1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Комахи, що здатні знищити 60 – 100% урожаю: жителів області тероризує небезпечний карантинний шкідник

136
Суспільство Закарпаття

Закарпаття тероризує небезпечний карантинний шкідник – південноамериканська томатна міль.

Комахи, що здатні знищити 60 – 100% урожаю: жителів області тероризує небезпечний карантинний шкідник

Вперше до України південноамериканську томатну міль завезли у 2010 році з зараженими вантажами томатів, що надходили з Туреччини та Сирії. На даний час карантинний режим з причини виявлення південноамериканської томатної молі запроваджений в Волинській, Закарпатській, Запорізькій,  Миколаївській, Одеській, Херсонській та Черкаській областях.

Про це інформує Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.

Таке стрімке поширення теплолюбної комахи свідчить про поступове «пом’якшення» клімату, а також про можливу появу нових поколінь шкідника, що пристосувались до природніх умов південно-східних регіонів нашої країни.

Головними рослинами-господарями південноамериканської томатної молі (Tuta absoluta Meyr.) є томати. Крім них, міль може пошкоджувати всі види рослин з родини пасльонових (Solanaceae): баклажани, картоплю, перець та дикорослі пасльонові такі, як дурман, паслін, дереза.

У Південній Америці цього шкідника вважають одним з найважливіших шкідників томатів, який здатний знищити 60 – 100% урожаю. Гусінь живиться майже всією надземною частиною рослини томатів і пошкоджує рослини на всіх стадіях їх росту. Вони утворюють великі ходи-міни на листках, вигризають довгі ходи в стеблах і пагонах, зелених і дозрілих плодах. Уражене листя в’яне, згодом засихає і опадає а плоди досить швидко втрачають свою якість і товарний вигляд.

У залежності від природно-кліматичних умов розвиток одного покоління T. absoluta триває 24-38 днів. Мінімальна температура, необхідна для розвитку комахи – це 9° С. За рік можливий розвиток 10-12 генерацій T. absoluta. Активний літ імаго спостерігають у нічні години, а вдень метелики ховаються між листками кормових рослин. Зовні метелики невеличкі, розмах крил до 10 мм. Загальне забарвлення крил коричнево-сіре, на передніх крилах є темні плями і штрихи без смуг.

Міль має високу репродуктивну здатність. Гусениці відроджуються через 4-5 днів і вгризаються в плоди, листки чи стебла томатів. При недостачі їжі гусениці можуть впадати в діапаузу. Міль заляльковується у коконах на поверхні листків чи мін, у ґрунті. Зимування може відбуватися у фазі яйця, лялечки або дорослої комахи.

Біологічна особливість, здатність до швидкого розмноження та адаптації південноамериканської томатної молі дозволяє стверджувати, що існує значна загроза акліматизації її в Україні. Крім цього, в зоні ризику перебувають і тепличні господарства в усіх регіонах країни, які вирощують пасльонові культури.

Шляхи проникнення Tuta absoluta зі  свіжими томатами, баклажанами, перцем, садивним матеріалом та пакувальним матеріалом і тарою імпортного походження. І якщо в теплиці у разі проникнення шкідника, його можливо знищити за 1-2 роки (виморожування,сівозміна) то у відкритому ґрунті це зробити буде надзвичайно складно.

Всі овочі, що ввозяться в Україну проходять фітосанітарний контроль. Державні фітосанітарні інспектори відбирають зразки для проведення експертизи. Лише після проведення всіх необхідних процедур та отримання висновку фітосанітарної експертизи, що засвідчує фітосанітарний стан вантажу імпортна овочева продукція може бути завезена на територію України.

Враховуючи велику шкідливість Південноамериканської томатної молі, боротьба з нею є одним з важливих і першочергових завдань усіх землекористувачів. Реальну загрозу становить можливість проникнення цього шкідника до овочевих теплиць, особливо якщо до них потрапляють плоди чи тара імпортного походження.

І якщо в теплиці, у разі виявлення шкідника, його можливо знищити за один – два роки (провести, наприклад, виморожування і зміну культури), то у відкритому ґрунті це зробити буде надзвичайно складно у зв’язку з особливостями розвитку молі.

Заходи боротьби з томатною міллю: оранка, сівозміна (заміна культур, що уражуються міллю (головним чином це помідори та картопля), знищення альтернативних рослин-господарів (паслін, ін.), знищення заражених рослин та пошкоджених плодів, використання інсектицидів відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

Хімічні методи боротьби зі шкідником

Для хімічного контролю томатів та інших пасльонових фермери давно й успішно використовують низку зареєстрованих інсектицидів, наприклад, Верімарк та Ексірель.

Обидва інсектициди є представниками найновішої хімічної групи — антраніламіди. Крім того, з-поміж інших вони відрізняються безпечністю для культур вирощування, а також толерантністю до корисних комах, зокрема комах-запилювачів (бджоли, джмелі), що дуже важливо при формуванні систем захисту в різних тепличних (і не тільки) господарствах.

Будьте уважні, при виявленні ознак пошкодження рослин південноамериканською томатною міллю негайно повідомте про це Управління фітосанітарноної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber