1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Чистка генералів: чому Кремль почав зачистку серед своїх?

48

Російські генерали та чиновники Міністерства оборони стикаються з хвилею арештів і кримінальних справ за звинуваченнями в корупції та шахрайстві, що відбуваються на тлі очікуваної зміни керівництва ФСБ.

Останніми тижнями до московських судів потрапляють все нові обвинувачені високопосадовці, серед яких нещодавно заступник командувача Ленінградським військовим округом Валерій Мумінджанов. Про це повідомляє французьке видання Le Monde, та матеріали каналу УНІАН.

За останні п'ять місяців слідчі органи затримали або відкрили справи проти щонайменше десяти генералів і посадовців Міністерства оборони.

"Корупція є невід'ємною частиною цього міністерства. Зараз найкращий час для наведення порядку, хоча це навряд чи щось змінить", – заявляє європейський експерт з питань російської армії.

Хвиля арештів розпочалася після переобрання Володимира Путіна у березні. Затримані генерали ризикують отримати до 15 років позбавлення волі. Після призначення 12 травня нового міністра оборони, Андрія Бєлоусова, ця "чистка" набрала нових обертів. Бєлоусов, відомий як чесна та принципова людина, отримав завдання очистити оборонне відомство від корупційних елементів.

Кожен арешт супроводжується дзвінками Сергію Шойгу, який протягом 12 років очолював російське оборонне відомство, а нині обіймає почесну посаду секретаря Ради безпеки.

"Хоча Шойгу зберігає формальний вплив, йому не вдається захистити своїх колишніх соратників або забезпечити їх призначення на ключові посади", – зазначає політологиня Тетяна Станова з аналітичного центру R.Politik. Вона вважає, що це свідчить про зниження політичного впливу Шойгу та можливі зміни в його стосунках з Путіним.

Деякі експерти порівнюють ці арешти з "чистками" часів Сталіна. Політолог Катерина Шульман з Російсько-Євразійського центру Карнегі в Берліні стверджує:

"На відміну від радянської епохи, тут немає ідеологічного підтексту. Влада та ЗМІ оголошують ці арешти окремими справами, не пов'язуючи їх між собою і не шукаючи винних. Всі вони були призначені Шойгу, але схоже, існує негласна домовленість: Шойгу не переслідують, а натомість він дозволяє арешти своїх протеже".

Ця хвиля арештів відбувається на тлі очікуваного призначення нового директора ФСБ замість 72-річного Олександра Бортнікова.

"Кожен клан намагається продемонструвати свою лояльність і ефективність, що спричиняє гонку за арештами генералів, оскільки їх тепер легко знищити, адже їхній захисник відсторонений", – підсумовує російський військовий експерт.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber