1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

В Україні фіксують хімічну загрозу: який стан радіаційного фону у Закарпатській області?

2321
Суспільство Закарпаття

Експерти б'ють на сполох.

В Україні фіксують хімічну загрозу: який стан радіаційного фону у Закарпатській області?

В Україні фіксують масштабні екологічні проблеми в результаті військових дій. Фахівці заявляють зокрема і про шкоду від хімічних речовин, які використовують у боєприпасах.

Перший заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко в інтерв’ю РБК-Україна сказала, що найбільшої шкоди довкіллю завдають ракети. Вона зазначила, що важкі метали, такі як ртуть і свинець, входять до складу сполук, які використовують для детонації вибухових речовин.

Крамаренко підкреслила, що найважливіші складові у звичайних боєприпасах - тротил, октаген, сірка, гексоген, тетрил - всі вони несуть загрозу для здоров'я людей:

Читайте також: На Закарпатті бушує смертельна хвороба: що кажуть медики й чи є привід боятись?

"Найбільшої шкоди довкіллю завдають ракети. Їхнє паливо отруює ґрунт і воду, провокує хімічне забруднення довкілля. Пожежі спричиняють викиди у повітря, забруднення атмосфери, і ще вони знищують родючий шар нашої землі. У майбутньому такі деградовані ґрунти довгий час не можна буде використовувати для сільськогосподарського виробництва, вони не даватимуть врожай. Тобто вони будуть законсервовані".

За її словами, речовини можуть потрапляти у підземну воду, забруднюючи колодязі, свердловини та річки.

Нагадаємо: На Закарпатті людей "вбила" вартість популярної ягоди: за ціною "золотих злитків"?

"Думаю, що ми та наше довкілля ще довго будемо відчувати на собі вплив цих речовин", - сказала представник Мінекології.

Крамаренко зазначила, що через війну збільшилися викиди парникових газів.

"Ці викиди сприяють підсиленню глобального потепління та прискоренню кліматичних змін, і це вимагає міжнародної реакції. Протягом лише одного року війни викиди досягли рівня, який перевищує річні показники деяких країн", - зауважила вона.

За її даними, загальна кількість викидів, спричинених війною, (іншими словами, виключно військові викиди CO2), склала 180 млн тонн CO2-еквіваленту.

Для порівняння, це більше, ніж річні викиди таких країн, як Австрія (73,4 млн тонн), Норвегія (72,1 млн тонн) та Румунія (102,7 млн тонн).

Читайте також: Зима вдарить міцно, блекаут реальний: що з опалювальним сезоном у Закарпатській області цього разу?

Крім хімічної загрози українцям загрожує ще й радіація. Росія ще торік взяла під контроль Запорізьку АЕС. Існувала загроза підриву цього об'єкту.

Ситуація й далі напружена. За словами експертів, якщо ж Росія таки влаштує вибух на станції, шкідливий радіаційний пил охопить значу територію області.

За найгіршим сценарієм, найбільша небезпека буде у 50-кілометровій зоні навколо станції. Однак і за сотню кілометрів ймовірне забруднення.

Чи загрожує радіація жителям Закарпаття?

Варто відзначити, за останній лише місяць кількість ударів по областях України з боку Росії врази подвоїлась. Ворог нещадно продовжує бити по всіх об'єктах інфраструктури в регіонах держави. У серпні було зафіксовано другий з початку війни приліт ракети в одній з ОТГ Закарпаття.

Снаряд було збито в лісовому масиві. Найперше ракетного удару по області було завдано у 2022-му році. Тоді снаряд приземлився в гірському селі регіону.

Читайте також: Зміїний володар: що знайшов закарпатець у Верхніх Воротах й чому всі оторопіли від його вчинку? (ФОТО, ВІДЕО)

Враховуючи таку ситуацію люди починають побоюватись, чи безпечним є повітря в їх регіоні опісля вибухів цих ракет. Або ж яка ситуація з радіаційним фоном у регіоні з початку війни в Україні?

За даними онлайн - станцій із моніторингу радіаційного стану в областях України, радіаційний фон в Закарпатській області станом на 23 жовтня 2024 року знаходиться у своїх звичних межах і становить 0.087-0.160 мкЗв/год (найменший та найбільший показники за останні 24 години).

Заміри здійснюються різними способами, від онлайн станцій моніторингу до щоденних ручних замірів відповідними державними установами на стаціонарних постах спостереження.

Найвища величина потужності експозиційної дози (радіаційний фон) за останню добу зафіксовано о 12:15 на посту спостереження за адресою площа Олександра Духновича, 2 у місті Мукачево і вона становить 0.160 мкЗв/год, що нижче контрольного рівня.

Читайте також: Грибний бартер на закарпатських базарах: на що обмінюють лісові знахідки у цей період?

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber