1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Посилений контроль у прикордонній смузі: як притиснули закарпатців "одним папірцем" й кого вже оштрафували?

10091
Суспільство Закарпаття

У регіоні ввели додаткові обмеження у прикордонній смузі.

Посилений контроль у прикордонній смузі: як притиснули закарпатців "одним папірцем" й кого вже оштрафували?

Від 7-го березня цього року в області запрацювали нові обмеження, що стосуються правил знаходження й перебування громадян в зоні прикордонної смуги. За новими стандартами, аби в'їхати на територію, що розташована у п'яти кілометрах від держкордону й належить до зони прикордонної смуги, жителі та туристи будуть змушені предявити спецдозволи. Щоб отримати документ, згідно з яким перебування у зоні прикордонної смуги буде легальним, потрібно звернутись до відділення прикордонної служби на Закарпатті. Наразі такі дозволи модна отримати у Чопському й Мукачівському прикордонних відділеннях

Читайте також: В Україні збільшили список військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню: кого тепер не призвуть 

Що відомо про ці новації?

В Україні діє спеціальний прикордонний режим, який передбачає, що для перебування в прикордонній смузі (5 км від лінії державного кордону) потрібно мати спеціальний дозвіл органу Державної прикордонної служби України.

Дозволи на перебування в прикордонній смузі почали видавати з 7 березня 2024 року.

За словами речника Державної прикордонної служби України Андрія Демченка в ефірі марафону «Єдині новини», дозволи видаються для людей, які проживають в прикордонні та тим, хто хоче перебувати там, а також особам, які планують проводити якісь роботи в прикордонній смузі. При цьому нагадав, що йдеться про ділянку місцевості завширшки 5 кілометрів від лінії державного кордону. Дозволи потрібні як фізичним особам, так і юридичним особам, які здійснюють якісь роботи в прикордонній смузі.

У місцевих жителів до 1 травня дозволи не вимагали. В разі, якщо вони перебували на той час у прикордонній смузі, інспектор міг перевірити паспортні документи і попередити про необхідність оформлення дозволу.

Для отримання такого дозволу людина має звернутися до прикордонного загону через електронну пошту,  поштовий зв’язок або особисто.

Протягом 10 днів таке звернення опрацьовується і направляють людині дозвіл на адресу, яку він вказує у своєму зверненні. Громадянам, які проживають в прикордонній смузі, дозволи видаються безстроково, а для проведення робіт вони видаються терміном на рік, а також  на певний необхідний термін тим, хто тимчасово в ній має перебувати.

Нагадаємо, на Закарпатті в останній період збільшилось прикордонних постів. Зокрема, один із таких цьогоріч встановили в Перечині. Які реакції виникли у місцевих жителів з цього приводу ми писали у попередній публікації.

Читайте також: Які категорії громадян втратили право на відстрочку: адвокатка дала відповідь 

Головний біль, перші штрафи й затримання дозволів закарпатцям?

Із першого травня на території області у прикордонній смузі почали перевіряти наявність необхідних спецдозволів у громадян. За відсутність такого дозволу спостерігались певні штрафи.

У Чопському загоні  поінформували, що у травні цього року оштрафували 122 жителів та гостей Закарпаття в Ужгородському районі за відсутність такого дозволу. 

За словами речниці Чопського прикордонного загону Олени Трачук, наразі отримали понад 12 тисяч звернень від фізичних та юридичних осіб. "Саме від юридичних осіб ми наразі отримали 230 звернень, зокрема, це є великі підприємства, що налічують, наприклад, 2 тисячі людей. Станом на 30 травня видано близько 3,5 тис. дозволів. Ще 8 тисяч дозволів у нас на опрацюванні".

За словами речниці Мукачівського прикордонного загону Лесі Федорової, станом на 30 травня видали 12 875 дозволів, ще 10 тисяч на той час почали опрацьовуватись, як інформує "Суспільне".

Штрафують і тих, чиї заяви продовжують перебувати без розгляду. Тобто, термін у 10 днів на розгляд заяв, як було довдено до жителів Ужгородщини, порушено більше, ніж утричі. Люди почали обурюватись на Чопський прикордонний загін, який гальмує видання дозволів жителям. У кінці травня у зоні ризику перебували понад 8 тисяч жителів Ужгородського району, чиї заяви все ще продовжували бути на розгляді у Чопському прикордонному загоні, - повідомляють українські ЗМІ.

Про ситуацію із затримкою дозволів жителям Березнянщини ми писали раніше.

Читайте також: Оце пофартило: закарпатець приніс із лісу вражаючу знахідку (ФОТО) 

Додаткові обмеження для громадян у Закарпатській області 

У прикордонній зоні Закарпатської області запровадили низку додаткових обмежень, які стосуються як людей, так і транспортних засобів. Про це повідомили у пресслужбі Західного регіонального управління Держприкордонслужби України.

"З метою захисту національної безпеки на державному кордоні України, посилення контролю за дотриманням правил прикордонного режиму, запобігання правопорушенням на державному кордоні на ділянці відповідальності Мукачівського прикордонного загону введено додаткові тимчасові обмеження", - йдеться у повідомленні.

Обмеження запроваджені в прикордонній смузі у межах Батівської, Косонської, Великобийганської, Берегівської, Вилоцької, Пийтерфолвівської, Королівської, Вишківської, Тячівської, Бедевлянської, Тересвянської, Солотвинської, Великобичківської, Рахівської, Богданської територіальних громад Берегівського, Хустського, Тячівського та Рахівського районів Закарпатської області.

Читайте також: Час спливає: що мають зробити чоловіки до 16 липня перед вуличними перевірками 

У межах прикордонної смуги забороняється:

  • рух транспортних засобів та перебування осіб поза межами населених пунктів та доріг, які відсутні в реєстрі автомобільних доріг та ведуть до державного кордону і не забезпечують пересування до встановлених пунктів пропуску через державний кордон та між населеними пунктами, в період від 22.00 до 05.00;
  • зупинка транспортних засобів на узбіччі доріг, поза встановленими автомобільними стоянками, яка не пов’язана з технічними несправностями;
  • перевезення в транспортних засобах зброї та будь-яких засобів активної оборони без відповідних на те дозволів;
  • використання приладів нічного бачення, тепловізійної техніки, радіостанцій, крім установлених на спеціальній техніці та транспортних засобах спеціалізованого призначення або зареєстрованих у встановленому порядку;
  • використання та здійснення польотів легкомоторних літальних апаратів до закінчення правового режиму воєнного стану.

Зазначається, що зокрема обмеження не поширюються на посадових чи службових осіб держорганів, правоохоронців,  військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань, працівників медичної допомоги, суб’єктів державної та комунальної власності з метою виконання покладених на них повноважень тощо. 

Нагадаємо, Пекло на душу людей: іберійський "рудий демон" пробрався в будинки 

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на «Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber