Унікальне ательє тим, що тут шиють традиційний ромський одяг.
На Закарпатті у селі Підвиноградів влітку 2024 року запрацювало перше ательє з пошиття традиційного ромського вбрання. Його відкрила місцева родина Богарів. Їхня мета — зберегти традицію виготовлення і щоденного використання традиційних ромських суконь.
За словами власника ательє Давида Богара, шиють ромські сукні, аби не втратити традицію.
"Я помітив, що багато ромів в області вже втратили свої традиції. Ми прагнемо зацікавити молоде покоління, щоб молоді люди знали як виготовляються ці традиційні речі, могли зберігати їх і передавати своїм дітям. Також це сприяє популяризації цінних елементів нашої культури. Тому потрібно донести ромам і на психологічному рівні, що слід берегти ці традиції", — розповів Давид Богар.
Кравчиня Катерина Богар каже: "Вранці, як тільки-но прокидаюся, одразу прямую до швейної майстерні. Я не користуюся ескізами чи шаблонами — одразу викроюю на тканині. Як приміряю на дитині, так одразу і роблю викрійку".
До оздоблення своїх суконь роми також додають і українські елементи.
"Важливо поважати всі традиції, а не лише одну чи кілька. Звичайна людина усвідомлює, що їх потрібно шанувати, адже традиції прикрашають нашу країну, наш світ і наші стосунки. Ми живемо в Україні, і було б неправильно, якби ми не виділили й не використали елементи українського традиційного вбрання саме у нашій моді, тому це цікаво. Наприклад, українцю, який носить вишиванки, буде особливо цікаво. Існують свята, на яких ми вшановуємо українські традиції, наприклад, День Незалежності. Нехай це буде за ромською модою, але з елементами традиційної вишиванки. Це правильно і корисно. Саме ці два фактори надалі допоможуть нам зрозуміти, що таке традиція та мультинаціональність", — поділився власник ательє.
Деякі вишивки кравчині створюють цілий рік, оскільки кожен камінчик потрібно викладати вручну.
"Є багато ромів, які живуть у злиднях, перебувають на межі виживання. Вони можуть замінити традиційний одяг на щось інше, дешевше. Наприклад, вбрання, яке коштує 2000 гривень, і костюм із секонд-хенду, за кілька копійок. Чому так відбувається? Тому що вони живуть бідно та скромно, не мають змоги придбати вбрання. Тож ми плануємо зробити цю справу соціально орієнтованою, завдяки чому буде можливість зробити подарунок саме тим родинам, які потребують допомоги й не можуть собі цього дозволити", — сказав Давид Богар.
"Є святкові сукні, дорожчі, а є простіші. Старші жінки зазвичай обирають простіші сукні, тоді як молоді віддають перевагу пишнішим", — поділилась Катерина Богар.
Зі слів кравчині, прості сукні набагато легше шити, а пишніші потрібно дуже ретельно виготовляти.
"Для мене дуже важливо, що жінки налаштовані працювати в ательє. Нині ситуація в Україні дуже складна. Люди мігрують до інших країн. Наше вбрання неможливо придбати чи пошити в інших державах. Коли людина мігрує, вона виживає в умовах високих ризиків, зокрема, може втратити традицію, а саме вбрання, оскільки його важко придбати. Ми намагаємося шити вбрання тут і відправляти до тих країн, куди мігрують роми, щоб зберегти ці традиції. Для мене на першому місці — щоб роми, які перебувають за межами України, не втратили ті традиції, які ми маємо сьогодні", — сказав Давид Богар.
Читайте також: Родина Богар з Виноградівщини планує створити музей ромської культури (ВІДЕО)
Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на«Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!
Читайте також:
- Вісім годин підряд зі свічками: в яких районах закарпатцям відключать електроенергію?
- ЇЇ виловлюють з найбруднішої водойми у світі: небезпечну рибу з полиць супермаркетів та ринків радять не купувати
- Шокуючий ранок на Закарпатті: крилаті ракети ворога дісталися до найбезпечнішого регіону України
- Масштабна тривога: у Закарпатській області впав безпілотник. Відомі деталі
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Українців чекає неприємний "сюрприз" із картковими...
З 1 жовтня 2024 року в Україні вступають...
29.09.2024 12:07 8990 0 Суспільство
Злетіли до неба: у магазинах Закарпаття людей шоку...
Один з вагомих продуктів дорожчає в регі...
29.09.2024 12:12 12204 0 Суспільство
Дмитро Кулеба привіз на Закарпаття кохану жінку: в...
Обраниця екс-міністра закордонних справ ...
29.09.2024 13:27 5539 0 Суспільство
Українців попередили про підвищення цін на мобільн...
У 2025 році очікується значне підвищення...
29.09.2024 14:08 9620 0 Суспільство
Масований обстріл Запоріжжя та ракетна загроза з Б...
У Запоріжжі пролунали вибухи, є інформац...
29.09.2024 14:20 1517 0 Суспільство
Щонайменше 100 людей загинули, десятки вважаються ...
За прогнозами нестримна негода триватиме...
29.09.2024 14:25 2997 0 Суспільство