1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Справжній леквар із серця Закарпаття: як господині допомагають літнім людям під час відсутності електроенергії

740
Суспільство Новини Берегова

У селі Бене на Закарпатті відбулося традиційне варіння леквару, організоване Благодійним фондом Pro Agricultura Carpatica для підтримки людей похилого віку в умовах війни.

Справжній леквар із серця Закарпаття: як господині допомагають літнім людям під час відсутності електроенергії

Жіночий підрозділ Благодійного фонду Pro Agricultura Carpatica в рамках програми «Повна комора» провів традиційне варіння леквару в селі Бене. Метою заходу було підтримати літніх людей, які потребують допомоги, особливо в умовах відсутності електроенергії через війну. Господині готували запаси на зиму за стародавніми методами.

На території парафіяльного будинку римо-католицької церкви в Бене зібралися жінки з різних куточків Закарпаття. Єва Сані з Великої Доброні, одна із засновниць жіночого підрозділу ГО, розповіла, що в рамках програми «Повна комора» господині ознайомлюються з рецептами закруток, поширеними в певних районах та населених пунктах, пише karpat.in.ua.

«Ми обираємо дати, пристосовуючись до часу дозрівання фруктів, і їдемо туди. Минулого року, наприклад, виготовляли полуничне варення в Ботарі, сливове – у Великій Доброні. Але коли йдеться про абрикоси та персики, це обов’язково Бене», – зазначила вона.

Читайте також: На Закарпатті "ведмежі лапи" чатують на перехожих: отруйні екзоти беруть все у полон (ФОТОФАКТ) 

А куди потрапляє готова продукція?

«У першу чергу спрямовується на благодійність, – каже інша ініціаторка, Беата Яворська з села Тисааґтелек. – Крім того, залишаємо щось на подарунки, якщо нас запросять на якийсь захід».

З ранку жінки приступили до підготовки фруктів. Чоловіки також допомагали: встановлювали казан, запалювали вогонь, а після того, як ґаздині засипали персики, долучилися до перемішування.

Про техніку варіння розповіла Жужанна Бабель з Бене: «Дуже важливо обирати якомога спіліші фрукти, це стосується й персиків. Цей леквар вариться приблизно 3–3,5 години. У якій пропорції додавати цукор, точно не визначено. Усе залежить від того, скільки було дощів, скільки сонця».

У заході також взяв участь місцевий фермер, член БФ Pro Agricultura Carpatica Іштван Варга з родиною.

«Програма «Повна комора» допомагає зробити запаси під час війни та відсутності електропостачання. Фактично ми готуємо леквар, використовуючи традиційні технології, які перейняли від наших предків. У разі Бене, це персики. З них можна виготовляти не лише леквар, але й сироп, компот або палинку. Усе це традиція в Бене. Леквар ми готуємо із сортів «Промінь» та Red Haven. Фруктами забезпечили місцеві фермери», – розповів він.

Організатори також приготували традиційні наїдки та напої: кукурудзяний хліб, поґачі, випічку. Можна було скуштувати також палинку з абрикосів. Поки в одному казані варився леквар, в іншому готувався смачний боґрач для вправних господинь.

Читайте також: Богиня Карпат: найцінніша "золота" ягода на Закарпатті врізала знову рекорд 

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на «Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber