1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Тюльпановий рай у теплицях: на Виноградівщині вирощують плантацію унікальних рослин (ФОТО)

248
Суспільство Закарпаття

Чому закарпатці рідко дарують жінкам квіти?

Тюльпановий рай у теплицях: на Виноградівщині вирощують плантацію унікальних рослин (ФОТО)

Зазвичай тюльпани у нашому краї масово квітнуть наприкінці квітня – на початку травня. Але у Василя Ковача ці дивовижні квіти радують очі вже у березні. Ціла плантація унікальних рослин у нього розцвітає щовесни вже три роки поспіль.

Чому інженер за фахом вирішив зайнятися квітникарством? Хто йому допомагає? Як родина ставиться до цього захоплення? Чи важко взагалі доглядати за квітами? Про те це інше закарпатець розповів журналістці «Карпатського об’єктиву» Марині АЛДОН.

Подарунок для коханої

Василь Ковач родом із Тячівщини. Вивчився у столиці на інженера, але життя вирішив присвятити не розробці обладнання для автоматизованих систем і навіть не науковим винаходам, а розведенню тюльпанів.

«Із Наталією ми разом навчалися, у одному університеті, просто на різних факультетах. Жили в одному гуртожитку, дружили з першого курсу. Ми – ровесники. На третьому курсі товариські стосунки переросли у взаємне кохання, тож після отримання дипломів побралися. Мої батьки купили нам будинок у Виноградові, оскільки дружина в мене саме з цього прекрасного… одного з найтепліших… районів області. Спочатку працював на різних роботах, переважно не за фахом і досить низько оплачуваних. Потім ми разом вирішили, що займемося виноградарством. Народилася донька і потрібно було більше коштів. Утім… не все вдавалося і я швидко «перегорів». Тим часом знав, що Наталочці дуже подобаються тюльпани і зробив вдома маленьку тепличку, де вирощував ці квіти саме для неї. Ми багато експериментували, вивчали тонкощі, списувалися з фахівцями. Але на той час це було просто захоплення, я вирощував квіти тільки для того, аби подарувати їх коханій», – поділився думками чоловік.

Утім згодом родина вирішила, що можна зайнятися квітникарством більш серйозно і отримувати з цього певні прибутки.

«То були саме часи карантинів, коли нас змушували сидіти вдома. І я вирішив: чому б і ні. Вільного часу й так було достатньо. Зробив дві нові більші за розміром теплиці, своїми руками підготував і ґрунт, і змайстрував систему поливу, і провів опалення, і зробив освітлення. Інженерні знання дуже стали в нагоді. Використовував багато підручних матеріалів, аби здешевити процес. Насіння я вже знав де купувати, бо робив це не вперше. До речі, воно у нас саме з Голландії. Звісно, виникали і певні труднощі, і коштів не на все вистачало, але ми з дружиною впоралися. У теплицях працюємо переважно разом. Вона в мене за фахом ботанік і у вирощуванні квітів їй відомо багато тонкощів. Розуміємо, що не все в нас поки ідеально, але переконаний, це тимчасово», – зізнається пан Василь.

Закарпатці рідко дарують жінкам квіти

Оскільки вартість газу є дуже високою, опалення у теплицях родини Ковач є альтернативним.

«Я з осені купую дрова. Саме вони дають тепло рослинам. Під час відключень світла, боявся, що квіти загинуть, але врятувати їх вдалося дякуючи генератору. Вирощувати тюльпани нескладно, але задоволення не з дешевих. Адже крім розсади потрібно закуповувати субстрати, мінеральні добрива. Загалом працюємо на своїх «плантаціях» практично цілий рік», – наголошує чоловік.

Найскладнішим періодом у роботі Василь Ковач вважає січень-березень.

«Важливо, аби тюльпани розквітнули не у квітні, не у травні, а саме на початку весни. Пізніше їх уже і в інших багато. При цьому потрібно дотримуватися як температурного режиму, так і світлового та вологості. Температура має триматися не нижчою за 15 градусів. Добре, що в нас немає дуже великих морозів, інакше дров би не докупувався», – стверджує квітникар.

Зрізати самі рослини чоловік радить у темну пору доби, а зберігати їх у холодному місці.

«Аби квітка жила довше, її потрібно зрізати вночі і зберігати у холодильний камері. Ми це робимо без води. Таким чином рослина ніби впадає у сплячку і не гине. Перед продажем, або перед тим, як тюльпани комусь подарувати, їх потрібно вийняти з холодного місця, обрізати кінчики стебел, на декілька годин поставити у воду, аби рослина знову ожила, щоб до неї повернулося «життя», – розповідає Василь Ковач.

Щоб порадувати інших, деколи подружжя влаштовує подарункові флешмоби.

«Квіти найчастіше продаємо у Хусті на ринку. Коли тюльпани залишаються, можемо просто частину роздарувати перехожим. Жінки дуже радіють і дякують, зізнаються, що чоловіки їм рідко дарують букети. Мені це важко зрозуміти, бо я… навіть коли був студентом, декілька разів на тиждень дарував Наталці квіти. Тож, як на мене, повагу до коханої, потрібно показувати, особливо, якщо вона є матір’ю твоїх дітей. Звісно, зараз непрості часи, але бодай одну квітку принести додому можна. Це ж не так дорого і не так важко… Зате в очах жінки буде радість і вона відчуватиме себе коханою, потрібною, єдиною», – наголошує пан Василь.

Загалом у теплицях родини близько трьох тисяч тюльпанів 15 сортів.

«Улюбленим сортом дружини є «Hamilton», стильний махровий тюльпан із кучерявими кінчиками пелюсток. Я обожнюю «Gander’s Rhapsody». Ця квітка протягом усього періоду цвітіння зберігає форму закритого бутона, має свіжий вигляд і є доволі витривалою. Серед цікавих сортів назвав би ще «Canasta». Це переважно бордові квіти і білою бахромою на кінчиках пелюсток. На вигляд вони дуже вишукані. Люблю ще «Menton». Це взагалі – ідеальний сорт із високими та пружними стеблами, ніжними бутонами найчастіше рожевого кольору. Лілієподібні тюльпани «White Elegance» білих або світлих відтінків вражають елегантністю і нагадують зірочки. Півсферичні «Hemisphere» є дуже стійкими і з ними легко працювати. А «Apricot Parrot» я б назвав одними з найбільш цікавих квітів. Їхня назва перекладається, як «абрикосовий папуга» і пелюсток цих тюльпанів дійсно нагадують пташине пір’я. Загалом негарних рослин у природі взагалі не існує. Особливо, якщо мова йде про квіти!», – запевняє чоловік.

Мріє Василь Ковач завестися і в інші сорти тюльпанів.

«Дуже хочу поповнити свою квіткову колекцію гігантськими тюльпанами «Clear Water». Висота цих рослин – до метра і вони бездоганні в букеті. Щоправда, ці квіти цвітуть дещо пізніше, вони не є раннім сортом. Крім того, вони стійкі, підходять для клумб. А ще мені дуже подобаються жовті «Batalinii Bronze Charm». Цікавий сорт тим, що одна цибулина може давати одразу декілька стебел, а форма бутонів нагадує глечик. Однак квіти – недешеві. Одна цибулина може коштувати від 35 гривень. Проте милуватися тюльпанами настільки приємно, що ніби спиняється час, коли вони розквітають. Я їх настільки обожнюю, що розмовляю з кожною квіткою, гладжу її, дарую частинку своєї енергії. І рослини мені віддячують тим же – квітують і зачаровують елегантністю та благородством ніжних бутонів», – зізнається закарпатець.

Загалом про тюльпани квітникар знає буде багато цікавих фактів і охоче розповідає про них.

«Вперше про ці рослини заговорили у Персеї. У 1600-роках вони могли бути дорожчими за будинки. У розпал «тюльпанової лихоманки» квіти коштували вдесятеро більше, ніж міг заробити за рік кваліфікований робітник. Між тюльпанами, між іншим, є їстівні. У Середньовічний період бідні люди навіть використовували цибулини, як звичайну цибулю. Загалом у світі налічується приблизно 3 тисячі сортів тюльпанів і є близько 150 видів цих квітів. Існує навіть легенда про тюльпан, за якою турецький правитель покохав бідну дівчину, але вона померла. Коли ж він про це дізнався, то кинувся зі скелі. На місці загибелі виросли тюльпани. З того часу у багатьох народів ці квіти вважаються символом кохання», – зазначає Василь Ковач.


Читайте також: Екстремали на "квадріках" прорвались через кордон: на Закарпатті знову "пристрасті" у прикордонній зоні (ФОТО, ВІДЕО)

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber