1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Закарпатці у чергах: в Україні здорожчали яйця. Чи є дефіцит в магазинах?

3487
Суспільство Закарпаття

На ринках держави складна ситуація на ринку яєць, ряду овочів та "молочки".

Закарпатці у чергах: в Україні здорожчали яйця. Чи є дефіцит в магазинах?

За останній період в Україні дорожчають овочі, фрукти, молочна й м'ясна продукція.

Найбільше впродовж місяця подорожчала, звісно, картопля. Цей овоч за рік піднявся в ціні на майже 150 відсотків. Наразі кілограм "другого хліба" у магазинах можна придбати від 25 гривень. Утім, українцям радять зробити вагомі запаси цим овочем, адже вже в лютому вартість картоплі на ринках сягне чергового злету й вона коштуватиме 30 гривень за кілограм. Такі ціни цьогоріч зумовлені рядом факторів і найпершим із них є масштабна засуха і спека у липні та серпні.

Нагадаємо, на Закарпатті цьогоріч було скупо з цим овочем. На зелених базарах уже у серпні його продавали від 20-25 гривень за кілограм.

Яйця також б'ють рекорд в магазинах й на ринку держави. Наразі їх вартість у регіоні від 5 гривень за штуку. У багатьох магазинах людей закликають робити запаси продуктом ще за досить "низькими" цінами, адже будуть дорожчі. У попередній публікації ми писали, як в одному з районів люди займають черги за цим товаром.

На скільки ще здорожчають яйця на ринках держави й коли, в решті, підуть на спад?

У період з початку жовтня середня вартість десятка яєць піднялася з 27,5 грн до 40-45 грн залежно від регіону та постачальника. Це зростання пов'язане з декількома ключовими факторами, що впливають на ринок як у короткостроковій, так і довгостроковій перспективі. Однією з основних причин подорожчання яєць є зростання витрат на виробництво. 

Читайте також: Ігри зі смертю: ще в одній з громад Закарпаття наростає масштабна загроза

Корма для птиці, енергія, необхідна для підтримання оптимальних умов у птахофермах, а також витрати на логістику суттєво зросли через інфляцію та економічні умови. Вартість кормів, які є однією з основних складових у собівартості яєць, зросла через підвищення цін на зерно, що напряму впливає на кінцеву ціну продукту;

сезонність: з настанням холодного періоду виробництво яєць природно знижується. Курки в умовах зменшення світлового дня і холодів несуть менше яєць, що призводить до зниження пропозиції на ринку. Це спричиняє додатковий тиск на ціни, оскільки попит залишається на високому рівні, а кількість доступної продукції зменшується.

Експерти прогнозують, що зростання цін на яйця може продовжуватися в осінньо-зимовий період. Вартість може досягти нових максимумів, якщо ситуація з собівартістю виробництва не зміниться або пропозиція яєць не зросте. Пам'ятаймо, що подібна ситуація вже спостерігалася в попередні роки, коли ринок відчував дефіцит продукції через сезонні фактори та високу собівартість.

Читайте також: Наближається непередбачуване: закарпатцям слід готуватись до важкого періоду

Проте з настанням весни, коли птахофабрики повернуться до активнішого виробництва, ціни можуть стабілізуватися. Це буде можливим за умови покращення економічної ситуації та зниження витрат на виробництво.

Читайте також: Делікатесна "амбрела" в закарпатському лісі: що це за знахідка і чи варто її "футболити"?

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber