць в 2024 році і встановлення стійкої людської присутності на найближчому сусідові Землі і навколо нього до 2028 року. Такий місячний ресурс, як лід, який, як вважається, знаходиться в достатку в постійно затінених полярних кратерах, є ключовим.

«Оскільки Америка готується повернути людей на Місяць і відправитися на Марс, цей наказ регулює політику США щодо відновлення і використання космічних ресурсів, таких як вода і деякі корисні копалини, з метою заохочення комерційного освоєння космосу», - заявив заступник помічника президента і виконавчий секретар національної космічної ради США.

Нове розпорядження Трампа фактично завершує багаторічні дебати, які розпочалися з підписання Договору по космосу в 1967 році. Документ встановлює, що «американці повинні мати право займатися комерційною розвідкою, видобутком і використанням» ресурсів в космічному просторі відповідно до чинного законодавства, і що Сполучені Штати не розглядають цей простір як глобальне надбання.

Роскосмос офіційно засудив новий указ Трампа і прирівняв його прояву колоніалізму. Так звучить заява заступника генерального директора з міжнародного співробітництва Сергія Савельєва: «Спроби експропріювати космічний простір і агресивні плани по фактичному захоплення територій інших планет ледве сприяють плідній співпраці країн. В історії вже були приклади, коли одна країна вирішила почати захоплення територій в своїх інтересах - всі пам'ятають, що з цього вийшло».

Читайте на ГК:Мукачево - "прозоре" місто, а Ужгород - "частково прозоре": оприлюднені рейтинги шокують містян (ФОТО)
Читайте на ГК:Озеро знаходиться на висоті близько 1000 м над рівнем моря: унікальна родзинка Закарпаття, про яку мало хто знає (ФОТО)
Читайте на ГК:Корисна інформація для працівників і роботодавців: працевлаштування на Закарпатті виходить на новий рівень