1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Слуги чаклунок, злі духи та небезпечні нападники: експерт про плазунів та міфи про них

110
Суспільство Закарпаття

У народі здавна зміям приписували різні властивості і до нас дійшло багато міфів про цих істот.

Слуги чаклунок, злі духи та небезпечні нападники: експерт про плазунів та міфи про них

На Закарпатті розпочали ініціативу «Молодіжна школа сталого розвитку в Карпатах. Збереження вразливих видів під час війни». Вона має на меті розвинути успіх попереднього проєкту з охорони біорізноманіття церковних веж, розширивши масштаби наукових досліджень та екоосвітніх кампаній щодо збереження вразливих видів тварин, зокрема рептилій і кажанів.

Журналістка Район.Берегове поспілкувалася із експертом зі збереження біорізноманіття Інституту еколого-релігійних студій, завідувачем сектору природи Закарпатського обласного краєзнавчого музею Ім. Т. Легоцького та краєзнавцем Михайлом Біланичем.

Науковець розповідає, що завдяки проєкту хочуть показати, що змії і плазуни – це не страшні тварини, а навпаки корисні. Щоліта з'являється інформація про укуси змій і знищення змій.

«Страх перед зміями, напевно, не можна назвати природженим, тому що маленькі діти не бояться їх, навіть беруть цих плазунів у руки. Цей острах виникає пізніше, коли дитина чи вже доросла людина набуває певний запас різних стереотипів, хибних уявлень, фобій», – каже чоловік.

Міфи про плазунів:

1. У фольклорі можна зустріти перекази про те, що змія, як слуга сільської відьми, через вим'я висмоктує молоко у корів. Насправді змії в природі не п’ють молоко. Це можна зробити лиш штучно, давши змії пити з тарілочки, але молоко для змій не несе користі.

2. Міф про те, що всі змії небезпечні, отруйні.

«Знаю дорослих людей, які через цей міф бояться і полоза і вужів... Дуже багато людей не роблять і не бажають робити різниці між гадюками і вужами, як і будь-якими зміями, і просто безжально вбивають повністю безпечних вужів, мідянок чи полозів, називаючи їх всіх без розбору «гадюками», «гадинами», «гадєм», «тою бідою» та іншими не дуже приємними епітетами», - каже науковець.

У світі існує близько 3000 змій, і тільки трохи понад 400 є отруйними. На Закарпатті – отруйна лиш гадюка звичайна.

Читайте також: “Деякі мали довжину понад 180 сантиметрів”: що знайшли на Берегівщині? (ФОТО)

3. Також існує міф, що змії пов'язані зі злими духами. Він походить від неправильного розуміння деяких текстів Біблії. Сам науковець зіштовхувався з таким під час спілкування у соцмережах. При чому писала подібне доросла людина. Тож довелось їй пояснювати деякі речі, виправляючи її уявлення, застосовуючи свої знання в сфері теології.

4. «З дитинства я чув від старших людей такий міф, що змія може гнатися за людиною, тобто нападати. Навіть такий додаток до міфу, що може гнатися за людиною, скрутившися в колесо. Це теж не додає добра для репутації плазунів», – каже пан Михайло.

5. Ще один міф, який розвиває в людини відчуття огиди (як і до земноводних, хоча земноводні якраз мають цю ознаку), що ніби-то змії вкриті слизом. Ще одна байка, яка не має до змій жодного стосунку. Шкіра цих рептилій практично не містить залоз і покрита щільною гладкою лускою. Саме з цієї приємної на дотик зміїної шкіри виготовляють взуття, сумочки і навіть одяг.

Користь плазунів Закарпаття

Плазуни Закарпаття відіграють важливу роль у місцевій екосистемі. Ось кілька ключових аспектів їхньої користі:

Контроль популяції гризунів: змії, такі як гадюка звичайна та вуж звичайний, допомагають контролювати чисельність гризунів, які можуть бути шкідниками для сільського господарства та переносниками хвороб1.

Біорізноманіття: плазуни, як-от ящірки та черепахи, сприяють підтриманню біорізноманіття, що є важливим для стабільності екосистем.

Індикація стану довкілля: плазуни є індикаторами здоров’я екосистеми. Зміни в їхній чисельності можуть сигналізувати про екологічні проблеми, такі як забруднення або зміни клімату.

Наукове значення: вивчення плазунів допомагає науковцям краще розуміти еволюцію, фізіологію та поведінку тварин.

На жаль, через людську діяльність, зокрема знищення середовища існування та пряме винищення, чисельність деяких видів плазунів значно скоротилася. Саме тому важливо поширювати знання про їхню цінність та необхідність охорони.

Читайте також: Найдовша змія Європи: одного із найбільших і найрідкісніших плазунів помітили на Закарпатті (ФОТО)

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber