У громадах - за новітню електроенергію.
Останнім часом в мережі фейсбук обговорюють одну із важливих проблем сьогодення - відключення світла у регіонах й новітні ресурси генерування електроегргії у такій ситуації.
Одним з варіантів у цій ситуації бачать сучасні ВЕУ. Їх планують найближчим часом розбудувати в громадах області, а саме - в горах.
Перша така ВЕС почала свою роботу цьогоріч на межі Львівщини й Закарпаття. Це один з найбільш потужних "монстрів", релокованих на територію області. Вітропарк запустили у Нижньоворітській громаді. Як відзначають експерти, цьогоріч в період літніх відключень світла, в громаді були забезпечені електроенергію за рахунок роботи цієї ВЕС.
В обласній військовій адміністрації громади закликають раціонально підготуватись до найжорсткіших сценаріїв із подальшим відключенням світла, адже цієї зими в Україні в ряді областей світла може не бути 18-20 годин впродовж доби.
Закарпатці укотре зіткнулись із черговим блекаутом цьогоріч у літку. У липні без електрики людей залишали що 12 годин за добу. Місцеві жителі значно обурювались, адже хотіли більш справедливих лімітів відключень світла.
Відзначмо, від нестачі електроенергії потерпав бізнес краю. На міських вулицях гули бензинові й дизельні генератори, що вимагали значних витрат не лише на їх купівлю, а й обслуговування. Як гуділи "машини струму" на одній з вулиць Ужгорода ми вже писали у попередній публікації.
Вочевидь, як відзначають в Укренерго, й цієї зими українцям не обійтись без відключень електроенергії. Тож людям радять робити запаси продуктами до важкого періоду й альтернативними джерелами обігріву й освітлення власних будинків. У попередній публікації ми писали, в яку вартість обійдеться машина дров цьогоріч й чи зможуть закарпатці розжитись на такі суми.
Як утеплити й обігріти будинок, щоб пережити блекаут?
Читайте також: Полювання закарпатцями вже розпочато: в лісах регіону шукають незвичний лісовий "скарб" - їжу гурманів
Утеплення оселі відіграє важливу роль у підготовці до опалювального сезону. Способів безліч, головне знати, чим і як правильно утеплити свій дім, щоб тепло, як відзначають, "не гріло вулицю", а зберігалось в приміщенні. Для цього використовують як енергозберігаючі вікна та двері, утеплюють стіни мінватою та пінопластом, які зберігають тепло. Що стосується утеплення фасадів будинків, то тут, за словами експертів, найкраще обирати мінвату. Шар теплоізоляції - приблизно 15 см. Вона має високу паропровідність та не горить. Володіє хорошими звукоізоляційними властивостями, екологічно чиста.
Значна кількість тепла виходить і через горища будинків, тож слід подумати й про них. Поодинокі господарі утеплюють горища, застилаючи їх товщею тирси із гашеним вапном тощо. Цей засіб вважають доволі дієвим та ефективним.
Читайте також: В магазинах, на трасах і на базарах: що продають закарпатці за вартістю "золота"?
З 13 листопада повертаються ГРАФІКИ ВІДКЛЮЧЕНЬ: хто залишиться без світла?
Надійно - значить герметично
При встановленні герметичних вікон, господарям варто подбати й про систему вентиляції. Найкраще у цьому плані буде встановлення рекуператора - енергоощадного пристрою, що нагріває свіже повітря, яке надходить із вулиці за рахунок повітря, що виходить з оселі.
Утеплення металопластикових вікон
Одним із найпростіших способів утеплення пластикових вікон є зменшення теплопровідності елемента з максимальною площею - склопакета. За словами спеціалістів, у житлових приміщеннях бажано встановлювати двокамерні енергоощадні склопакети.
Якщо у вікнах встановлено однокамерні склопакети - їх краще замінити двокамерними, зі склом і заповненням камер аргоном.
Теплозберігаюча плівка для вікон, що наклеюється поверх скла, також знижує теплопровідність конструкції.
Читайте також: Аварійні відключення в Україні: де й коли відключатимуть у Закарпатській області?
Утеплення ззовні
Утеплення металопластикових вікон передбачає також теплоізоляцію відкосів. Причому утеплювати їх потрібно як ззовні, так і зсередини. Перед тим, як утеплити відкоси ззовні, слід врахувати, що теплоізоляційний шар має залишитися паропроникним. При використанні пароізоляційних матеріалів — порушиться природна вентиляція монтажного шва, і всередині накопичуватиметься волога. Це, в свою чергу, підвищить ризик промерзання вікна узимку та спровокує появу плісняви. Утеплення зовнішніх відкосів вікон бажано робити не із застосуванням пінополістиролу, а за допомогою мінвати чи теплоізоляційних штукатурок.
Утеплення зсередини дозволить знизити теплопровідність монтажного шва по периметру всього вікна й зменшить втрати тепла. Такий спосіб теплоізоляції дозволяє застосування як пароізоляційних, так і паропроникних матеріалів.
Читайте також: Закарпаття - у зоні ризику: що відомо про загрозу, що йде із Європи й чого слід берегтись?
Можна використовувати як мінвату, пінопласт, пінополістирол тощо. В конструкції монтажного шва має бути присутнім пароізоляційний шар, в іншому разі волога з приміщення буде проникати всередину.
Дрова допоможуть зігріти оселю в період відсутності газу й електрики
Останнім часом на селах популярності набирають дровяні печі, буржуйки і навіть "кальги" - кахельні печі, які були в моді ще двадцять років тому. Враховуючи сучасні нюанси з опаленням, вартістю електроенергії й газу, також в умовах постійних відключень світла ряд жителів переходять на хоч і віджиті, але надійні методи, на яких можна ще й зекономити в холодну пору.
Опалення на дровах: нюанси підбору палива
Параметр «жаркості» дров називається теплотворність. Що цифра, то більше тепла в одиниці ваги чи обсягу дров. За цією ознакою лідирують граб, дуб, акація.
Для першого розпалу в сезоні візьміть м'які, легко займисті породи: сосну, березу або вільху. Остання ще й очистить димар від нагару.
Читайте також: "Добивають народ у тилу, вже й не дихати людям": як реагують в Україні на "абсурд" від Верховної Ради?
Можна комбінувати м'які породи з твердими, смолисті — з очищаючими, щоб оптимізувати процес опалення та перетворити його на нескладну рутину.
Для відкритих вогнищ радять породи з низькою смольністю: дуб, ясен, вільха.
Як правильно топити котел дровами
Правильне використання котла починається на етапі зрубу дров. Рання зима вважається найкращим періодом для заготівлі лісу, тому що в цей час дерев'яний сік йде зі стовбура в коріння. Дрова доведеться довше сушити, якщо вони були зрубані влітку (коли волога циркулює між корінням та листям) або взимку (коли в лісі довгий час сиро).
Далі, щоб забезпечити обігрів будинку дровами, потрібно довести їх до прийнятної вологості. На сирих дровах котел працює менш ефективно та швидше забивається нагаром. Для просушування до рівня вологості 20-25% зазвичай вистачає одного тижня сушіння в закритому приміщенні або одного місяця у вуличній дровниці.
Читайте також: Підозрілий туман чи радіація?: над Закарпаттям побачили незвичний "дим" (ФОТОФАКТ)
Ось ще кілька порад про те, як опалити будинок дровами максимально ефективно за допомогою правильного сушіння.
Якщо скласти поліна кліттю — взаємно перпендикулярними рядами — вони швидше висохнуть.
Не кидайте дрова з вулиці одразу в топку. Візьміть оберемок і дайте йому відлежатися в приміщенні кілька днів, щоб додатково підсохнути.
Якщо ви замовили дрова цурки, можна не рубати їх усі відразу. Зробіть партію полін на тиждень і занесіть її в тепло — заразом підсохне.
Читайте також: Рекорд уже втретє і спекуляція: на Закарпатті в магазинах з'явились яйця для "найбагатших"
Як правильно топити піч дровами: процедура розпалювання
- Очистіть топку та зольник від попелу, щоб була достатня тяга.
- Укладіть поліна в топці з якомога меншими проміжками. Таким чином, потік повітря сповільниться, і дрова горітимуть довше.
- На решітку викладайте великі поліни або цурки, зверху на них — поліни тонші, потім скіпки, тріски та папір.
- Таку закладку розпалюйте зверху. Тоді горіння почнеться з дрібних лучинок і переходитиме на великі колоди. У результаті температура в будинку почне підніматися через 20-30 хвилин, а знову закладати дрова потрібно буде нескоро, тому що вогонь поволі поширюється зверху донизу.
Читайте також: Неврожай на Закарпатті і пил війни: що буде з цінами на один актуальних продуктів на ринках держави?
Якщо тривалість горіння не є важливою, а потрібно швидко дати тепло, зробіть навпаки: вниз покладіть папір і тріски, зверху — колоди, підпалюйте знизу.
В яку вартість влетять генератори, якщо йдеться про підготовку до цієї зими без електрики?
Необхідність у генераторах для багатьох українців, у тому числі й закарпатців постала ще два роки тому, в період повномасштабного російського вторгнення в Україну. Тоді ж узимку уперше було введено погодинний блекаут у регіонах.
Генератори стали, звісно, зручнішими за свічки, саморобні лампадки й інші підручні пристрої, "зліплені" з підручних матеріалів. Однак вартість їх була не дешевою - від 20 тисяч гривень.
Наразі в Україні вартість бензинових від 14-28 тисяч гривень. Дизельні врази дорожчі, однак здебільшого вони використовуються у промисловій сфері, ніж в побутових потребах
Читайте також: Дефіцитний врожай в Україні: що загрожує закарпатцям вже зараз?
Альтернативні джерела енергії: де вже працюють у закарпатських громадах і де ще планують їх встановити?
У регіоні розбудовують "зелену" електроенергію.
Цьогоріч у січні було завершено монтаж першої вітротурбіни вітропарку "Островський", розташованого на території Нижньоворітської громади на кордоні Львівської та Закарпатської областей. Про це у Фейсбуку повідомила Українська вітроенергетична асоціація (УВЕА).
Йдеться про реалізацію проєкту, який, на відміну від намагань забудувати вітряками унікальні Боржавські полонини, не викликав суттєвих публічних заперечень з боку громадськості, екологів і представників туристичної сфери.
Вітротурбіна з одиничною встановленою потужністю 4.8 МВт має висоту башти 120 м і діаметр ротора - 152 м. За таких технічних характеристик, цю вітротурбіну можна назвати "вітротурбіною середнього розміру", порівняно з іншими вітротурбінами, що працюють сьогодні в Україні.
Читайте також: Семибальний землетрус над Закарпаттям й нова загроза: що довелось пережити місцевим жителям?
Як інформує аналітично-інформаційний канал "Енергетика Закарпаття", станом на 31 липня цього року вже вдалося виробити 98 тисяч кВт*год електроенергії.
Один такий вітряк має потенціал забезпечити електроенергією до 3000 домогосподарств.
У мережі Фейсбук люди висловлювали власні позиції щодо такого проєкту й зокрема, щодо впливу на екологію.
Подібний проєкт намагаються реалізувати ще в одній Закарпатській громаді.
Також зараз до вагомого кроку готуються у Дубівській ОТГ. Селищна рада дозволила ТОВ «УК Вітряні парки України» почати розробку детального плану території для будівництва ВЕС на території Тячівського району.
Читайте також: Ігри зі смертю: ще в одній з громад Закарпаття наростає масштабна загроза
Вітряки планують встановити на полонині Апецька, поблизу Свидовецького хребта.
Як йдеться у рішенні Дубівської селищної ради, прийнятому 30 серпня, після розробки детального плану території, в селі мають провести громадські слухання щодо будівництва вітрової електростанції. Після цього документ винесуть на сесію.
За інформацією природоохоронної спільноти «Save Пікуй», ВЕС у Тячівському районі планують розмістити теж на полонині. Йдеться про Апецьку – вершину, висотою 1512 м, поблизу Свидовецького хребта.
Читайте також: Звідки воно взялося?: в одному з районів на Закарпатті з'явилась вражаюча водна перлина (ФОТО)
Читайте також:
- Блекаут й електрика "в горах": ще один грізний об'єкт "вріже світлом" у закарпатській громаді (ВІДЕО)
- Уже тричі зафіксовано приліт у Закарпатській області: в Україні укотре - масштабна тривога
- Чому українці не йдуть на фронт? Командир 3-ї штурмової розкриває болючу правду
- Вінницький ракетний завод "Porohtar" презентував новий ОТРК "Ліщина" — мем у дії
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Українців чекає неприємний "сюрприз" із картковими...
З 1 жовтня 2024 року в Україні вступають...
29.09.2024 12:07 9531 0 Суспільство
Злетіли до неба: у магазинах Закарпаття людей шоку...
Один з вагомих продуктів дорожчає в регі...
29.09.2024 12:12 12689 0 Суспільство
Дмитро Кулеба привіз на Закарпаття кохану жінку: в...
Обраниця екс-міністра закордонних справ ...
29.09.2024 13:27 5883 0 Суспільство
Українців попередили про підвищення цін на мобільн...
У 2025 році очікується значне підвищення...
29.09.2024 14:08 9843 0 Суспільство
Масований обстріл Запоріжжя та ракетна загроза з Б...
У Запоріжжі пролунали вибухи, є інформац...
29.09.2024 14:20 1620 0 Суспільство
Щонайменше 100 людей загинули, десятки вважаються ...
За прогнозами нестримна негода триватиме...
29.09.2024 14:25 3223 0 Суспільство