1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Війна і Святвечір: що готують у закарпатських родинах до свят й чому ріжуть свиней?

1634
Суспільство Новини Перечина

Урочистий різдвяний хліб уособлює мир та достаток. Його їдять на Василя.

Війна і Святвечір: що готують у закарпатських родинах до свят й чому ріжуть свиней?

Третій рік в умовах війни в Україні відзначатимуть Різдвяні Свята. Цьогоріч Святвечір святкують за новим стилем 24-го грудня (старий стиль 6-го січня). Різдво в Україні - 25 грудня. 

Не залежно від того, новий чи старий стиль підтримують у цей час українці, виходячи з особистих переконань, споконвічними залишаються унікальні  традиції.

До Святвечора газди й газдині порядкують в оселях, надворі, також у сараях, пивницях, щоб було чисто. Жінки прибирають у хаті, миють вікна, перуть печуть, варять. Чоловіки ріжуть свиней (традиційно до цих свят люди колють домашню живність, зазвичай це поросята. Зі свіжими роблять гурки й ряд інших смколиків, щоб мати із чим зустріти гостей на Різдво й самим погоститись)

Читайте також: "Небесні яйця" впарили жару: в яку ціну дефіцитний продукт й чи беруть українці?

Люди виносять з будинків торішній мотлох та спалюють увесь непотріб, з "яким згорять" і всі труднощі й клопоти з року минулого.

Свята вечеря об'єднує членів родини. Люди вечеряють щойно у небі засяє перша зоря - символ народження Божого Сина, Спасителя світу. На різдвяному столі, окрім іншої пісної вечері, обов’язково має бути керечун – високий урочистий хлібець округлої форми. Тісто на керечун замішують із ранку 6 січня.

- Різдвяний хлібець є надзвичайно важливим атрибутом. Його ставлять на середину стола, — розповідає Марія Белей.

Перед замішуванням керечуна слід помолитись, попросити у Бога наснаги і терпіння у цій важливій роботі. Адже місити і випікати різдвяну хлібину потрібно із душею, в хорошому настрої.

Читайте також: "Армагедон" мчить уже в Україну: різкий мороз іде в один з регіонів

– Тісто пісне. Його замішую на воді. Обов’язково даю несухі дріжджі, цукор, сіль і олію. Додавши усі компоненти, ретельно вимішу і поставлю на деякий час, аби викисло – піднялося до відповідної величини у замішуваній посудині.
Як виросте, вкладаю у форму необхідну частину тіста, а інше хай підкисає на пиріжки та бобальки. Особливо останні є дуже популяниними на Закарпатті. Бобальки уже подаємо до столу із медом та горіхами, чи із маком.
– Форма для керечуна повинна бути вимащена олією. Перед важливим процесом випічки, у тісто вкладаю спеціальну капсулу із медом, квасолю та зерно, щоб урожай був і достаток. Вмішую у тісто і часник, — він краще допомагатиме при запаленні горла, оберігатиме від злого ока і лихого язика. Існує повір’я, коли тісто – керичун високо піднімається у печі, – рік обіцяє бути вдалим і щасливим.

Читайте також: Аварійні відключення в Україні: в яких регіонах - вимушений блекаут перед Різдвом?

– Керечун їдять аж на Василя. Крихти із нього необхідно спалити, або ж закопати, – наголошує газдиня.
– Різдвяним хлібом годують і худобу. Вважається, вона краще доїтиметься. Шкуринки від керечуна клали і перед хлівом, як оберіг від злої сили. Вважалось, що відьма туди не пролізе, не відбире моко у худоби.

  Що стосується давніх вірувань закарпатців, пов'язаних із Різдвом, їх є чимало. Зокрема, від нечистої сили також захищала сокира й часник на порозі, які застилали покрівцем у сінях. Вважалось, нечистий не переступить порогу в будинку, бо нюхом відчує відлякуючі предмети. 

Читайте також: Новий блекаут огорне регіони: чи слід українцям боятись жорсткіших відключень світла?

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на«Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!


Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber