1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Не яфинами єдиними: який скарб несуть у мішках закарпатці із гір (ФОТО)

561
Суспільство Закарпаття

На гори за незвичними дарами гір їздять в основному жінки та діти.

Не яфинами єдиними: який скарб несуть у мішках закарпатці із гір (ФОТО)

В мережі пишуть про незвичайну рослину, яка росте в українських Карпатах і яку масово збирають жителі краю.

Мова йде про ісландський мох, який є основних компонентів для ліків від кашлю і який до того ж занесений до червоної книги України.

Відповідний допис про ще один вид підзаробітку закарпатців розмістили в водній із тематичних спільнот в мережі Фейсбук.

"Ісландський мох з Карпат. Навіть не думав, що у нас так багато кашляє людей. Ше років 10 тому його збирали одиниці. Зараз вже тонами щоденно звозять з гір. Збирають переважно жінки і діти, а потім груженні мішками зносять іх в села чи до авта, яке виіздить аж на Чорногору. Здають оптом. Тяжкі, але нормальні заробітки для закарпатців.( чомусь франківці цим не займаються). Де і сили беруть? Дівчинка вагою кілограм 45 кг несе 3-4 мішки вагою 25 кг", - написав Олег Добко.

Довідково:

Ісландський мох, цетра́рія ісла́ндська, ісла́ндський лиша́йник — вид листовидно-кущових лишайників родини пармелієвих заввишки до 10—15 см. Він утворює дернівник, а іноді і суцільний хрусткий килим, що складається з кучерявих кущиків з коричневими стрічкоподібними лопатями з білою підкладкою. Лишайники ростуть дуже повільно, збільшуючись в рік на 3 — 5 міліметрів. Кущик в 10 сантиметрів має від народження тридцять років.

Особливо багато ісландського моху у високогір'ї, серед трав'янистих або чагарникових рослин (на гірських хребтах Чорногори, в Гуцульських Альпах, Горганах, на Боржавських полонинах) можна заготовляти щороку по кілька тонн сировини.

З лікувальною метою використовують всю слань лишайника (Lichen islandicus), яка містить в собі понад 70% вуглеводів, серед яких найбільшу питому вагу займає лишайниковий крохмаль (ліхенін), а також кристалічні гіркі речовини — центрарин, фумарову та інші кислоти, камедь, цукор, досить багато йоду і бору, антибіотики — протоліхестеринову та уснінову кислоти, які вбивають туберкульозні бактерії.

Рослина занесена до Червоної книги України.

Читайте також: Такого ви ще точно не бачили: що незвичного побачили на Тисі? (ВІДЕО)

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на«Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber