1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Ціни б’ють рекорди: які продукти вже вдарили по кишенях українців і що буде далі?

604

Професор Микола Руденко розповів, про що свідчить зростання інфляції в Україні і як це впливає на купівельну спроможність українців.

Ціни б’ють рекорди: які продукти вже вдарили по кишенях українців і що буде далі?

В Україні прискорюється інфляція. За даними Держстату, інфляція на споживчому ринку за 2024 рік склала 12,0%.

У грудні 2024 року масло зросло у ціні на 5,2%, молоко – на 4,2%, овочі порожчали на 3,7%, олія соняшникова – на 5,1%, зв’язок – на 3,9%.

Доктор економічних наук, директор ННІ економіки і права Черкаського національного університету Микола Руденко в інтерв’ю журналістці Суспільного Вікторії Пожар розповів, про що свідчить такий рівень інфляції і як це впливає на купівельну спроможність українців.

Микола Руденко нагадав, що в перший рік повномасштабного вторгнення інфляція була на рівні рівні 22%. І зараз, на його бачення, інфляція в 12% у 2024 році в порівнянні з 2023 роком “трішки прискорилась”.

“Тому, коли ми говоримо про вплив інфляції на купівельну спроможність, ну, звичайно, тут прямо пропорційний вплив… Вища інфляція знижує купівельну спроможність. Тобто, гроші знецінюються, звичайно, за ту саму кількість грошей ми можемо купити менше товарів і послуг. Тобто вплив тут є прямо пропорційним”, – розповів Микола Руденко.

Раніше повідомлялося, що в Україні зросте інфляція. За даними Національного банку, у перші місяці 2025 року інфляція, вірогідно, продовжить зростати через подальший вплив як тимчасових чинників, зокрема ефектів нижчих врожаїв, так і фундаментальних, зокрема тиску з боку витрат бізнесу на енергозабезпечення й оплату праці, а також ефектів від послаблення обмінного курсу гривні. Водночас НБУ очікує, що інфляція повернеться на траєкторію стійкого зниження у другій половині 2025 року й прямуватиме до цілі НБУ – 5% на горизонті політики. Зниженню інфляції сприятимуть, зокрема, заходи процентної та валютно-курсової політики Національного банку, а також вищі врожаї, поліпшення ситуації в енергетиці, зниження фіскального дефіциту та помірний зовнішній ціновий тиск.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber