1. Головна
  2. >
  3. Суспільство
ad

Мобілізація та виїзд за кордон: у Верховній Раді вирішують долю чоловіків до 24 років

177

У Верховній Раді обговорюють можливість дозволити виїзд за кордон українським чоловікам віком від 18 до 24 років.

Мобілізація та виїзд за кордон: у Верховній Раді вирішують долю чоловіків до 24 років

У Верховній Раді України триває обговорення можливого законопроєкту, який дозволить чоловікам віком від 18 до 24 років виїжджати за кордон. Наразі така можливість під час воєнного стану заблокована — виїзд обмежений для всіх військовозобов’язаних віком від 18 до 60 років, пише OBOZ.UA.

Нову ініціативу позиціонують як відповідь на актуальні демографічні й соціальні виклики. Зокрема, йдеться про масовий виїзд або вивезення за кордон 17-річних хлопців після школи, які згодом не зможуть залишити країну через настання мобілізаційного віку.

"Для того, щоб ми не втрачали нашу молодь, яка їде за кордон і потім не може повернутися, є ідея, щоб до 23–24 років не обмежувати українських громадян у пересуванні. Щоб ті молоді українці, які навчаються за кордоном, мали змогу приїжджати в Україну, спілкуватися з рідними й не шукали шляхів, не були змушені залишатися за кордоном і не втрачали зв'язок із батьківщиною", — заявив член Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.

За його словами, парламентарі отримують численні звернення від батьків, які підтримують ініціативу і просять "не відривати дітей від сімей".

Освіта чи втеча?

Попри загальноприйняте пояснення, що молодь виїжджає заради навчання, багато родин визнають: причина часто не в освіті, а у страху залишитися в Україні після досягнення 18-річного віку.

"Йдеться не про освіту, а про втечу. Зараз багато 17-річних їдуть тому, що потім будуть невиїзними, а не тому, що хочуть або можуть навчатися за кордоном. Навіть якщо і вступив – це задоволення не з дешевих. [...] Ідеальний варіант – це залишитися в Україні й навчатися тут. Було б супер, якби ухвалили такий закон, щоб не треба було втікати з країни", — розповіла мешканка Києва Наталя, чий син цьогоріч закінчує 10 клас.

Також наголошується, що у разі виїзду без подальшого навчання за кордоном молода людина ризикує опинитися на низькому соціальному щаблі: у кращому випадку — виконуючи некваліфіковану працю, у гіршому — залученою до кримінального середовища.

Аргументи з боку військових

У військовому середовищі до ініціативи ставляться неоднозначно. Зокрема, працівник одного з обласних ТЦК і СП Вадим вважає, що запровадження такого дозволу не зупинить втечу, а лише змістить її у віковій межі.

"Це палиця з двома кінцями. З одного боку — запланований законопроєкт дійсно знижує соціальну напруженість. З іншого боку — у нас не вистачає людського ресурсу. І даю дев'яносто відсотків гарантії, що виїжджати у 22 роки будуть такими самими темпами, як зараз — у 17 років. Але ж 23–24 роки — це вже здорові мужики", — зазначив він у коментарі OBOZ.UA.

Політична перспектива законопроєкту

Голова парламентського Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин наголосив, що питання виїзду молоді є серйозним і має вирішуватися спільно з Генеральним штабом ЗСУ та Міністерством оборони. Втім, наразі до такого формату обговорення ще не дійшло.

Федір Веніславський уточнив, що наразі ініціатива обговорюється в Комітеті з питань національної безпеки із залученням представників різних депутатських груп і комітетів. Очікується, що конфігурація можливого законопроєкту стане зрозумілою протягом наступного тижня.

Читайте також: