1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Закарпаття знову в центрі гучного скандалу: у ситуацію втрутився сам Дмитро Лубінець (ФОТО)

3639
Суспільство Закарпаття

Трудова експлуатація, побиття та вимагання особистих коштів - виявили кричущі порушення прав вихованців в одному з дитячих будинків-інтернатів на Закарпатті.

Закарпаття знову в центрі гучного скандалу: у ситуацію втрутився сам Дмитро Лубінець (ФОТО)

Омбудсман України Дмитро Лубінець повідомив про новий скандал із жорстокими діями щодо вихованців дитячих будинків, цього разу про порушення дізналися на Закарпатті.

В одному з інтернатів області зафіксували такі порушення:

Експлуатація

Мешканців закладу використовували як безкоштовну робочу силу для збору яблук у приватних садах однієї з компаній. Вивчення документів виявило домовленість між директором пансіонату та компанією про взаємодопомогу у зборі яблук. Звичайно ж, заробітну плату за виконану працю дітям ніхто не надавав. Слід зазначити, що подібні дії вже були зафіксовані і раніше, у 2016 році.

Нагадаємо, у Мукачівському дитячому будинку-інтернаті вихованців раніше уже використовували як безкоштовну робочу силу.

31 серпня 2016 року моніторингова група у складі незалежних громадських моніторів національного превентивного механізму Лариси Романюк, Наталії Козир, а також Регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого у Закарпатській області Олега Григор’єва здійснила візит до Мукачівського дитячого будинку-інтернату.

Насамперед, моніторингова група відзначила, що в закладі забезпечено дуже добрі матеріально-технічні умови та якісне харчування для підопічних. Однак, незважаючи на хороші побутові умови, в дитбудинку грубо порушуються права підопічних через використання їх як безоплатної робочої сили. Попри те, що в положенні закладу вказано, що за таку роботу має бути передбачена винагорода, грошей вихованцям, задіяним у польових роботах, не сплачують.

Також згідно з медичними приписами у картках підопічних чітко вказана кількість годин, під час яких вони мають змогу займатися працетерапією. Однак вихованці закладу проводять на допоміжному господарстві значно більшу, ніж зазначено, кількість часу. Деякі підопічні під час розмови з моніторами вказували 8-10 годин роботи на полі. На момент проведення візиту на полі перебувала навіть одна недієздатна особа, в медичній картці якої взагалі протипоказані важкі фізичні навантаження. Крім того, разом із вихованцями на допоміжному господарстві займалася збором врожаю і частина молодшого медичного персоналу.

По суті частина підопічних безкоштовно працювала на господарстві при дитбудинку (корівник, городи, сінокіс). Більше того, кілька вихованців взагалі починали роботу на допоміжному господарстві о 6-ій годині ранку – доять корів і доглядають за ними.

Крім того, вихованців неправомірно використовували для роботи в інших місцях – частина підопічних регулярно здійснює виїзди в села Мукачівського району, де виконує різні господарсько-польові роботи (збір фруктів, обробка сіна, посадка картоплі тощо). Відповідна інформація із переліком видів робіт, населених пунктів та кількості задіяних підопічних і персоналу зафіксована у журналах молодшого медичного персоналу. Водночас відсутні конкретні реабілітаційні програми для вихованців, трудова реабілітація підопічних зведена до їх роботи в підсобному господарстві.

За результатами моніторингу підготували акти реагування Уповноваженого з прав людини, які будуть спрямовані керівництву Міністерства соціальної політики, Генеральної прокуратури та Закарпатської обласної державної адміністрації.

Побиття

Директор пансіонату побив учня. Свідками цього стали заступник директора та ще одна вихованка інтернату, які вжили заходів для припинення фізичного насильства.

Вимагання грошей

У вихованців вимагали кошти для того, щоб купувати меблі у будинок-інтернат. Це підтверджено документами, показами вихованців та адміністрацією інтернату. Окрім того, встановлено, що всі банківські картки з пін-кодами до них, відкриті особові рахунки в банку та документи вихованців перебували в сейфі заступника директора. Для того, щоб використати власні кошти з карток вихованці повинні були просити їх із вигаданою "заявою". 12 таких "заяв", написаних одним почерком, виявили й для прохання використати кошти у сумі 5 100 гривень. Директор згодом пояснив, що за них придбали шафи на суму понад 50 тисяч гривень. Проте ці меблі у закладі не обліковуються.

За вище переліченими порушеннями мій Представник у Закарпатській області направив повідомлення про виявлення ознак кримінальних правопорушень. Наразі працівники Національної поліції України провели огляд місця події, опитали директора та вилучили документи.

«Наголошу, що такі порушення прав вихованців — це неприпустимо! Ситуація потребує належного реагування і покарання винних!» — наголосив Дмитро Лубінець.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber