1. Головна
  2. >
  3. Суспільство
ad

Чи можуть мобілізувати чоловіків з інвалідністю: юристка пояснила важливі нюанси

2722

В Україні особи з інвалідністю, як правило, не підлягають мобілізації. Проте існують винятки, коли така особа може бути призвана до служби.

Чи можуть мобілізувати чоловіків з інвалідністю: юристка пояснила важливі нюанси

Згідно з частиною 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни, які мають статус інвалідності, підтверджений у встановленому законом порядку, не підлягають мобілізації. Це стосується осіб з I, II та III групами інвалідності.

Як уточнила адвокатка АО Evrikalaw Мирослава Мостова, військово-зобов’язані, яким військово-лікарська комісія призначила перегляд стану здоров’я через 6 або 12 місяців після встановлення інвалідності, на цей період також звільняються від мобілізації, пише OBOZ.UA.

Чи потрібно з’являтися до ТЦК, якщо є інвалідність

Чоловіки з інвалідністю можуть отримати повістку від територіального центру комплектування. Це не є порушенням, адже ТЦК має право викликати будь-якого громадянина для перевірки документів. У такому випадку особа зобов’язана з’явитися та надати підтвердження статусу інвалідності. Якщо документально підтверджено наявність відстрочки, штрафу можна уникнути.

Особливо важливо це для тих, хто не перебуває на військовому обліку — у такому випадку ТЦК може не володіти інформацією про інвалідність.

Коли можлива мобілізація осіб з інвалідністю

За словами юристки, є три випадки, коли особу з інвалідністю можуть мобілізувати:

Добровільна згода. Якщо особа з інвалідністю самостійно бажає служити, не має серйозних проблем зі здоров’ям та укладає контракт із ЗСУ, вона може бути мобілізована.

Відсутність оформленої відстрочки. Наявність інвалідності не гарантує автоматичного звільнення. Після отримання посвідчення потрібно звернутись до ТЦК та офіційно оформити звільнення від мобілізації.

Непідтвердження інвалідності після перегляду. Особи, які отримали інвалідність під час війни, мають пройти повторну комісію. Якщо інвалідність не підтверджується — відстрочка втрачається.

Чи потрібно проходити ВЛК, якщо є посвідчення про інвалідність

Мирослава Мостова зазначила, що раніше медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) передавали інформацію до ТЦК, але наразі ці структури скасовано. Тому кожен повинен особисто контролювати, чи оновлені його військово-облікові дані.

«Особи призовного віку, які до повномасштабного вторгнення мали інвалідність I або II групи, але ніде не стояли на військовому обліку і не були з нього виключені, обов'язково мають стати на військовий облік у ТЦК, надати підтверджувальні документи про інвалідність, щоб їх потім ВЛК визнала непридатними до військової служби. Пізніше цих осіб виключають з військового обліку і повторно проходити ВЛК їм не потрібно», — зазначила юристка.

Також вона пояснила, що особи з I або II групою інвалідності, які мають довічний статус та вчасно оновили облікові дані, визнаються непридатними до служби й виключаються з військового обліку без необхідності проходити повторну ВЛК.

Що відомо про третю групу інвалідності

Мостова нагадала, що осіб із III групою інвалідності зазвичай визнавали обмежено придатними, а згодом — тимчасово непридатними. Вони мали повторно пройти військово-лікарську комісію до 5 червня 2025 року або в інші встановлені терміни (через пів року або рік після першої комісії).

Юристка також застерегла, що обмежено придатні чоловіки можуть отримати виклик на ВЛК як безпосередньо в ТЦК, так і через застосунок «Резерв+». У разі неявки їм загрожує адміністративна відповідальність.

Читайте також: