1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Мобілізація з 1 червня: хто не матиме права на відстрочку чи бронювання

8828

З червня 2025 року в Україні продовжить діяти чинна система мобілізації — військовозобов’язані без законних підстав для відстрочки або бронювання підлягатимуть призову до ЗСУ.

Мобілізація з 1 червня: хто не матиме права на відстрочку чи бронювання

Мобілізація в Україні охоплює чоловіків, які перебувають на військовому обліку та не мають чинної відстрочки або не заброньовані. У червні 2025 року суттєвих змін до цього процесу не передбачено.

Як повідомив військовий юрист компанії «Приходько та партнери» Ярослав Звоненко в коментарі УНІАН, підстави для відстрочки залишаються актуальними, хоча нещодавно були внесені коригування до умов їх надання.

«Останнім часом змінюються тільки умови для її надання — додали нові. На початку травня було внесено зміни до 5 пункту статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" — тепер, щоб оформити відтермінування на підставі виховання дитини з інвалідністю, слід надати акт про встановлення факту догляду», — пояснив Звоненко.

Усі підстави для отримання відстрочки визначені у статті 23 згаданого закону. Військовозобов’язані, які не відповідають цим критеріям, можуть бути призвані до лав ЗСУ.

Хто втрачає право на відстрочку

Відстрочку втрачають:

  • студенти, які здобувають другу чи третю освіту на такому ж освітньому рівні;
  • ті, хто навчається за заочною формою;
  • батьки з трьома і більше дітьми, якщо мають заборгованість з аліментів;
  • військовозобов’язані, які були раніше визнані обмежено придатними, але не мають підтвердженої інвалідності.

Такі особи зобов’язані пройти повторну військово-лікарську комісію (ВЛК) до 5 червня. Якщо за результатами обстеження вони визнаються придатними до служби, то відстрочка втрачається.

Бронювання у червні: що залишиться чинним

Правила бронювання у червні 2025 року також не зміняться. Як пояснив юрист ЮК «Приходько та партнери» Михайло Лобунько, не підлягають бронюванню:

  • громадяни зі статусом «призовник» у застосунку «Резерв+» (вік 18–25 років);
  • резервісти;
  • особи, виключені або зняті з військового обліку;
  • ті, хто вже має відстрочку з іншої підстави.

Окрім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів №650, не підлягають бронюванню особи з військово-обліковими спеціальностями, які вважаються дефіцитними для ЗСУ. Йдеться про тих, хто проходив військову службу або завершив навчання на військовій кафедрі.

Нові правила бронювання через «Дію»

Нагадаємо, що з квітня діють оновлені правила бронювання — процес відбувається виключно через застосунок «Дія». Також відновлено механізм бронювання вже мобілізованих осіб. На оформлення броні відведено стандартні 72 години.

Читайте також: