Нове співробітництво між NASA та SpaceX
SpaceX стала переможцем конкурсу НАСА з доставки вантажів на окололунну станцію Gateway в рамках програми Artemis. Для доставки буде задіяний новий космічний корабель Dragon XL, що запускається ракетою Falcon Heavy.
«Це є значним кроком вперед для програми НАСА Artemis, по якій до 2024 року вперше пройде висадка жінки і чоловіки на Місяць і буде забезпечено стала присутність людини на Місяці», - йдеться в повідомленні агентства.
Подробиці розробки Dragon XL не відкривали, відомо лише, що корабель зможе перевозити понад п'ять тонн вантажів в герметичному і негерметичному відсіках.
«Повернення на Місяць і підтримка майбутніх космічних досліджень вимагає доставки значної кількості вантажу за доступною ціною», - сказала президент SpaceX Гвінн Шотвелл. «Завдяки нашому партнерству з НАСА, SpaceX здійснює доставку критично важливих вантажів і устаткування для наукових досліджень на Міжнародну космічну станцію з 2012 року, і для нас велика честь продовжувати роботу за межами орбіти Землі і доставляти вантажі для станції Gateway за програмою Artemis», - додала вона.
Конкурс на надання логістичних послуг був оголошений НАСА в серпні 2019 року. Вимоги до космічних апаратів були такі: не менше 3,4 тонн вантажопідйомності під тиском і здатність доставити 1 тонну негерметичного вантажу до шлюзу, а також мати можливість утилізувати щонайменше стільки ж вантажу з шлюзу. Тендери повинні були розподілити ще в кінці року, але відбулася затримка, причини якої в НАСА не розкривають.
«Залучення постачальника логістичних послуг на борт гарантує, що ми зможемо транспортувати всі критично важливі матеріали, необхідні для шлюзу і на місячній поверхні, щоб проводити дослідження і демонстрації технологій в космосі, які ми не можемо зробити ніде більше. Ми також плануємо проведення різних досліджень на логістичному модулі і всередині нього », - відзначав керівник програми Gateway Космічного центру імені Джонсона НАСА Ден Хартман.
Умови, на яких працюватиме SpaceX, також не розкриваються. Загальна вартість витрат на всю 15-річну програму становить $ 7 млрд. Про те, скільки місій за цей період виконає компанія Ілона Маска, даних немає. Передбачається, що протягом однієї місії вантажний космічний корабель повинен буде знаходитися біля воріт шлюзу протягом 6-12 місяців.
Раніше повідомлялося, що НАСА має проблеми з розробкою космічного корабля для дослідження далекого космосу за програмою Artemis. Будівництво надважкої ракети-носія Space Launch System, або SLS, на три роки вибилося з графіка і на 33% перевищує запланований раніше бюджет. Передбачається, що SLS зможе доставити на навколоземну орбіту понад 90 тонн корисного навантаження. Однак всі підрядники зіткнулися з проблемами при виконанні своєї частини контракту. Загальні проблеми з виробництвом, обумовлені низькою продуктивністю Boeing - головного підрядника. Серед них відзначають розробку програмного забезпечення.
На початку року керівництво науково-технологічного комітету Палати представників США запропонувало перенести наступний політ американських астронавтів на Місяць на 2028 рік. Замість Місяця законодавці пропонують NASA зосередити свої зусилля на Марсі. «Програма «Місяць — Марс» повинна мати проміжну мету - відправити місію з екіпажем на поверхню Місяця до 2028 року. Остаточна мета - відправити місію з екіпажем на орбіту Марса до 2033 року. Американці повинні першими ступити на Червону планету», - було сказано в законопроекті.
У відповідь Федерація комерційних космічних польотів заявила, що документ «не створить стійкої архітектури освоєння космосу, а замість цього налаштовує НАСА на провал, виключивши комерційну участь і конкуренцію в ключових програмах».
В результаті НАСА опублікувало оновлений документ місячної програми під назвою Moon 2024 Mission Manifest. Агентство призначило дату запуску перших 10 місій і змінила їх первісний порядок. Перші запуски SLS відбудуться не раніше квітня 2021 року, а перша висадка людини на Південний полюс Місяця в рамках програми планується на кінець 2024 року.
Читайте також:
- Прийшов їхній час: у ТЦК розкрили правду про добровольців і примусово мобілізованих
- Перший і останній штурм: окупант розкрив жахи війни в російській армії
- На деревах й під снігом: скляне чудо у закарпатських лісах. Людей тягне магнітом (ФОТО)
- На Закарпатті вводили аварійні відключення й відмінили одну з черг
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Популярний месенджер чи реальна небезпека?: відомо...
Буданов назвав Telegram загрозою націона...
08.09.2024 11:17 84 0 ІТ і технології
Ціни шокують: уже з 27 вересня українці зможуть пр...
Відомо скільки коштуватиме iPhone 16 в У...
11.09.2024 13:01 225 0 ІТ і технології
Уже в жовтні: Microsoft припинить підтримку деяких...
Планується припинення підтримки одразу 7...
11.09.2024 22:01 127 0 ІТ і технології
Українська кіберспортивна команда лідирує за перег...
Гравці української NaVi 22 липня вдруге ...
12.09.2024 13:04 79 0 ІТ і технології
В Apple хочуть блокувати деякі iPhone: хто ризикує...
Вчора, 12 вересня, для бета-тестерів зап...
13.09.2024 23:08 360 0 ІТ і технології