1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Найбільш забруднена вода в Україні: еколог назвав проблемні регіони, хто у небезпеці

195

Член Ради Української водної асоціації Леонід Бицюра пояснив, де в Україні зафіксовано найвищий рівень забруднення води та які чинники впливають на її якість.

Найбільш забруднена вода в Україні: еколог назвав проблемні регіони, хто у небезпеці

Найбільш забруднена вода в Україні спостерігається біля промислових центрів уздовж Дніпра та в Приазов’ї. Про це повідомив член Ради Української водної асоціації, завідувач кафедри екології та охорони здоров'я Західноукраїнського національного університету Леонід Бицюра в інтерв’ю "РБК-Україна".

За його словами, джерелом забруднення стає будь-яка діяльність людини: будівельне й побутове сміття, добрива на полях тощо. Усе це потрапляє в землю, а згодом у поверхневі та ґрунтові води.

"Це центральна Україна, зокрема Дніпро, Запоріжжя і також Схід. Там окрема проблема — затоплені шахти. Поруч ведуться бойові дії, і за відсутності обладнання, електроенергії, викачати звідти воду просто неможливо", — пояснив еколог.

Вплив промисловості та аграрного сектору

Бицюра зауважив, що погіршення якості води також фіксують біля обласних центрів на Дніпрі. Основними забруднювачами залишаються металургія та гірничодобувна галузь.

Львівська область також має індустріальні зони, але у меншій кількості. В Івано-Франківській, Тернопільській, Хмельницькій областях переважають точкові забруднення сільськогосподарського і побутового походження. У Вінницькій, Кіровоградській, Черкаській, Київській і Житомирській областях додається промислове забруднення.

За словами Бицюри, значну шкоду воді завдає сільське господарство — через використання пестицидів, інсектицидів, гербіцидів та інших хімічних засобів із різним періодом розпаду. Особливо негативно впливають свинокомплекси та птахоферми.

"З аграріїв найбільше забруднюють воду незасвоювані добрива. У нас цей процес фактично не контролюють. Законопроєкт щодо контролю якості ґрунтів блокується на рівні аграрного комітету ВР. На відміну від екології, аграрний сектор має потужних лобістів, зокрема і в профільному комітеті ВР. І тому замість цього контроль відбувається на рівні самих аграрних підприємств, тобто ситуація така, що фактично вони контролюють самі себе", — пояснив еколог.

Побутові стоки й місцеві особливості

Окрім індустріальних джерел, вода забруднюється і через комунально-побутові стоки. Там, де відсутні очисні споруди, у воді можуть бути мікробіологічні забрудники, залишки фармацевтичних препаратів та інші відходи.

"У великих водоканалів є очисні споруди, в дрібних їх немає. Особливо є проблема в сільських громадах: там забрудненість менша, точкова, але щільність забруднення може бути більша. Тому коли кажуть: 'переїздіть з міста в село, тут краща екологія і краща вода', то так в житті працює не завжди. Треба розуміти специфіку води в тих чи інших районах. Які є показники натрію, кальцію, магнію, заліза. Яка лужність води тощо", — підкреслив експерт.

Вплив недотримання норм і проблеми колодязів

На якість води впливає і недотримання санітарних та берегових водозахисних зон. "Є норми, яка має бути відстань від кромки води до ріллі. А господарства часто розорюють землі прямо біля води, і туди потрапляють засоби захисту рослин і добрив. Спершу в поверхневі води і потім в підземні", — зауважив еколог.

Фахівець також додав, що проблеми є й із колодязями, особливо в селах, де вони часто розташовані біля сміттєзвалищ.

"Люди навіть візуально бачать, що вода каламутна і навіть з пінкою. Тому однозначно не можна сказати, що вода в селах чистіша, ніж в місті. Вона часом може бути ще й брудніша за рахунок того, що туди можуть потрапляти або добрива з полів, або стоки з ферм", — наголосив Бицюра.

Як перевірити якість води

Еколог підсумував, що зовнішній вигляд води не завжди відповідає її реальному стану — інколи вода візуально здається чистою, але аналізи показують інше.

Якість води можна перевірити у лабораторних центрах МОЗ, а також у Держпродспоживслужбі. За словами Бицюри, ці організації надають платні послуги для громадян. Окрім того, в Одесі, Вишгороді та Івано-Франківську діють потужні лабораторії, які можуть аналізувати воду за 200 показниками.


Читайте також: