1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Працевлаштування: ще один закон, який не діє

89
Суспільство Без регіону (не видаляти!)

<p>Закон «Про зайнятість населення», нова редакція якого чинна в Україні вже три місяці, не здатен змінити ситуацію на ринку праці — таке переконання висловили в...

Працевлаштування: ще один закон, який не діє

Суспільство: 1Закон «Про зайнятість населення», нова редакція якого чинна в Україні вже три місяці, не здатен змінити ситуацію на ринку праці — таке переконання висловили в коментарях ВВС Україна експерти із працевлаштування.

Це також виходить із розповідей людей, яким, як і раніше, вкрай важко знайти роботу.

Влітку минулого року, коли закон ухвалили в парламенті, представники уряду висловлювали впевненість, що він допоможе подолати безробіття в Україні, застосовуючи європейські норми.

Однак за три місяці його чинності жодних суттєвих результатів не видно, більше того — він, вважають експерти, взагалі неспроможний вирішити системні проблеми на українському ринку праці, де робочих рук значно більше, ніж вакансій.

Кур'єри з дипломом інженера

«Всі вимагають досвіду», — із зітханням сказала 23-річна Тетяна Лотоцька, яка переїхала до Києва на початку року і намагалася знайти роботу.

У розмові із кореспондентом ВВС Україна вона розповіла, що нічого не чула з приводу закону, нова редакція якого саме набрала чинності 1 січня і мала б допомагати влаштуватися тим, хто щойно закінчив навчання.

Свою роботу вона таки знайшла — днями офіційно влаштувалася оператором колл-центру. Хоча пані Тетяна має диплом філолога, вона рада навіть такій роботі — каже, що шукала її два місяці.

«Взагалі я шукала іншу роботу. Але пройшла дуже багато співбесід — десь по три-чотири на день. До того ж, буває, що в оголошенні зазначена вакансія помічника керівника, а вже на місці тобі пропонують роботу в колл-центрі. Дуже багато обманюють», — розповіла вона.

Про подібну ситуацію зараз можна почути від багатьох молодих людей, які закінчують навчання і думають про роботу. Киянин Олександр, який не захотів називати свого прізвища, зараз завершує вчитися у Київському Національному університеті будівництва і архітектури.

За чинними умовами, виш мав би забезпечити його першим місцем роботи, але насправді все виходить інакше:

«Можливо, 2-3 людей на вибір куратора працевлаштовують, а іншим кажуть: ви нам маєте принести довідку з роботи. Знайти щось майже нереально — кому ти потрібен після університету?».

Суспільство: 2«Мої одногрупники з Червоними дипломами, які вчилися на інженерів і будівельників, пішли працювати газозаправниками, кур'єрами і офіціантами», — додав Олександр, який каже, що знайти більш-менш пристойну роботу без досвіду можна хіба за допомогою знайомих.

Сумнівна вигода

Знайти роботу складно не лише випускникам — у 2012 році, за офіційною статистикою, загалом не працювали більше 1,6 мільйона працездатних українців.

Допомогти влаштуватися так званим «неконкурентним» категоріям людей — тим самим спеціалістам без досвіду, або людям передпенсійного віку, сиротам, батькам дітей до 6-и років, людям з обмеженими можливостями — мав би оновлений закон «Про працевлаштування».

Він, зокрема, вимагає від роботодавців, аби 5% їхнього персоналу формували саме такі категорії працівників. Також за працевлаштування цих людей роботодавцям передбачені пільги зі сплати єдиного соціального внеску.

«Введення нових вимог щодо дотримання зазначеної квоти в цілому покликане підвищити загальні показники працевлаштування в Україні і забезпечити нові робочі місця. Однак, зважаючи на низку причин, далеко не всі роботодавці будуть готові дотримуватися цих квот, незважаючи на передбачену відповідальність», — зазначили у своєму висновку експерти фірми PricewaterhouseCoopers в Україні.


«Так і виживаємо»

У січні, одразу після того, як новий закон почав діяти, на ринку праці в Україні відбувся підйом, повідомляли, посилаючись на власні дані, у кадровій компанії  HeadHunter Україна. Але це зростання, за їх словами, жодним чином не пов'язане із законодавчими змінами — ця стабілізація була радше сезонним явищем.

В уряді, вочевидь, вважають, що для конкретних результатів роботи закону необхідно більше часу. Як завила 20 березня міністр соціальної політики Наталія Королевська, лише окремі норми закону допоможуть створити 70 тисяч нових робочих місць, а в найближчі чотири роки рівень безробіття повинен впасти з нинішніх 7,4% до 6,3% населення.

«Ми переходимо від боротьби з наслідками безробіття до активного стимулювання створення нових робочих місць», — заявила міністр.

Однак експерти стверджують, що незрозуміло, яким чином створюватимуть нові робочі місця, якщо економіка, за їх словами, перебуває у глибокій рецесії.

Ухвалений закон загалом жодним чином не вплинув на український ринок праці, сказав в коментарі ВВС Україна провідний експерт ринку праці, керуючий партнер Executive Search агентства SM Consulting Сергій Марченко:

«Урядовці декларували наміри змінити стан справ із зайнятістю, але зайнятість не може з'явиться тому, що їй це наказано законом».

За його словами, з початку 2000-х до кризи 2008 року зайнятість українців зростала, а у передкризові роки навіть відчувався дефіцит робочих рук. І це, каже експерт, відбувалося не тому, що діяв якийсь закон, а тому, що працювала економіка.

Окрім того, неможливо змушувати дотримуватися нових правил людей, які порушували всі попередні — зокрема, йдеться про «чорний» ринок праці. За словами підприємців, інакше у нинішніх умовах вони працювати не можуть: «Якщо всіх оформити офіційно, то більше шансів закритися, ніж працювати. Тоді люди взагалі будуть без роботи і без зарплати. На даному етапі це всіх влаштовує — поки так і виживаємо», — розповів один із них ВВС Україна.

За оцінками експертів Міжнародної організації праці, в неофіційному секторі економіки нині працевлаштовані до 4 мільйонів українців.

Роман Лебедь

 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber