1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Закарпатці у шоці від нового законопроєкту: у мережі Фейсбук людей просять не зволікати

1934
Суспільство Новини Ужгорода

Мережа Фейсбук "на вухах". Людей просять не бути байдужими.

Закарпатці у шоці від нового законопроєкту: у мережі Фейсбук людей просять не зволікати

Днями у соцмережах з'явилось ряд дописів щодо прийнятого у Парламенті  рішення, що дає змогу Закарпатській ОДА вилучати приватні земельні  ділянки у жителів регіону для суспільно важливих потреб на час війни в Україні. Дії влади у цьому плані не зможуть оскаржуватись у суді. 

Такий закон вразив багатьох закарпатців. Ніхто й уявити не міг, що у незалежній країні влада примусово може забрати землю, яку у свій час обробляли діди й прадіди. Кажуть: це нонсенс і черговий абсурд.

Свою думку із цього приводу висловлюють і Закарпатські військові, що із першого дня захищають рідні кордони від російської армії.

Деталі:

21 серпня, Верховна Рада проголосувала за законопроєкт №9549 «Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури відведення земельних ділянок для розвитку цифрової інфраструктури».

Зазначений законопроєкт підтримали 228 депутатів. Ухвалений закон передбачає можливість примусового вилучення нерухомості та землі у фізичних і юридичних осіб, повідомив нардеп Ігор Фріс.

Читайте також: "Гаплик бізнесу й людям": на Закарпатті "рубають" нереальні години відключень

Йдеться про земельні ділянки в Ужгородському районі Закарпатської області. Рішення про примусове відчуження покладається на Закарпатську ОВА. При цьому, встановлюється заборона на оскарження у судовому порядку відповідних рішень про примусове вилучення земельних ділянок.

В Уряді інформують, що закон «дасть змогу операторам швидше отримувати дозволи на оренду землі для будівництва мобільних станцій. Зокрема, щоб забезпечити мобільним зв’язком та 4G національні, міжнародні автошляхи та сільську місцевість».

Читайте також: Аварійний блекаут: закарпатцям у деяких районах відключать світло на дев'ять годин

Серед іншого, закон дозволить «використовувати обмежене право користування чужою земельною ділянкою для будівництва на земельних ділянках веж мобільного звʼязку».

Законопроєкт ухвалили попри зауваження Головного юридичного управління Верховної Ради, яке за результатами юридичної експертизи вказало, що «низка його положень не відповідає Конституції України та не узгоджується із законами України».

Читайте також: Спостерігали у різних районах: вражаюча небесна подія над Закарпаттям (ФОТОФАКТ)

У мережі Фейсбук усіх небайдужих просять підтримувати петицію проти  прийнятого законопроєкту. Із чим звертаються до Верховної ради?

Напередодні на сайті глави держави розмістили петицію, в якій просять ветувати прийнятий 21 серпня Верховною Радою законопроєкт № 9549. Як ідеться в петиції, положення законопроєкту порушують Конституційні норми й тим самим призводять до суспільного занепокоєння громадян. Також у людей мало інформації щодо необхідності прийнятого закону.

Детальніше - текст петиції:

"Просимо накласти вето на прийнятий 21 серпня 2024 року Верховною Радою законопроект № 9549, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури відведення земельних ділянок для розвитку цифрової інфраструктури» у зв’язку з таким:
Вказаним законом передбачається внесення змін зокрема, до Закону України "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану", та зазначення у цьому законі такої норми – «Оскарження до суду або адміністративного органу рішень Закарпатської обласної державної адміністрації про підготовку матеріалів для примусового відчуження земельних ділянок, іншого нерухомого майна, про примусове відчуження земельної ділянки, іншого об’єкта нерухомого майна не допускається."

Нагадаємо: Українців готують до найгіршого: Нафтогаз розпочав підготовку до найскладнішої зими за останні 33 роки

В умовах воєнного стану, положення про неможливість оскарження у судовому порядку рішень органу влади про вилучення землі викликають значне суспільне занепокоєння громадян з приводу можливого порушення їх права власності на землю, та не є зрозумілими для них, тим більше, що не проводилося відповідне інформаційне роз’яснення необхідності прийняття таких норм.

Також, вказане положення не узгоджується з такими нормами Конституції України, а саме:

Стаття 41. - «Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.»

Читайте також: Золото в сумці й батьки мільйонери: в яку вартість влетить збір до освітніх закладів Закарпаття у 2024-му році?

Стаття 55. - «Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.»

Згідно ст. 61 Конституції України, в умовах воєнного або надзвичайного стану не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 55, тобто право на звернення до суду.

"У зв’язку з викладеним звертаємось до Вас як до гаранта Конституції, та просимо накласти вето на законопроект № 9549, з поверненням цього законопроекту на доопрацювання", - йдеться у дописі.

Читайте також: "Перевернувся б Фекета": у легендарному селі закарпатського листоноші "Укрпошту" нікому не треба

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на«Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!


Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber