1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Джип-тури і війна: Закарпаття руйнує убивчий туризм

404
Суспільство Закарпаття

І в період повномасштабного російського вторгнення в Україну джипінг нікуди не зник та продовжує набирати масштабів.

Джип-тури і війна: Закарпаття руйнує убивчий туризм

Екологи й жителі гірських населених пунктів обурені. Джипінг наразі нехай і одне із популяних туристичних видовищ, але оцінюють вплив такого виду туризму на довколишнє середовище, усе ж, по різному. І що для одних - добре й кайфово, для інших великі проблеми.

Не рідко джипери, намагаючись насолодитись гірськими пейзажами та пробиваючись непрохідними дорогами, заїжджають на городи селян, які проживають поряд з підніжжям гірського масиву. Такі регулярні екскурсії, розповідають схвильовано жителі гірських населених пунктів, приносять людям чималі збитки,- джипи толочать сільгоспкультури біля їхніх обійсть. А окрім цього, моторошний, ревучий гуркіт від всюдихідних автомобілів сполошує домашню птицю, котів та собак. Тому більшість людей, зокрема і екологів, проти таких зловіщих екскурсій.

До того ж, екологи б'ють на сполох ще й через те, що важка техніка - джипи, квадроцикли та багі істотно пошкоджують поверхню гірських масивів, лякають тамтешню фауну й знищують вагою коліс червонокнижні рослини. Дуже часто неконтрольований джипінг завдає шкоди червонокнижними рослинам на заповідних територіях.Тому, джипінг- це велика біда, із якою потрібно боротись на державному рівні, а саме заборонити цей екстремальний вид туризму у горах Карпат. Але якщо й на державному рівні наразі джипінг не може бути урегульованим, то екологи і надалі продовжують боротьбу з руйнівниками природи власними силами.

Порушників - джиперів на заповідних територіях фіксуватимуть за допомогою фотопасток

Любителів екстриму на заповідних територіях таким чином почали фіксувати  ще з минулого року, з ініціативи громадської організації «Зберегти Пікуй». Тоді ж організацією було встановлено три фотопастки на схилах гори Пікуй на території однойменного ботанічного заказника на Воловеччині. 

Проблема із джипінгом, квадроциклами, багі та ендуро мотоциклами в українських Карпатах, зокрема на горі Пікуй, що на межі Львівської та Закарпатської областей, має величезні масштаби, як зазначають екологи. Тому такий вид туризму потрібно врегулювати, щоб зберегти мальовничу природу гірських полонин з червонокнижними рослинами й рідкісними тваринами.

Зауважмо, полюбляють розїжджати на джипах і територією однієї із унікальних полонини у Карпатах - Руній. Знаходиться на межі Перечинщини й Великоберезнчнщини. У літню пору місцеве населення заготовляє  на цій полонині чорницю та продає на місцевих базарах. В осінній період збирачі ягід заробляють на чуфезах. 

У будь-яку пору й зокрема взимку це одне з чудових місць на Перечинщині відвідують охочі туристи й насолоджуються гірськими пейзажами. Також любителі зимових спортивних розваг не рідко роз'їжджають Полониною Руною на снігоходах.

Що стосується власне джипінгу на Полонині Руній, то він є досить поширеним явищем на території масиву. Щоразу, за словами селян, що проживають у гірських селах, найближче до полонини, сюди заїжджають на джипах та іншій спортивній техніці. Буває, часом їздять навіть городами жителів. Від шуму моторів лякається птиця й домашні тварини.

Джиптури на Полонину Руну більшість жителів хоча і не схвалюють, водночас заборонити такі походи туристам не в силах. На рівні місцевої влади екстермальний туризм теж не заборонений. А тому жителі, яким цей туризм не подобається, можуть розводити хіба що руками чи силою стримувати охочих туристів на баггі та джипах.

Не бідні розваги

Відзначмо, катання на джипах є задоволенням не із дешевих. Наразі 9-годинний тур скажімо на Полонину Руну влетить від 3000 тисяч гривень. Про послуги організатори таких мандрівок повідомляють на офіційних сайтах в онлайн

"Дикі" мандри на всюдихідних транспортних засобах заповідними зонами (лісами, луками, горами, річками) своєї слави здобули на початку 2000-х. Спочатку це була розвага для багатіїв, які любили влаштовувати перегони там, де "простим смертним" кататися не можна. Через певний період  екологи почали вже звертати увагу на цю проблему, хоч так й нічого не домоглися

Приїздили "поганяти" на всюдиходах по українських заповідниках іноземці – адже в багатьох європейських країнах джипінг вже давно заборонений.

Згодом ця сумнівна розвага розповсюдилася на масового туриста, ставши справжнім болем для Українських Карпат. 

Втім, джипінг несе за собою купу проблем. З одного боку, ці транспортні засоби несуть серйозну шкоду довкіллю: під колесами знищуються рослини та тварини, а шкідливі речовини в "транспортному сліді" забруднюють навколишнє середовище. З іншого боку, вони несуть небезпеку для туристів – як пішохідників, які вимушені вивертатися під час сходження на гору, щоб не потрапити під колеса та не надихатися пилом, так і пасажирів такого транспорту, адже дуже часто ці туристичні джипи та багі доволі сумнівної якості.

В Україні війна, мусить бути реакція влади

У 2022 році українці звернулись до Президента Зеленського із проханням врегулювати екстремальний туризм в горах на державному рівні. Як зазначалось в електронній петиції на сайті Глави держави, джипінг в Україні не є ліцензованим.

"Також через те, що в Україні питання джипінгу не врегульоване, до нас приїжджають люди з-за кордону (де джипінг заборонений) і також нищать наші гірські шляхи та природу загалом. Джипінг в Україні не ліцензований і будь-хто може стати джипером", — інформує авторка петиції Христина Жук.

Як ідеться у зверненні, задля збереження унікальної природи України необхідно:

1) Врегулювати використання транспортних засобів в Карпатах. А саме за допомогою продажу та видачі ліцензій на даний вид діяльності.

Наприклад, закордоном поширена практика придбання ліцензій на даний вид послуг (а саме на джипінг).

2) Виділити окремі маршрути для оффроуду. Для зручності розробити маркування доріг та територій, де в’їзд на транспорті підвищеної прохідності без ліцензії заборонений і охороняється законом.

3) За в’їзд на територію заповідників без ліцензії штрафувати, а при повторному порушенні конфісковувати транспортні засоби на користь ЗСУ.

В разі повторного порушення притягувати джиперів до кримінальної відповідальності з безповоротним відкликанням ліцензії на даний вид діяльності.

4) Отримані за ліцензування кошти спрямувати на посилення охорони заповідників за допомогою рейнджерів, які будуть патрулювати заповідні території та ловити порушників.

"Поки наші захисники боронять незалежність України, ми зобов’язані зберігати її природу", — акцентує авторка звернення до Володимира Зеленського.

Петиція набрала понад 25 тисяч підписів 

Президент відповів, що будуть вжиті потрібні заходи після детального вивчення тексту петиції

На заповідних територіях джипам не місце

Джипінг заборонений на території об'єктів природно-заповідного фонду низкою нормативних актів.

Закон України "Про природно-заповідний фонд України" у статті 16 забороняє "пересування механічних транспортних засобів, за винятком шляхів загального користування" на території природних заповідників, у статті 18 - для заповідних зон біосферних заповідників, у статті 21 - у заповідних зонах національних природних парків, у статті 24 - у заповідних зонах регіональних ландшафтних парків, а також у статті 30 - у заповідних урочищах.

Доручення Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 12178/26/10-10 від 21.06.2010 року «Щодо обмеження шкідливої діяльності на територіях природно-заповідного фонду» доручає територіальним органам Міністерства утриматись від погодження заходів з використанням авто- мототранспорту на природних територіях.

Розпорядження № 138 «Про заборону "джипінгу" та використання інших транспортних засобів на територіях природно-заповідного фонду Івано-Франківської області» видане 18 березня 2008 року. Розпорядження забороняє не лише змагання, а і взагалі заїзд приватного транспорту на території природно-заповідного фонду області та дає розпорядження відповідним природоохоронним органам не погоджувати такі заходи і вести контроль за можливими самовільними спробами джипінгу.

Розпорядження голови Вінницької ОДА «Про посилення контролю за дотриманням законодавства на територіях природно-заповідного фонду області»

Наказ Міністерства екології та природних ресурсів України від 16.03.2015 № 80 «Про додаткові заходи щодо збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду», який забороняє проведення ралі та джипінгів на територіях природно-заповідного фонду.

Заборона не стосується доріг загального користування, вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, а також автомобільних доріг на приватних територіях.

Заборону джипінгу в Україні, на заповідних територіях, Міндовкілля ініціювало у 2023 році.

Читайте також: В обійстях закарпатців - легіони слизьких істот: жаб викидають з будинків 

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber