В Україні загальну мобілізацію продовжили до 6 серпня згідно з указом №4357-IX.

Відповідно до ст. 23 закону України Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку, мобілізувати з 1 червня можуть чоловіків віком від 25 до 60 років, які є придатними до військової служби та не мають права на відстрочку або не є заброньованими.
Як наголошує Ольга Брус, мобілізації з 1 червня 2025 року можуть підлягати такі групи військовозобов’язаних: чоловіки віком від 18 до 60 років, які визнані за станом здоров’я придатними і якщо вони мають військовий досвід (наприклад, пройшли строкову службу);
Читайте також: На Закарпатті виходили з вилами: жорсткі напади на працівників ТЦК. В одній з областей побили військового?
- чоловіки віком від 25 років до 60 років, які придатні за станом здоров’я під час воєнного стану, якщо вони не мають досвіду військової служби;
- чоловіки віком від 18 до 60 років, які зняті та виключені з військового обліку, однак визнані придатними через стан здоров’я в умовах воєнного стану на підставі рішення ВЛК. Також адвокатка розповіла про добровільну мобілізацію з 1 червня 2025 року. За її словами, ухвалити рішення щодо вступу на військову службу можуть: жінки віком до 60 років, які придатні за станом здоров’я;
Читайте також: У закарпатців забрали безцінну гірську "родзинку": люди у паніці. Гори зі "знятим скальпом" (ФОТОФАКТ)
- призовники віком від 18 до 25 років, які раніше не проходили строкову службу – на службу за контрактом;
- люди з інвалідністю, а також ті, хто отримав право на відтермінування від мобілізації через сімейні обставини.
Тобто, як зауважила Брус, зміни до закону про мобілізацію не запроваджуються. Що чекає на обмежено придатних, які не пройшли ВЛК до 5 червня Згідно із законом України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців і поліцейських на соціальний захист, було скасовано статус обмежено придатний до військової служби.
Читайте також: Здатна "вбити" із першого разу: чим торгують на закарпатському ринку під виглядом ягід?
Зміни до закону про мобілізацію передбачали проходження повторного медичного огляду для тих, хто мав цей статус. Спочатку це потрібно було зробити до 5 лютого 2025 року. Але оскільки багато хто не встиг, уряд продовжив термін до 5 червня 2025 року. У результаті проходження ВЛК особу визначають як:
- придатну до служби;
- непридатну до служби (з виключенням з військового обліку).
Не всім обмежено придатним потрібно проходити повторну ВЛК, йдеться про: осіб, які є обмежено придатними, проте не досягли 25 років;
Читайте також: Унікальна лісова ягода на закарпатських базарах: чому вартість на неї в "золотих злитках"?
людей з інвалідністю, які мають статус обмежено придатний.
Військовозобов’язані зі статусом обмежено придатний мають пройти повторну ВЛК, зобов’язані самостійно звернутися до ТЦК і СП та отримати направлення на ВЛК. Також таке направлення можна отримати в електронному вигляді через Резерв+. Якщо особа була зобов’язана пройти повторну ВЛК і не пройшла її у відведений час (до 5 червня 2025 року), на неї може бути накладено штраф від 17 000 до 25 500 грн.
Читайте також: Нашестя "вампірів" на Закарпатті: що загрожує українцям і як вберегтись від болючих укусів? (ФОТО)
Чи можуть скасувати бронювання або накласти арешт на майно, якщо не пройти ВЛК Експерти зазначили, що на сьогодні, відповідно до чинних норм законодавства, непроходження ВЛК не є підставою для скасування бронювання. – Бронювання не скасовується в такому разі, адже воно видане на певний період часу і може бути скасоване лише в разі, якщо підприємство, установа, організація втратить статус критичності або працівник буде звільнений із займаної посади, – розповів Владислав Лук’яненко.
Читайте також: Невідома істота вселяє страх: в Україні почали бити на сполох (ВІДЕО)
Однак Ольга Брус звернула увагу на те, що в разі непроходження ВЛК до зазначеної дати в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів може з’явитися статус Порушення правил військового обліку, що може стати перешкодою для подальшого бронювання. Відповідно, ці військовозобов’язані можуть втратити право на відстрочку в червні. Лук’яненко додав, що арешт на майно може бути накладено тільки в тому разі, якщо на особу буде накладено грошовий штраф, вона його не сплатить і матеріали буде передано до виконавчої служби.
Читайте також: Небезпека по всій Україні: смертельну загрозу виявили у Закарпатській області. Чому варто насторожитись?
Своєю чергою, виконавець має право накладати арешт на майно боржника. Зміни до закону про мобілізацію з 1 червня Ольга Брус нагадала, що, відповідно до норм чинного законодавства, у 2025 році чоловіки можуть отримати такі види повісток: для уточнення облікових даних – видаються з метою поновлення та уточнення інформації про стан здоров’я особи, склад сім’ї, місце роботи та інших важливих даних; на проходження ВЛК – ця повістка підписана начальником ТЦК, вимагає пройти медичний огляд.
Читайте також: "Даремних ягід не буде": як полуниця із Виноградова стала хітом в Україні?
Разом із повісткою додається спеціальна картка дослідження та медичного обстеження. У цій картці буде внесено висновок ВЛК щодо придатності чи непридатності до військової служби; мобілізаційне розпорядження – видається військовозобов’язаному після того, як медкомісія визнала його придатним для військової служби; повістка про призов на військову службу до ЗСУ. Чи будуть нововведення щодо вручень повісток? За словами юристки, зміни до закону про мобілізацію з 1 червня не передбачені.
Читайте також: Закарпатці у шоці, луснув терпець?: в одній з областей фіксують напади на працівників ТЦК
Однак, як нагадала адвокатка, важливо пам’ятати, що з 18 липня 2024 року повістки чоловікам можуть надсилати звичайною поштою після закінчення встановленого законом 60-денного терміну на уточнення військово-облікових даних. Це передбачено постановою Кабміну № 560 від 16 травня Законом про мобілізацію не передбачено місце, в якому повістка може бути вручена, тож фактично це може статися будь-де, наприклад, у парку, на блокпосту чи за місцем проживання. Під час вручення повістки представники ТЦК зобов’язані на вимогу надавати свої особисті дані, зокрема ПІБ і посаду, а також показувати службові посвідчення для підтвердження своєї ідентифікації. У такому разі повістку вважатимуть врученою після того, як людина особисто її отримала і поставила підпис.
Читайте також: На Закарпатті загострена епідситуація: медики б'ють на сполох у всіх районах
Читайте також:
- Паспорти «летіли» за 200 євро: на Закарпатті викрили корупційну схему у міграційній службі (ФОТО)
- Після 20 червня ТЦК почнуть карати українців за машини: хто зловить штраф до 59 500 гривень?
- Жорсткі обмеження для дітей: що готує Уряд і який законопроєкт вже зареєстровано в Раді?
- "Людей викинуть на вулицю": закарпатцям слід бути готовим. Що загрожує українцям?

На Закарпатті виявили отруту в улюбленій усіма яго...
Смертельна ягода ледь не вбила місцевого...
20.05.2025 22:09 45397 0 Суспільство

Путін націлився на сім регіонів України, ігноруючи...
Путін розширює апетити, прагнучи захопит...
25.05.2025 04:50 64973 0 Влада

ТЦК візьмуться й за них: мобілізація буде жорсткою...
В Україні загальну мобілізацію продовжил...
31.05.2025 13:29 116528 0 Суспільство

Найнадійніші вживані люксові авто: топ-10 моделей,...
Преміальні автомобілі обіцяють комфорт і...
10.06.2025 01:45 53943 0 Аналітика

На війну — так усім! В Україні мобілізують пенсіон...
Українцям 60+ підготували "сюрприз". Моб...
14.06.2025 20:24 43137 0 Суспільство

Гігант повзе до людей: на Закарпатті зняли найбіль...
На Закарпатті — нашестя змій. Гади повзу...
14.06.2025 21:14 175743 0 Суспільство