1. Головна
  2. >
  3. Суспільство
ad

На Закарпатті розгорівся скандал через вітряки: компанія подала до суду на журналістку за розслідування

306
Суспільство Закарпаття

Журналістка-розслідувачка з Закарпаття Олена Мудра повідомила про цілеспрямовану кампанію з дискредитації, яку пов’язує зі своєю участю в медійному висвітленні протестів проти будівництва вітряків у Карпатах.

На Закарпатті розгорівся скандал через вітряки: компанія подала до суду на журналістку за розслідування

Журналістка-розслідувачка із Закарпаття Олена Мудра заявила про інформаційну атаку проти себе в українських медіа. Вона вважає, що публікації, спрямовані на дискредитацію її та колег, пов’язані з професійною діяльністю.

Про це журналістка повідомила Інституту масової інформації.

За словами Мудрої, у низці онлайн-ресурсів було опубліковано недостовірні матеріали з вигаданими звинуваченнями щодо джерел її доходів, зв’язків із Росією, а також неправдивою інформацією про її родину.

Такі матеріали з’явилися на сайті From-UA 2 червня та на “Багнет” — 7 червня. Першу публікацію підхопили інші ресурси, серед яких Знай.Уа, Власті.Нет, “Інформатор” та “Акценти”.

Крім Мудрої, мішенню стали ще кілька природозахисниць: голова ГО “Екосфера” Оксана Станукевич-Волосянчук, активістка Наталія Вишневська та адвокатка Наталія Майстренко.

У публікаціях жінок звинувачують у співпраці з проросійськими фондами, лобіюванні інтересів російських енергетичних компаній — “Газпром” і “Роснафта” — та спробах перешкодити розвитку зеленої енергетики. Їх також пов’язують із виданням “Закарпаття онлайн”, заявляючи, що його сервер розміщено в РФ, а IP-адреси мають російську геолокацію.

У матеріалах також опубліковано фото заяв до РНБО, СБУ та Нацполіції з вимогами перевірити технічні дані сайту та встановити адміністраторів ресурсу.

Причина кампанії — критика вітроенергетичного проєкту

Мудра розповіла, що разом із природозахисницями вже другий рік бере участь у кампанії проти будівництва понад 200 вітряків компанією ТОВ “УК “Вітряні парки України” на карпатському високогір’ї. Вона висвітлює ситуацію як журналістка, зокрема на платформі “Закарпаття онлайн”.

“Це спланована, досить масштабна акція з дискредитації мене як журналістки та місцевої спільноти природозахисників, яка виступає за збереження екосистем високогір’я Українських Карпат від вітроенергетичних проєктів, які можуть їх зруйнувати. Атаки зазнає також видання “Закарпаття онлайн”, яке дає спільноті інформаційний майданчик. Я серед цілей тому, що висвітлюю кампанію за збереження в межах професійної діяльності”, — зазначила Мудра.

Вона підкреслила, що активісти не виступають проти вітроенергетики як такої, але мають заперечення до обраних для будівництва територій:

“Питання стосується обраних для цих проєктів локацій – обтяженого міжнародними природоохоронними зобов’язаннями високогір’я, оточеного пралісами та об’єктами ПЗФ. Побудувати тут вітроелектростанції без порушення природоохоронного, лісового, містобудівного законодавства неможливо”.

Судові позови й правові дії

Журналістка розповіла, що “Вітряні парки України” подали проти неї два судові позови до Виноградівського районного суду — справи №299/2199/25 та №299/2575/25. У кожній з них компанія вимагає 50 тисяч гривень як компенсацію за нібито завдану шкоду діловій репутації.

Компанія наполягає, що інформація про початок будівельно-монтажних робіт без висновку ОВД (оцінки впливу на довкілля) не є порушенням. Водночас, за словами Мудрої, роботи вже почалися на полонині Рівна (Руна — місцева назва), попри те, що процедура отримання висновку була зупинена внаслідок судового процесу.

Журналістка також прокоментувала заяви щодо фінансування:

“Я пишу розслідування на екологічну тематику з 2017 року. Оскільки є регіональною журналісткою, то в моєму фокусі екопорушення та екозлочини в Закарпатській області. Працюючи з грантовими коштами, ніколи не отримувала підтримки ані з Угорщини, ані від приватних фондів політиків чи олігархів жодної країни”.

Крім того, вона зазначила, що її син закінчив військовий ліцей в Україні та виїхав на навчання до Європи ще до початку повномасштабної війни. Її мати нині перебуває за кордоном, але не в Росії.

“Вхідними воротами” для інформатики стали онлайн-майданчики з антирейтингів – From-Ua і “Багнет”, які публікують фейки, маніпуляції та недостовірні новини. Вони, своєю чергою, спираються на сайт “Новини Закарпаття”, який наприкінці травня став джерелом фейку про “заборону” партії угорців Закарпаття, яку в Орбана використали для провокування міжнародного скандалу. Кому може бути вигідним дискредитувати мене та спільноту природозахисників? Хоча своїх імен автори ідеї та виконавці не називають, але вигоди з цього отримає ТОВ “УК “Вітряні парки України””, — підкреслила Мудра.

Передісторія

Як повідомляв ІМІ, у березні 2023 року Олена Мудра заявила про збір її персональних даних і тиск після публікації матеріалу про призначення Михайла Банка керівником Державної екологічної інспекції у Закарпатській області. Стаття вийшла 6 березня на сайті “Закарпаття онлайн” під заголовком “ДЕІ Закарпаття очолив колишній УЗЕшник і спадкоємець кримінального будівництва на Буковелі Михайло Банк”.

У зв’язку з цим поліція відкрила кримінальне провадження за ч. 2 ст. 171 КК України (“Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів”).

У вересні 2023 року невідомі намагалися отримати доступ до Telegram-акаунту Мудрої. Вона також пов’язувала ці спроби з журналістською діяльністю.

Читайте також: