1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Люди купують відразу по 10 кілограмів і змітають все з полиць: «цариця круп» різко підскочить у ціні

19466

В Україні ціни на продукти зростуть на 25%.

Люди купують відразу по 10 кілограмів і змітають все з полиць: «цариця круп» різко підскочить у ціні

Ціни на основні продукти харчування в Україні у 2025 році суттєво здорожчають. Наприклад, гречка може зрости в ціні на 20-25%. Такий прогноз озвучив доктор соціальної економіки Зиновій Свереда. Про це пише agronews.ua.

За словами експерта, подорожчання торкнеться всіх категорій продуктів. На його думку, українцям варто завчасно планувати закупівлі, щоб уникнути додаткових витрат.

“Те, що показують банкіри інфляцію на рівні цього місяця 9,7%, то в середньому гречка збільшиться на 20-25%, як і будь-які види продуктів. Зараз найважливіше можна більше закупляти не по кілограму, а по 10 кілограмів. У будь-якому випадку усі продукти взимку і на початку весни завжди дорожчають. Але у нас, крім того, висока інфляція, бойові дії і брак чоловіків. Воно буде додавати ще зайвих 10-15% збільшення до ціни”, — пояснив Свереда.

На запитання, які продукти можуть здешевшати, фахівець заявив, що зменшення цін не буде, адже Україна має великі видатки на соціальну сферу і військо.

Бути чи не бути «цариці круп» на українських полях?

Довгий час гречка була національною культурою, без якої важко уявити обідній стіл українця. Зростання ціни на гречку в 2014-25 МГ стало поштовхом для пошуку альтернативи цій крупі. Вартість впала, а гречка, як і раніше, є однією з найулюбленіших культур в нашій країні, але чи сповнені такого ентузіазму самі аграрії?

Види гречки

Високорентабельна культура, виробництво якої не вимагає серйозних витрат: практично не потребує добрив, хімікатів і застосування пестицидів. Головний фактор, що впливає на врожайність - погодні умови. Переробка гречки також є маловитратною.

Є три види гречки - гречка культурна, або звичайна, татарська і напівчагарникова. Однак виробничу цінність представляє тільки звичайна гречка.

З непропаренних зерен гречки, у процесі відділення ядра від оболонки, виробляють ядрицю - цілі і трошки пошкоджені зерна - найпопулярніша гречана крупа. Вона буває трьох сортів, тому ціна на гречку залежить від її якості.

Особливості та хімічний склад гречки

Країнами, які подарували світові гречку, вважають Індію і Непал, де вирощування рослини почалося ще 4 тис. років тому. Однак в наші краї вона приїхала через Грецію, саме тому культура отримала назви - «гречиха» або «гречка». Культура швидко завоювала популярність завдяки високому вмісту поживних речовин і приємному горіховому присмаку.

Гречка багата мінеральними речовинами, серед яких найбільш цінними є йод, залізо, фосфор і мідь. Її зерна багаті вітамінами групи В, а також Е і РР. Гречка в рази багатша на вітаміни, ніж інші крупи, тому вона є дуже цінним дієтичним продуктом. Також, у її зернах високий вміст білка (до його складу входить 18 амінокислот), клітковини та корисних вуглеців.

Великий плюс гречки - її невибагливість, завдяки чому вона не потребує хімічного добрива, а це вже свідчить про екологічну чистоту продукту.

Цілий список переваг гречки зробив її традиційною культурою України.

Де і чому використовують гречку

Гречка - один з основних медоносів нашої країни. При сприятливих погодних умовах з 1 га можна отримати близько 80 кг меду темного кольору з терпким присмаком.

Але, головним чином, гречку застосовують в харчовій промисловості. Зерно використовують для приготування перших і других страв, також з нього виробляють борошно. Для каш використовують ядрицю, проділ (подрібнені зерна), а також смоленську крупу (дуже дрібно подрібнені зерна гречки).

Але кулінарією використання гречки не обмежується. Зараз знову набирають велику популярність подушки з гречаного лушпиння. Їх використовують як засіб народної медицини для поліпшення сну.

Виробництво, аналітика і прогнози

У 2016-2017 маркетинговому році в Україні спостерігалася низька врожайність гречки, і значний імпорт більш дешевого зерна негативно позначився на нашому внутрішньому ринку, адже деякі аграрії вже відмовляються від виробництва цієї культури.

Парадокс полягає в тому, що гречка є традиційною українською культурою з великим потенціалом, проте нестабільність на ринку заважає нормальному розвитку.

Ще одним негативним фактором для українського ринку експерти називають низьку технологічність виробництва гречки, відповідно, ми маємо не таку високу врожайність, як хотілося б.

Ситуація на ринку України та світу

На вітчизняному ринку на зацікавленість культурою аграріями не останню роль відіграє врожайність. Якщо в попередньому році вона була високою, фермери готові були розширювати посівну, то як тільки урожай ставав поганий - інтерес падав. Тому ринок виглядає нестабільно. 

Світовий ринок гречки дуже сегментований і продиктований традиціями різних культур, тому торгівля гречкою ведеться не дуже активно. Відповідно, потрібно шукати свої ринки збуту продукції.

До того ж, якщо раніше гречку розглядали як стратегічно важливу продовольчу культуру, то зараз, з появою альтернативних круп, попит залежить від ціни на гречку. Був період, коли вартість гречаної крупи була значно вищою від інших. Зараз при насиченні внутрішнього ринку імпортним товаром вартість знизилася. Але водночас це негативно відбилося на внутрішньому виробництві, оскільки спричинило різке скорочення посівних площ. На думку аналітиків, це дає підстави припускати, що ціна на гречку ще виросте.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber