1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

На Закарпатті "ведмежі лапи" чатують на перехожих: отруйні екзоти беруть все у полон (ФОТОФАКТ)

8433
Суспільство Закарпаття

Майже щороку "ведмежі лапи" у регіоні лякають місцевих жителів.

На Закарпатті "ведмежі лапи" чатують на перехожих: отруйні екзоти беруть все у полон (ФОТОФАКТ)

Однією з важливих проблем на Закарпатті і далі є окупація земельних угідь, у тому числі і сільгосптериторій небезпечною рослиною - борщівником. У свій період рослина була кормовою культурою для худоби. На Закарпаття вона потрапила саме в Радянський період, коли в регіоні процвітала на повну колгоспна галузь. Відтак, із тих пір, "помста Сталіна", "ведмежі лапи", як ще називають цю отруйну рослину, окупувала значні території. На цей час із отруйним "велетом", врази більшим за зріст людини, важко боротись.

Окупувала небезпечна рослина береги місцевих водойм на Перечинщині, Ужгородщині, Виноградівщині, Березнянщині тощо. Не туристичну "родзинку" спостерігають пасажири з автобусів. Білі  "амбрели" добре видніють здалеку. Ростуть навіть при центральних дорогах, на територіях туристичних об'єктів. На городах та у садах закарпатців.

Сік рослини украй небезпечний, викликає водяні  пухирці  на шкірі людини.

Прозорий водянистий сік рослини багатий на фотоактивні сполуки, що під дією ультрафіолетового (зокрема, сонячного) випромінювання надають йому токсичних властивостей. Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків 1-3 ступенів. Опіки, особливо у перші кілька діб, схожі на термічні, розвиваються поступово під впливом сонячного ультрафіолету. Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань. Найбільша кількість постраждалих фіксується саме у літні місяці, адже саме в період спеки найбільш ймовірним є контакт шкірних покривів людини із отруйною рослиною. Часто потерпілі не розуміють, що одержали саме опік. До лікаря звертаються лише згодом, тому що на ранніх стадіях опік не завдає серйозного клопоту. У переважній більшості страждають відпочиваючі, рибалки та косарі. Клінічні ознаки проявляються лише згодом, через кілька годин чи навіть діб. Ознаками ураження шкірного епітелію борщівником є почервоніння, локальний набряк, пекучий біль; у важких випадках – пухирі з прозорою рідиною. Площа опіків може сягати 15-40% тіла. Загалом лікування триває 5-10 днів, але якщо люди зволікають і не звертаються вчасно за медичною допомогою, то розтягується до трьох тижнів. Іноді проводяться навіть оперативні втручання.

В середньому одна рослина виробляє близько 20 тисяч насінин. Якась частина з них розноситься по окрузі тваринами і людьми, але основна маса залишається і сходить поблизу материнської рослини, не залишаючи сусідам ні єдиного шансу на виживання. Вважається, що на наступний рік після дозрівання з нового насіння проростає приблизно половина. Ті, що залишилися в ґрунті і не проросли, зберігають схожість 5 років і навіть довше.

Боротьба на державному рівні 

На сьогодні із борщівником сосновського борються не тільки господарі на власних присадибних ділянках, проблему вирішують комунальні структури в місцевих громадах. В Україні боротьба з "окупантом" ведеться на державному рівні. Згідно із статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного Кодексу України знищення борщівника Сосновського є компетенцією міських, селищних, сільських голів. Вони повинні домогтися від власників земельних ділянок, на яких розповсюджується шкідлива рослина, її знищення. Землевласники і землекористувачі, які не вживають заходів боротьби з бур'янами, у тому числі з борщівником, несуть адміністративну відповідальність за статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення. 

На боротьбу із рослиною використовують карантинні, біологічні, механічні й хімічні методи боротьби. 

Основні способи боротьби з поодинокими рослинами борщівника Сосновського – скошування та викопування коренів бур’янів на глибину 8-12 см.

Для знищення великих масивів борщівника Сосновського, на ділянках, де дозволяють санітарні норми, можна застосовувати хімічний метод знищення злісного бур’яну гербіцидами. Найбільш ефективно цей метод проявляє себе при висоті борщівника до 0,5 м. Коли з якихось причин не вдалося вчасно провести захисні обробки, борщівник скошують, а після відростання першої пари справжніх листків обробляють гербіцидами. Такі обробки проводять два-три рази за сезон Застосування гербіцидів проводиться відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

На разі в регіоні пік цвітіння цього екзота. Людей застерігають бути обачним.

Нижче на фото - борщівник Сосновського  в межах річки Тур'я на Перечинщині. Торік журналістом видання були зроблені світлини, де ця рослина сягала вище двох метрів

Читайте також: Богиня Карпат: найцінніша "золота" ягода на Закарпатті врізала знову рекорд 

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на «Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber