1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Симптоми застуди, але ліки не допомагають: на Закарпатті розпочинається небезпечний сезон

307
Суспільство Закарпаття

Закладений ніс, чхання, почервоніння очей – не завжди ГРВІ. Це також і найпоширеніші ознаки, що виявляє сезонна алергія симптоми якої нагадують застуду.

Симптоми застуди, але ліки не допомагають: на Закарпатті розпочинається небезпечний сезон

Навесні та влітку проявляються алергічні реакції на пилок від квітів та трав.

Як визначити, що це алергія та як собі допомогти, пояснили у Міністерстві охорони здоров'я.

Алергічну реакцію зазвичай супроводжує кілька неприємних симптомів:

  • нежить;
  • свербіння та закладеність носа;
  • чхання;
  • почервоніння очей;
  • сльозотеча.

У декого може виникнути утруднене або прискорене дихання, сухий кашель тощо.

 Інфографіка цвітіння рослин-алергенів. Джерело: МОЗ

У травні зазвичай проявляються більшість алергенів, серед яких пух тополя та кульбабок, пилок верби та берези, також квітнуть ячмінь, овес, лисохвіст, райграс.

 Інфографіка цвітіння рослин-алергенів. Джерело: МОЗ

Аби зменшити прояв алергії, необхідно:

  • носіть маску на вулиці, аби зменшити кількість пилку, який ви вдихаєте;
  • не виходьте на вулицю у вітряну погоду;
  • уникайте прогулянок з 10 до 15 години;
  • після прогулянки мийте руки, вмивайтеся або прийміть душ;
  • робіть вологе прибирання приміщень.

За перших проявів алергії необхідно звернутися до сімейного лікаря. Якщо через війну довелось змінити місце проживання, тоді варто прийти до найближчого закладу охорони здоров’я, який надає первинну медичну допомогу.

Терапевт надасть рекомендації та, ймовірно, скерує до алерголога для виявлення алергенів. 

Надзвичайно швидкими темпами поширюються в Закарпатті такі небезпечні рослини, як амброзія полинолиста та борщівник Сосновського. Ці рослини викликають сильну алергію та призводять до складних опіків. Півстоліття тому їх штучно завезли до регіону, а зараз не можуть винищити.


На амброзію мало хто звертає увагу, поки вона не починає цвісти. Жовтий пилок з квіток цієї рослини викликає сильну задуху та нежить

Мало хто з закарпатців звертає увагу на велике латате листя, яким майже суцільно заросли береги закарпатських річок, потічків, узбіччя доріг, широкі та вологі луки. Це – борщівник Сосновського.
Переважна більшість людей думає, що це звичайний бур’ян. У принципі, так воно і є.


Небезпечні рослини


Лікарі констатують: із кожним роком зростає кількість звернень закарпатців до спеціалістів за допомогою після опіків борщівником. Якщо людина не звертає увагу на те, що торкнулася рослини, то поставити діагноз зазвичай нелегко.

Майже така ж небезпечна і так само штучно завезена колись до області ще одна рослина – амброзія. Весна й початок літа – період її цвітіння і час, коли навіть здорові люди відчувають симптоми алергії, лікування якої зазвичай тривале й важке, каже лікар-алерголог Марія Іванюк.

«Коли цвіте амброзія, в повітря виділяється багато пилку, який викликає у людей задуху, ускладнення дихання, кашель, нежить, сльозливість, головний біль, висипання на шкірі та інші симптоми алергії, які часто є дуже важкими. Із року в рік говориться в нас про те, що багато і амброзії, і борщівника, але нічого не робиться. Хоча тенденція загалом така спостерігається, що кількість алергічних захворювань із різної причини різко збільшилася», – каже лікар-алерголог.

Борщівник Сосновського завезли до Закарпаття з Росії. Зараз, кажуть екологи, ця рослина витісняє власне закарпатську флору
Екологи розповідають, що борщівник Сосновського завезли понад півстоліття тому до області … для вигодовування тварин. Його дійсно дуже полюбляє велика рогата худоба, вівці, але лише в молодому віці.

Лишається бути обережними

А зрілий борщівник досягає у висоту 3–5 метрів і розповсюджується з шаленою швидкістю, каже начальник відділу державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Анатолій Поляновський.

«Є такі речовини – фурокумарини, якраз під впливом сонця викликають сильні опіки – фітодерматити. Розпочинається літній сезон – сезон масового відпочинку, тому треба б населенню звернути увагу особливу на це. Особливо непосидючі діти, які можуть пробігтися між рослинами. І відомі факти, коли після опіків борщівником навіть були летальні випадки», – застерігає фахівець.

Уже кілька десятків років амброзію марно намагаються знищити на всіх континентах. Так само, як і борщівник Сосновського. Проти них використовують хімічні, біологічні та механічні засоби боротьби.

Але істотних результатів це поки що не дає. Найбільш дієвий спосіб, кажуть екологи, – це звичайне скошування рослини до дозрівання насіння.


Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber