1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Будинок - привид чи полтергейст?: що за історія лякає жителів про одну із будівель у Закарпатській громаді?

6265
Суспільство Закарпаття

Майже містична будівля знаходиться в одній із місцевих громад.

Будинок - привид чи полтергейст?: що за історія лякає жителів про одну із будівель у Закарпатській громаді?

Останнім часом людей не здивуєш таким поняттям як привиди чи подібні цьому речі із потойбічного світу. У сучасному розумінні це все - не більш вигадка, взята  із фантастичних фільмів й романів, наганяючих острах. Однак, у свій час у регіоні вірили в містику й страхітливі історії, пов'язані із рядом будівель, урочищ. Зокрема, одними із популярних для туристів історій з містичним контекстом  досі є легенди про Ужгородський і Мукачівський замки. 

За легендою, у ХVІІ столітті власником Ужгородського замку був угорський лицар Другет. Він мав юну, напрочуд красиву доньку.

У ті сповнені небезпеки важкі часи на закарпатські міста нападали поляки. Якийсь польський магнат задумав будь-що-будь здобути замок. Аби довідатися, як це зробити, він вигадав хитромудрий план: перебрався мандрівним лицарем і приїхав у замок на розвідку. 

Читайте також: У Європі - на вагу золота: на Закарпатті заробляють на вражаючій знахідці у "колючій броні"

Вечорами оманливий мандрівник розповідав господарям про свої пригоди в далеких краях. І от, слухаючи ці оповідки та захоплюючись мужністю лицаря, донька Другета закохалася в нього. А коли дізналася, хто її коханий, не змогла здолати любов і розповіла про те, скільки військової сили в замку та як його можна взяти. А загадка  була така: існував таємний хід, секрет якого знали лише члени родини володаря.

Другет дізнався про підступність – і нечесного гостя було страчено. Не простив лицар і свою доньку: за зраду батько наказав живою замурувати її у фортечній стіні.

Відтоді щоночі по замку ходить привид, оповідають легенди. Це образ "білої Діви", що ніяк  не знайде свого милого. З першими півнями видіння зникає, щоб назавтра опівночі знову вийти на пошуки лицаря.

Нагадаємо: Блекаут - не проблема, є інша біда: закарпатців готують до масштабних відключень із "монстрами" в горах

Розвінчування міфу

З офіційних джерел відомо, що у 1657 році правителем Ужгородського замку був Дєрдь ІV Другет. У нього було два сина і одна донька Крістіна, але їй на момент нападу  Любомирського було лише два роки (нар.1655 р.) 

До того ж Крістіна Другет у 1688 році вийшла заміж за Міклоша Берчені, отже її в 1657 замуровати в замку не могли.

Була у Дєрдя ІV Другета також єдина сестра Каталіна-Барбала, але вона ніколи не жила в Ужгородському замку і теж була заміжня.

Отже, як бачимо історія про Білу Діву справді просто романтична казка, бо дівчат з роду Другет, які б по віку підходили на дівчину з легенди не було.

Нагадаємо: Низькі температури й світловий "Армагедон": закарпатці почали готуватись до найгірших сценаріїв

Є чимало легенд і про самі підземні ходи. За однією з версій, замок з’єднувався з Невицьким, за іншою – з Мукачівським і Середнянським замками (с. Середнє, Закарпатської області), а за третьою – з усіма трьома. До речі ці легенди не безпідставні, підземні ходи з усіх чотирьох замків справді були, але не вдалося дослідити чи були вони між собою з'єднані, пише А. Мошкола у мережі Фейсбук.

Містична "Біда Діва" торік "ожила" у фортеці, де опинилась увязненою довіку. Щоправда, це лише інсталяція. Привабливий образ героїні легенди створили як анімацію засобами алгоритмів нейронної мережі (штучного інтелекту).

Читайте також: Рекорд уже втретє і спекуляція: на Закарпатті в магазинах з'явились яйця для "найбагатших"

Зображення спроектували на кам’яну нішу в стіні, яка своєю формою нагадує обриси людини.

Автори ідеї: директор музею Ольга Шумовська та провідний програміст музею Василь Габорець.

Колодязь, нечистий і Баторі: Мукачівський замок манить туристів

Легенда замку пов’язана з свекрухою і невісткою Софією Баторі та Ілоною Зріні. Жінки, правлячи замком, ворогували між собою. Про Софію Баторі ходить страшна слава. Жінка, нібито, мала пристрасть до людської крові. Для кров’яних ванн Софія наказувала приносити у жертву 13-річних цнотливих дівчат.

Імовірно, ця історія є перебільшенням. Однак жорстокість Софії доводять історики: у її часи в стінах Мукачівського замку були катівні, в яких мордували людей.

Ще одна легенда про замок пов’язана з колодязем і чортом. На території замку копали криницю і все ніяк не могли досягнути води. Тоді чорт запропонував воду в обмін на мішок золота, але князь Корятович обманув сатану і підсунув йому малесенький мішечок з двома монетами. Від того часу темна сила щовечора виє на дні колодязя через те, що його обдурили.

Читайте також: Підозрілий туман чи радіація?: над Закарпаттям побачили незвичний "дим" (ФОТОФАКТ)

Легенда про замковий колодязь

У дворі замку Паланок є колодязь діаметром  5 м і глибиною 75 м. За легендою, будували його довгі роки полонені турки, тому що в замку не було води, а привозили її на волах у великих бочках здалеку. Тяжкою і виснажливою була праця, та води в колодязі не було. Князь Корятович, зажурений і зневірений, сказав, що дасть мішок золота тому, хто знайде воду. Раптом перед ним зявився маленький горбатий чоловік з пронизливими очима.

Я знайду воду, - сказав він князю, - а ти готуй за три дні мішок золота.

Сказав і пірнув у колодязь (то був сам нечистий). Вода й справді з'явилась. Сидить князь та журиться, де золото взяти. Виручив князя його мудрий слуга.

- А чи казав горбань, якого розміру має бути мішок?

Тоді й вирішили пошити з волової шкіри маленький мішечок і покласти туди три золоті монети. Прийшов чорт через три дні за грішми, та побачивши, що його перехитрили, зі страшенним ревом, розлючений кинувся  у колодязь. І досі, кажуть, чорт волає з колодязя і лякає туристів.

Читайте також: Ігри зі смертю: ще в одній з громад Закарпаття наростає масштабна загроза

Будинок привидів у Закарпатській громаді: поряд залізниця та річка Уж

На Перечинщині ходять історії навколо однієї з будівель, розташованій поряд з головною дорогою, не далеко від залізничної станції. Будинок з виду - охайний, відремонтований. З вікон - вигляд на Уж. Його часто здають відвідувачам, однак надовго у ньому ніхто не може затриматись. Кажуть, у ньому витають "злі сили" і тут явно є якась негативна енергія. Вночі вода тече сама з крану, зі стін чути шум й відчиняються двері.

"Мені доводилось ночувати у цьому будинку із другом. Люди казали, що нібито в ньому є привиди. Ми не вірили. Однак, пробувшиу тут пару ночей, зрозуміли, що дійсно і будинку щось є. Відчувалась присутність невідомої сили. З горища та стін лунали жахаючі звуки", - розповідає одна з очевидиць.
"Пізніше ми розповідали про це знайомим, ніхто не вірив, однак були люди, що теж могли підтвердити ці історії", - відзначає співрозмовниця.

Нагадаємо: Гриби чи м'ясо: як виживають закарпатці на дарунках природи й чи мають вигоду?

"Я місцевий, село добре знаю і все, що тут робиться. Чув про історію із тамтешнім будинком. Не вірю у всі ці пусті балачки, про тих привидів, полтергейст, - щось шумить, шось кричить на горищі, сама вода йде із крану, коли усі сплять..."
"Може, це чергова історія для туристів, або ж "фішка" від власників дому, щоб нагнати певний жах на жильців. Однак для чого, не розумію? Однак люди говорять усяке, мовляв будинок є уособленням зла й тому варто його оминати. - Хоч могли б посятити, то й зло б з нього вийшло", - розповідає місцевий. Хоч наші люди можуть злякати й попа, то і той перепудиться.

Нагадаємо: Жовтневий мороз в регіоні: погода зашкодить грибному врожаю у закарпатських лісах

Майже подібна історія була й із будинком в селі Драчино. Розповідають, що збудували його на місці старого цвинтаря  і що в ньому є привиди. Але це уже інша історія, в яку теж не всі вірять, хоч й вимальовують у власній уяві бозна який сценарій фантастичного жаху. Водночас, те, що будинок звели на місці колишнього  кладовища, подейкують, є правдою. А в народі до таких будівництв - "на кістках мертвих" люди украй обачні. Тож чи вірити в містику й паранормальне в будинках й чи можуть привиди існувати в сучасному світі й лякати живих - справа кожного особисто. Хоч закарпатці говорять: бійся живого, а мертвий уже не злякає. Не вийде з могили. Священники ж настановляють вірити в Бога й молитись за душі померлих, щоб вони мали спокій у вічному царстві.

Читайте також: Семибальний землетрус над Закарпаттям й нова загроза: що довелось пережити місцевим жителям?

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на «Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber