1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

"Людей штрафують, а вони виживають": чому закарпатці не можуть продати "ведмежу цибулю", яка дає їм останню надію?

08.03.2024 22:49 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

В регіоні заквітли підніжники й ряд весняних червонокнижних рослин.

В регіоні заквітли підніжники й ряд весняних червонокнижних рослин.

Однією із перших вітамінних весняних рослин, на якій заробляють ряд українців, у першу чергу, пенсіонери й малозабезпечені верстви населення, є черемша. Наразі її ще не має в активному продажі на базарах, на відміну від ошатних букетів з весняними квітами, що вже проклюнулись у обійстях жителів Закарпаття. Водночас, заробити на ній можна копійку, тим паче, коли від таких заробітків залежить фінансовий статок малозабезпечених українських родин.

Закарпатці вже звикли підзаробляти на зборі сезонних ягід -  чорниці, малині, суниці, грибах. На цій продукції виживають сезон до сезону й радіють, коли є урожай у лісах й на полонинах.

Так от щоразу підзаробляють на дикоростучих й багато мешканців Перечинщини. А от черемша посідає одне з основних місць у весняний період.

За словами місцевих, торгували до військових подій в Україні цією рослиною   не лише в Ужгороді й Перечині, а досить часто – на ринку Львова. Зокрема, несли свій товар, у тому числі, й консервацію та горіхи напередодні Великодня. А звідти уже привозили м'ясо чи масло, та інший потрібний товар. Зазвичай, на сезонній торгівлі рослиною заробляють пенсіонери. Або ж малозабезпечені сім’ї.

Виявляється, що черемшу задля продажу не ризикують витягувати із цибулею, а зривають самі листки. Розуміють, що ця рослина є рідкісною, червонокнижною. Збирають черемшу у соснових лісах, біля річок. Багато людей навіть садять цю вітамінну рослину біля обійсть. Однак, рослина дуже вибаглива і росте лише у тінистій місцині.

Черемша – багаторічна трав’яниста рослина із роду цибулевих. Має аромат часнику, то ж у лісах, де полюбляє зростати рослина, часниковий запах. У рослині містяться вітаміни В1, В3, В6, В9, А, С, Е, РР, макро- і мікроелементи: залізо, фтор, калій, марганець, йод, мідь та селен. Також багатою є черемша на ніацин, кальцій, алліїн, глікозид, фітонциди, лізоцим та ефірну олію.

"Ведмежа цибуля" - черемша є незамінною у цей період. З неї готують салати, супи та додають до пиріжків. А пані Олена ще й готує із нею яєчню. Розповідає, що дуже корисно, а особливо малим дітям.

- Несла горіхи, гриби, консервацію, коли можна було на продаж до Львова. Туди їхали з подругою Наталкою. Несли і черемшу — лікувальну рослину, — розповідає Олена. - Могли заробити, бо пенсія у нас мізерна, лише виживаєш на ті дві тисячки,- відзначає Олена Михайлівна. - Як почався ковід, припинилися наші мандрівки, а в останній період не їздимо на Львівський ринок через війну в Україні, — розповідає пенсіонерка.

- Ми знаєм, що торгівлю рослиною забороняють, бо вона рідкісна й поштрафують, — розповідає пані Олена. - Та хіба той, що ріже ліс у великих масштабах, не шкодить найбільше природі? Лиш до тих пенсіонерів їмились, що заробляють копійку, бо десь там зірвуть пару стебел черемші, аби продати, — відзначає пенсіонерка. - Не рву із цибулькою, най росте у землі. Акуратно зрізаю лише стебла черемші. А нас би за все штрафували. Та нікому до того діла, як виживає той бідний пенсіонер, доведений вже до ручки, — додає співрозмовниця.

Читайте також: "Пливучий жах у мальовничих обіймах": в одному із сіл Закарпаття шокуючі знахідки просто вражають (ФОТО)

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Цей матеріал також доступний на таких мовах:РосійськаУгорськаАнглійська