1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Закарпатці шукають "бурштин у болоті": як заробити на одній з унікальних у світі знахідок? (ФОТО)

5502
Суспільство Закарпаття

"Болотний бурштин" збирають за кордоном.

Закарпатці шукають "бурштин у болоті": як заробити на одній з унікальних у світі знахідок? (ФОТО)

У регіоні щороку підзаробляють на дикоростучих - грибах, лісових ягодах та сезонному зборі садовини - яблук, черешень, вишень та слив.

Цьогоріч сезон диких ягід - суниці, малини, ожини й чорниці був істотно врожайним. Заробити на ягодах мали нагоду жителі Ужгородщини, Березнянщини, Перечинщини, Хустщини тощо. Лісовий крам несли до ринків дорослі та діти, зокрема, пенсіонери та школярі, що намагались підзаробити на канцелярію за час канікул. Відзначмо, збирання диких ягід, на яких виживають роками закарпатські родини, є одним з актуальних ресурсів, що рятує багатьох у цей час. Якщо яфину в регіоні вважають однією із головних літніх ягід - "Богинею" гірських полонин, то за кордоном, де багато краян також заробляють на сезонному зборі лісових ягід, є морошка. Зазвичай, рідкісна ягода не росте в Україні, утім їх можна вирощувати в домашніх умовах. Однак, популярністю ягода користується у Фінляндії й Швеції. За кілограм ягоди платять до 15 євро. Сезон збору цих ягід стартує щороку із липня по вересень. Збирати морошку та інші сезонні ягоди поспішають українці із різних регіонів, у тому числі й закарпатці. 

"Болотний бурштин", царська ягода

Морошка приземкувата. Видове визначення chamaemorus складено з грецького слова χαμαί — «земля» і латинського moron — «плід тутового дерева», й тому означає «земляний (тобто розташований майже на землі) плід тутового дерева».

Щодо назви «морошка» існує дві версії: за однією, воно походить від «морозска» (цвіте на морозі — під час весняних заморозків), за іншою — від «мура» (так у старовину називали морошку карели).

Читайте також: "Залізна ягода", що ставить на ноги: що за незвичний смаколик продають на закарпатських базарах?

«Морошка» є одночасно назвою рослини і її плодів. У давнину називали «болотяний бурштин», «очі болотяного», «болотяний вартовий». На півночі поширена назва «царська ягода».

Народні назви: мохова смородина, глошіна, північний апельсин, арктична малина, вахлачка, глажевина, глажина, камениця, кумениця, куманика, мурошка.

Де росте "царська ягода" півночі і при якій температурі?

Ягода не любить спекотної погоди, тому вона поширена тільки в тих регіонах, де середньодобова температура повітря влітку не підіймається вище 20 °C. Ареал охоплює скандинавські країни, середню і північну смугу Росії, Канаду, Англію, південну частину Гренландії. Трапляється морошка також у Білорусі, а також у північно-східних районах США.

Звична місцевість для морошки — болота та болотисті ліси, гори. У тундрі вона росте там, де переважають чагарники, а також мохи. Й, звичайно, в місцях, де її спеціально культивують селекціонери.

Читайте також: Богиня Карпат: найцінніша "золота" ягода на Закарпатті врізала знову рекорд

Багата вітамінами, залізом та фосфором 

Морошка містить у собі:

цукор: 6 %;

білки: 0,8 %;

клітковина: 3,8 %;

яблучна й лимонна кислоти: по 0,8 %;

вітамін З: 30—200 мг;

вітамін В: 0,02 мг;

вітамін РР: 0,15 %.

Також у морошці міститься вітамін А, досить багато калію, заліза, фосфору, кобальту, дубильних і пектинових речовин, антоціанів, мінеральних речовин. Енергетична цінність — на 100 грамів 40 кілокалорій.

Читайте також: Червоний гірський "діамант": що за скарб шукають люди на Закарпатті й кому продають?

Унікальне варення, популярний лікер і навіть парфуми. Що готують з морошки?

Морошку вживають як у свіжому вигляді, так і приготовленою. Гарна і яскрава ягода слугує також прикрасою для страв. 

Морошку можна зберігати замороженою або зваривши з неї варення чи сік. Цінна олія насіння морошки використовується у парфумерії.

У прохолодному місці ягода прекрасно зберігається в подрібненому стані у власному соку. У Фінляндії та Швеції випускається морошковий лікер, популярний серед іноземних туристів.

Читайте також: Мобілізація без меж: закарпатців тягнуть з автобусів, люди сполошені

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на«Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

ф

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber