1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Українцям може грозити нова панемія: у МОЗ розповіли від чого варто стерегтися

139

Територією України циркулює 10 штамів вірусу SARS-CoV-2 — це різні субваріанти штаму Omicron.

Українцям може грозити нова панемія: у МОЗ розповіли від чого варто стерегтися
Новий варіант коронавірусу ще потребує детального аналізу на рівні кожної країни. Ймовірно, поточні вакцини, зокрема бустери, будуть ефективні проти важких форм COVID-19. Однак вони не запобігають зараженню новим штамом.

Субваріант коронавірусу в липні-2024: дані ЦГЗ

Випадки штаму під назвою FLiRT виокремили під час секвенування у Національній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я. Це спеціальне лабораторне дослідження, що генетично розшифровує вірус та вивчає, які мутації відбулися у його геномі.

Перші випадки захворювань на новий підтип виявили в Україні наприкінці липня 2024 року. Всього пацієнтів поки що троє. Двоє з них — мешканці Києва, ще один/одна — з Івано-Франківська. Це дві жінки та чоловік старше 60 років, повідомляють у Міністерстві охорони здоров’я України. 

ВООЗ поки що не надає специфічної оцінки щодо небезпеки FLiRT. Однак в організації зазначають, що він потребує моніторингу на рівні кожної країни. Останні дослідження показують, що поточні вакцини, зокрема бустери, мають залишитися ефективними для захисту від важких форм COVID-19. З іншого боку, вони  не можуть повністю запобігти зараженню новим штамом.

FLiRt: які симптоми

Штам FLiRT походить від варіанту COVID-19 Omicron. Через специфічні мутації в білку-шипі вірус краще зв’язується з клітинами та уникає імунної відповіді. Тобто, FLiRT швидше вражає ослаблений імунітет, а захворіти можуть навіть раніше вакциновані. Втім, набутий після вакцинації імунітет знижує ризики ускладнень під час хвороби.

Про поширення FLiRT у світі заявили у грудні 2023 року. Найбільше випадків виявили в Австралії. Влітку 2024 року центри з контролю та профілактики захворювань США відзначили, що підтип вірусу виявили у понад 28% випадків COVID-19 у США. Стрибок кількості заражень очікують наприкінці літа-восени 2024-го. 

«У кожного субваріанта є певні особливості. Але загальні симптоми на початку захворюваності такі ж, як і за інших варіантів COVID-19: нежить, підвищена температура, кашель, головний біль, втома, болі в м’язах або тілі. Людям, які пропустили щеплення, або особам з групи ризику важкого перебігу захворювання варто проконсультуватися з сімейним лікарем та зробити щеплення напередодні епідсезону», — радить головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber