1. Головна
  2. >
  3. Суспільство
ad

Величезні гади атакують райони області: Паніка чи звичайне літо на Закарпатті?

30418
Суспільство Закарпаття

З наближенням літа та підвищенням температур, в Закарпатській області знову активізувалася тема зустрічей зі зміями.

Величезні гади атакують райони області: Паніка чи звичайне літо на Закарпатті?

Останнім часом соціальні мережі та місцеві ЗМІ рясніють повідомленнями про "величезних гадів", що "атакують" населені пункти, викликаючи паніку серед населення. Чи справді ситуація настільки критична, чи це лише сезонне загострення звичайної для регіону теми?

Які змії водяться на Закарпатті?

Перш за все, варто розвіяти міфи. На Закарпатті мешкає близько 10 видів змій, і переважна більшість з них є абсолютно безпечними для людини. До найпоширеніших належать: Вуж звичайний (Natrix natrix): Найбільш поширений і легко впізнаваний за двома жовтими "вушками" на потилиці. Неотруйний.

Читайте також: Україну очікує смертельна загроза: Європа вже б'є на сполох. Про що слід знати жителям Закарпаття?


Вуж водяний (Natrix tessellata): Схожий на звичайного вужа, але без "вушок", часто зустрічається біля водойм. Неотруйний. Мідянка звичайна (Coronella austriaca): Рідкісний вид, занесений до Червоної книги України. Неотруйна, але через зовнішню схожість з гадюкою її часто плутають і несправедливо вбивають. Полоз лісовий (Zamenis longissimus) та полоз жовточеревий (Dolichophis caspius): Великі неотруйні змії, можуть бути агресивними, якщо їх спробувати впіймати, але не становлять небезпеки для життя. Червонокнижних полозів не рідко зустрічають місцеві жителі  на сінокісних угіддях та поряд з будинками. Плазуни часто повзуть у приміщення й лякають людей. Гадюка звичайна (Vipera berus): Єдина отруйна змія, що мешкає на Закарпатті. Зазвичай має характерний зигзагоподібний візерунок на спині, але може бути й повністю чорною (меланістична форма).

Читайте також: Землетрус налякав тоді не лише закарпатців: у регіоні фіксували підземні поштовхи 7 балів?



Її укус болючий, викликає набряк, нудоту, запаморочення, але рідко є смертельним для здорової дорослої людини. Відзначмо, цього разу в мережі Фейсбук почали повідомляти про вихід гадюк зі сплячки у січні 2025-го. Змій узимку на сніжній ковдрі фіксували у Рахівському районі.  Чому змії "атакують"? "Атакують" - надто гучне слово. Змії, як і будь-які дикі тварини, не шукають зустрічі з людиною і не нападають без причини. Збільшення кількості зустрічей пояснюється кількома факторами: Потепління: Тепла погода сприяє активності змій, вони частіше виповзають на прогріті ділянки, щоб погрітися. Зміни в екосистемах: Знищення природних ареалів, забудова, сільськогосподарська діяльність призводять до того, що змії змушені шукати нові місця проживання, наближаючись до людських поселень. Увага! Цьогоріч у Рахівському районі фіксують нашестя гадюк, згідно із повідомленням жителів у соціальних мережах  . Також тут зафіксовано перший випадок укусу змією жителя з початку "сезону змій" в області.

Читайте також: Найдорожча закарпатська ягода, що "зведе з розуму": ринок дуріє. Марципан для багатих


Сезон розмноження: У літній період змії більш активні, шукають партнерів для розмноження, що також збільшує ймовірність їх зустрічі з людиною. Незвичайна кількість опадів: Рясні дощі можуть затоплювати нірки і змушувати змій шукати сухіші місця. Інформаційний ажіотаж: Кожне повідомлення про змію швидко поширюється, створюючи враження про надзвичайну ситуацію, хоча насправді кількість змій може залишатися відносно стабільною.

Як поводитися при зустрічі зі змією?

Найважливіше – зберігати спокій і не панікувати.

Читайте також: Дорогий "діамант" на закарпатських базарах: ціна на черешню побила масштабний рекорд в Україні


Не чіпайте змію! Не намагайтеся її впіймати, прогнати палицею або камінням. Більшість укусів відбувається саме тоді, коли люди намагаються взаємодіяти зі змією. Відійдіть на безпечну відстань. Якщо змія лежить на вашому шляху, обійдіть її. Якщо вона заповзла на подвір'я, дайте їй можливість самостійно покинути територію. Не робіть різких рухів. Змія сприймає їх як загрозу.

Читайте також: Налякані люди вибігли з хат, по них стріляли: що відбулось напередодні у Закарпатській області? (ВІДЕО)


Уважно дивіться під ноги, особливо в лісі, в траві, біля водойм. Використовуйте закрите взуття. Прибирайте сміття, високу траву, дрова біля будинку. Це зменшить кількість потенційних схованок для змій.

Що робити при укусі?

Якщо вас вкусила змія, негайно зверніться за медичною допомогою. Зберігайте спокій і постарайтеся рухатися якомога менше. Це сповільнить поширення отрути. Зніміть прикраси та тісний одяг з укушеної кінцівки. Якщо є можливість, прикладіть холод (лід, змочена холодною водою тканина) до місця укусу.

Читайте також: Люди у шоці, такого ще не бачив ніхто: що знайшли в українському лісі й чому знахідка - на вагу золота? (ФОТО)


Бажано зафіксувати уражену кінцівку.

Пам'ятайте, що відсмоктувати отруту, припікати місце укусу, накладати джгут вище місця укусу (якщо це не медичний працівник і він не знає, як це робити) - категорично заборонено! Ці дії можуть тільки зашкодити.

Закарпаття - край унікальної природи, і змії є її невід'ємною частиною. Замість паніки, варто озброїтися знаннями та дотримуватися правил безпеки. Це дозволить мирно співіснувати з цими дивовижними створіннями і насолоджуватися літнім сезоном без зайвих тривог.

Читайте також: Екзотична істота "оселилась" у магазині: що за тварину прихистила закарпатка й здивувала мережу Фейсбук? (ФОТОФАКТ)


Читайте також: