1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Ставлення жителів Ужгорода, Мукачева та Берегова до Великодня - дослідження Комісії громадської ради

50
Суспільство Новини Мукачева

<p>Напередодні святкування вірниками східного обряду Великодня комісією з питань збереження історичної спадщини та духовності Громадської ради при...

Ставлення жителів Ужгорода, Мукачева та Берегова до Великодня - дослідження Комісії громадської ради

Напередодні святкування вірниками східного обряду Великодня комісією з питань збереження історичної спадщини та духовності Громадської ради при Закарпатській облдержадміністрації та Агенцією досліджень регіонального соціуму «Карпатія» було проведено соціологічне опитування на вулицях міст Ужгород, Мукачево, Берегово з метою виявлення громадської думки щодо ставлення місцевих жителів до святкування Пасхи та Великодніх традицій.

Варто зазначити, що питання, які були запропоновані для відповідей респондентам, наводили на значення, яке відіграє у людей одне з найбільших для християн релігійних свят. Беручи до уваги відповідну статеву, вікову та національну вибірку було опитано 1200 жителів вказаних міст (по 400 в кожному).

Зокрема, дані по місту Ужгород засвідчили, що духовна культура займає значне місце в їхньому житті. Так, 83% місцевих жителів вважають Пасху особливим великим святом, і тільки 13,5% опитаних ставляться до нього як до звичайного релігійного свята. Ще 1,5% респондентів відповіли, що вважають його звичайним вихідним днем

Суспільство: Ставлення жителів Ужгорода, Мукачева та Берегова до Великодня - дослідження Комісії громадської ради

Цікавою була відповідь громадян на запитання щодо їх ставлення до Великого посту. 72,5% опитаних відносять ці дні до можливостей духовного очищення. Піст як нагоду схуднути розглядають 4,5% ужгородців, а як можливість зекономити – 2%.

Натомість 8% міщан не можуть однозначно дати відповідь на це запитання, а ще 6,5% нічим важливим його не вважають.

Загальна картина особистого ставлення до Великого посту жителів обласного центру вказана на рисунку.

Вартою уваги в даній вибірці була думка громадян щодо дотримання традицій Великого посту. Відтак, ми отримали такі результати: традицій Великого посту дотримуються загалом 67% опитаних, не дотримуються – 31%, а 2% – важко відповісти.

Щодо питання планування дотримання Великого посту в майбутньому, то тут кількість тих, що відповіли ствердно, становить 66%, а ще 15% – не визначилися. Усього 19% опитаних жителів міста таких планів не мають.

Отже, ці дані можуть вказувати, що переважна більшість громадян Ужгорода все ж із повагою ставиться до цього християнського свята й, у принципі, усвідомлює його суть та готова дотримуватися одного із найважливіших традиційних його канонів.

Подібна картина спостерігається і серед жителів міста Мукачево. 79% респондентів відповіли, що Великдень є для них особливим і величним, 17% вважають його звичайним релігійним святом (інші – як звичайний вихідний і «важко відповісти»).

Суспільство: Ставлення жителів Ужгорода, Мукачева та Берегова до Великодня - дослідження Комісії громадської ради

 

Духовне очищення як основну мету Великого посту розцінюють 76% опитаних мукачівців. Нагоду схуднути та очистити власний організм вбачають у пості відповідно 6,5% та 5,5% респондентів. На можливість зекономити знову ж таки розраховують 2% опитаних. Інші варіанти мають незначний кількісний еквівалент і на головну постановку питання не впливають.

Загалом, серед опитаних мукачівців тих, котрі постять у ці дні, є близько 70%, а тих, хто планує це робити у майбутньому – 53% і ще 32% – не визначилися.

  Суспільство: Ставлення жителів Ужгорода, Мукачева та Берегова до Великодня - дослідження Комісії громадської ради

Таким чином, у Мукачеві Великодні традиції також є одними із найбільш значимих для духовного життя його жителів. Необхідно уточнити, що до загальної кількості тих, що дотримуються посту ми відносили й тих, котрі частково дотримуються цього правила.

Характерно, що в обидвох найбільших містах Закарпаття ставлення різних вікових груп до цього свята є майже однаковим, а серед молоді інтерес до нього залежить від сімейних традицій.

У місті Берегово запропоновані питання також знайшли цілковите відображення загальнокрайових традицій, навіть враховуючи те, що національний склад міста є строкатішим. Майже 40% опитаних вважають Пасху особливим і найбільш шанованим серед усіх релігійних свят. Разом з тим, 33,8% респондентів відповіли, що це звичайне релігійне свято, як і інші.

Суспільство: Ставлення жителів Ужгорода, Мукачева та Берегова до Великодня - дослідження Комісії громадської ради 

Трохи більше 58,8% опитаних у Берегові усвідомлюють Великий піст як духовне очищення, а більше 6% розцінюють час посту як можливість схуднути (інші показники різняться варіантами й суттєво не впливають на результати ключових позицій).

Практично збігаються з останніми дані про кількість тих, хто постив у ці дні – 57% берегівчан. Щоправда частка тих, котрі не дотримуються Великого посту, становить 36% із опитаних респондентів.

Суспільство: Ставлення жителів Ужгорода, Мукачева та Берегова до Великодня - дослідження Комісії громадської ради

 Досить несподіваними можна вважати відповіді жителів Берегова на запитання щодо дотримання Великого посту в майбутньому. Якщо понад 39% із опитаних планують це робити, то 30% респондентів таких намірів не мають. Варто звернути увагу й на кількість тих, хто не визначився з цього приводу.

Загалом опитування показало, що міські жителі трьох міст Закарпаття усвідомлюють значення Великоднього свята та його змісту для духовної культури й свідомості, що підтверджує пошанування історичних і релігійних традицій в регіоні. Отримані результати, підтверджують і динаміку, яку прослідковує останніми роками Центр Разумкова. За його даними близько 97,5% опитаних із західного регіону України, куди відноситься і Закарпаття, сприймають Великдень як велике свято.

Можемо з цього зробити висновки, що закарпатці, переважно, є побожними, залишаються прихильниками християнських традицій, а пошанування релігійних свят є індикатором їхньої релігійної свідомості, рівень якої вочевидь буде зростати у майбутньому.

 

Маріан ТОКАР,

голова комісії з питань збереження історичної спадщини

та духовності Громадської ради при Закарпатській облдержадміністрації,

Михайло ШЕЛЕМБА,

заступник голови Агенції досліджень «Карпатія»

 

 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber