1. Головна
  2. >
  3. ІТ і технології

Призупинено будівництво надважкої ракети

130

У NASA виникли проблеми щодо програми "Артеміда"

Призупинено будівництво надважкої ракети

Будівництво американської надважкої ракети-носія Space Launch System, або SLS, на три роки вибилося з графіка і на 33% перевищує запланований раніше бюджет. Це говориться у звіті генерального інспектора NASA. Програма SLS виявилася настільки дорогою, що агентству доведеться повідомити Конгрес США про бюджетні перевитрати, заявляє інспектор.

 

SLS необхідна для програми NASA «Артеміда», в ході якої астронавти повинні відправитися на Місяць. Ракета, за планами, буде найпотужнішою в світі. Вона зможе доставити на навколоземну орбіту понад 90 тонн корисного навантаження. Через важливості проекту генеральний інспектор NASA провів аудит контрактів програми SLS, які підписані з Boeing, Aerojet Rocketdyne і Northrop Grumman. Boeing розробляє основну ступінь ракети, Aerojet Rocketdyne будує двигуни, а Northrop займається прискорювачами. Як з'ясувалося в ході перевірки, всі підрядники зіткнулися з проблемами при виконанні своєї частини контракту. Це призвело до зростання витрат і відставання від графіка.

 

Як пише журнал Space.com, фактичні витрати на розробку програми SLS виросли щонайменше на 33%. У звіті зазначено, що до грудня 2019 року загальна вартість програми SLS склала $ 14,8 млрд. При цьому, як вказує генеральний інспектор, ця цифра може зрости до 43%, оскільки відставання від графіка триває.

 

NASA мало вперше випробувати ракету в 2017 році. Однак компанія Boeing, яка займалася складанням основної частини ракети, закінчила цю роботу тільки на початку 2020 року. Також NASA планувало пробний запуск SLS без екіпажу в листопаді 2020 року, але змушене було відкласти політ до 2021 року. Через зриви термінів до кінця 2020 фінансового року NASA ризикує витратити на SLS більше $ 17 млрд, з них $6 млрд "ніде не відстежуються і не реєструються», говориться в звіті. Якщо перший запуск ракети відбудеться в 2021 році, то вартість програми на той час може, на думку інспектора, вирости до $ 18,3 млрд. Програма SLS цілком разом з капсулою екіпажу «Оріон», яка необхідна для транспортування людей, і наземними навігаційними системами, до 2024 року обійдеться в $ 50 млрд. При цьому в 2014 році NASA обіцяло Конгресу вкластися в $ 10,8 млрд.

 

За словами генерального інспектора, основна проблема програми в тому, що виконання контрактів на будівництво SLS проходить з труднощами. Як зазначено в звіті, деякі несправності, пов'язані з виробництвом, «обумовлені, по більшій частині, низькою продуктивністю Boeing» - головним підрядником NASA з проектування, розробки, тестування та виробництва основного етапу SLS. Зокрема, в звіті виділяються проблеми з розробкою програмного забезпечення Boeing. Також інспектор вказує на технічні проблеми, пов'язані з розробкою блоку контролера двигуна ракети, які в звіті приписуються як Northrop Grumman, так і Aerojet Rocketdyne.

«Тим не менше, - говориться в звіті, - NASA може підвищити ефективність програми, якщо зробить висновки з поточної фази розробки».

«Керівництво NASA розгляне результати цих оцінок, а потім проведе перенастроювання програми SLS. NASA повідомить результати аудиту Конгресу і виконає всі вимоги, зазначені в звіті », - наводить Space.com відповідь керівників агентства.

На закінчення генеральний інспектор визнав, що «досягти прозорості від програми SLS буде непросто, так як NASA не відслідковує всі витрати і не повідомляє про них офіційно». Крім того, автори звіту відзначають, що NASA «продовжує боротися за управління витратами і графіком виконання програм SLS», що інспектор пов'язує з «проблемами в реалізації програми, з технічними проблемами і ефективністю роботи підрядників».

 

Раніше президент США Дональд Трамп попросив збільшити бюджет NASA на майбутній рік на 12%, щоб космічне агентство встигло відправити людину на Місяць до 2024 року. Пропозиції адміністрації щодо бюджету передбачають виділення NASA на дві тисячі двадцять один фінансовий рік $ 25,2 млрд. Майже половина з цієї суми ($ 12,3 млрд) повинна піти на фінансуваня програми «Артеміда»

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber