1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Скільки років в’язниці дають ухилянтам і кого шукають у першу чергу: адвокат дав відповідь

581

Ухилення від мобілізації в Україні – це кримінальний злочин, за який передбачено як позбавлення волі, так і штрафи або виправні роботи.

Скільки років в’язниці дають ухилянтам і кого шукають у першу чергу: адвокат дав відповідь

Адвокат, ексдепутат Київоблради Роман Сімутін в коментарі УНІАН розповів, зокрема, скільки років в'язниці дають за ухилення від мобілізації та як проводиться розшук правопорушників.

Що вважається ухиленням від мобілізації?

Таке поняття як ухилення від мобілізації зустрічається лише в Кримінальному кодексі – за це передбачено покарання за статтею 336. У Кримінальному кодексі також є стаття 337, якою передбачено штрафи або виправні роботи за ухилення від військового обліку чи навчальних або спеціальних зборів.

В Кодексі України про адміністративні правопорушення у статті 210 передбачено покарання за порушення правил військового обліку, а у статті 210-1 прописано відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Згідно зі статтею 210 штрафи можуть отримати особи, які порушили військовий облік, тобто не уточнили військово-облікові дані, невчасно стали на облік. Якщо людина не з’явилася по повістці, не прийшла на ВЛК, - то це вже порушення законодавства про мобілізацію.

Адміністративне покарання може перерости в кримінальне. Я вважаю, що це може статися навіть після того, як на людину склали дві постанови по статті 210 чи 210-1, оскільки саме такі правопорушення можуть свідчити про те, що людина свідомо ухиляється від мобілізації. 

Формально склад злочину є, але на практиці слідчому дуже складно довести те, що ухилення від мобілізації було свідомим. Навіть якщо людину три чи чотири рази притягнули до адміністративної відповідальності за статтями 210-1 чи 210, це не буде беззаперечним фактом для того, щоб притягнути її до кримінальної відповідальності за ухилення від мобілізації. Тобто, якщо громадянин двічі чи тричі не з’явився по повістці, то всі його дії свідчать про ухилення від мобілізації.

Коли людина рахується ухилянтом?

Слово ухилянт використовується виключно на побутовому рівні. Якщо говорити юридичною мовою, то особа буде вважатися ухилянтом лише після того, як суд їй винесе вирок за статтею про ухилення від мобілізації.

Як розшукують ухилянтів від мобілізації?

Якщо особа упродовж трьох днів не забирає повістку, яка надійшла їй поштою, то цю повістку відправляють назад до ТЦК з відміткою, до прикладу, що вона не мешкає за місцем проживання, але документ при цьому вважається врученим. Потім ще повинен минути період, упродовж якого людина має прийти у ТЦК за повісткою – це від 7 до 10 днів (залежить від того, про яку місцевість йдеться: міську чи сільську) з дати прибуття, вказаній у документі. Після цього у реєстрі "Оберіг" автоматично з’явиться помітка про те, що людина не з’явилася по повістці, та буде світитися статус "У розшуку".

Розшуком ухилянтів займаються правоохоронці. База "Оберіг" автоматично передає ці дані до інформаційно-комунікаційної системи МВС. Відомості з цієї бази використовують поліцейські.

З погляду юриспруденції, статус "У розшуку" для осіб, які порушують правила військового обліку, не є коректним, оскільки поняття "розшук" зустрічається у кримінально-процесуальному законодавстві і там вказано, що він можливий виключно після того, як людині оголосять підозру у вчиненні якогось злочину. Тобто статус "У розшуку", згідно із законом, людина має отримати після того, як їй оголосять про підозру, і вона не з’явиться до правоохоронців.

І поліцейські, згідно із законом, мають затримувати підозрюваних для складання та розгляду справи. Крім того, затримання виключно має здійснюватися для знешкодження особи, яка несе загрозу для оточуючих.

Якщо поліцейські під час перевірки знайшли особу зі статусом "У розшуку", доставили у ТЦК для складання адмінматеріалів, то після цього мають її відпустити.

Коли настає відповідальність за ухилення від мобілізації?

За статтею стаття 337 Кримінального кодексу людина може бути покарана у тому разі, якщо їй надіслали повістку, але вона за нею не прибула у ТЦК. За таке правопорушення людину можуть покарати іншим, простішим шляхом – відкрити справу по факту адмінправопорушення, й після цього ТЦК може накласти штраф.

Щоб людина понесла кримінальну відповідальність, потрібно зробити більше кроків - відкрити кримінальне провадження, зібрати купу паперів. Якщо в особи вже є дві постанови про накладання штрафів, то, швидше за все, її притягнуть до відповідальності за 337 статтею.

Коли наступає кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації?

Кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації за статтею 336 точно наступає після того, як людина, яка не має підстав для відстрочки, пройшла ВЛК, отримала мобілізаційне розпорядження і не з’явилася у збірний пункт без поважної причини або відмовилася від отримання такого документа.

Що "світить" за ухилення від мобілізації?

За ухилення від мобілізації порушнику загрожує від трьох до п’яти років позбавлення волі. Пом’якшити покарання може, до прикладу, щире каяття, певні обставини, наприклад, хвора мати, але він не оформив відстрочку.

Варто звернути увагу, що у 2023 році кількість тих людей, які отримували реальні терміни за ухилення від мобілізації, становила приблизно 10%, а у 2024-му ця позначка сягнула 60%. У середньому за ухилення від мобілізації дають два-три роки.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber