У закарпатців ніщо й ніколи не пропадає. З відходів теж є "хосен".
У регіоні люди знають ціну праці та економно господарюють. Жодна річ не пропадає даремно, так само й продукція має застосовування у господарстві і після того, як навіть "збіжить" термін її придатності.
Так от уже давно закарпатка Марія Кидора щозими посипає доріжку попелом, перемішану із кавовою гущею. Збирає такий засіб щоразу, щойно звариться кава. Такий засіб рятує навіть на кухні, адже сумішшю можна спокійно відтерти почорнілі каструлі та сковорідки. Й не треба ніякої хімії, зізнається газдиня. Крім того, що стосується популярних миючих засобів, які можна придбати наразі у магазинах на будь-який смак й гаманець, жінка воліє використовувати природні засоби.
"Я вже багато років мию посуд кавовою гущею. Це хороший природний засіб, ще й ароматний", - відзначає газдиня.
"Кавовою гущею в перемішку із попелом підсиплю доріжку зимою. Коли намерзне, буває, ступитине можна кроку із хати, - ця суміш мене рятує. Раніше тирсою підсипала, ходили навіть в колгосп, коли худоба була, то стелили і під худобу. Узимку тирси насипали ще й під двері у стайні, щоб тепліше було худобі", - відзначає газдиня.
"Сьогодні тирсу здебільшого використовую на грядках, мульчую ягоди, овочі", - розповідає Марія.
"Що стосується суміші попелу й кавової гущі, то якщо їх змішати із сіллю чи содою, вийде хороший засіб для чищення сковорідок, газової плити, почорнілих каструль", - розповідає співрозмовниця.
"Кавова гуща та сода мене завжди виручають, коли потрібно відмити кружки від нальоту, що залишились від чаю та кави", - додає господиня.
"На такий засіб не треба вам рукавичок, то ще й скрабом слугує для рук", - додає пані Марія.
"У боротьбі зі шкідниками теж пригодиться кавова гуща із сіллю", - відзначає Марія.
"Коли на грядках з овочами багато мурах, слимаків, то посипаю такою сумішшю поміж рослинами. Хоч засіб здебільшого діє проти мурах, а рудих слимаків мушу труїти жорсткіше, борюся із ними з використанням пива та солі, а ще качки їх поїдають, то найбільш ефективна природна зброя", - додає жінка.
"Лушпиння з горіха у мене теж у запасі. - Торік добре вродили горіхи, та у запасі є і старий урожай. Перелущили недавно мішок зі старими горіхами, що були на горищі. Котрі були файні, спорядкували у випічку, інші - на гній, бо були вже гіркі. Проте повний мішок лушпиння з горіхів зібрали, то буде як біопаливо у печі. Шкаралупа з горіха добре горить і зберігає тепло", - відзначає Марія.
"А лушпиння з цибулі також зберігаю. Використовую для коптіння Великоднього шовдаря, щоб надати смаколику ароматного запаху й насиченого кольору", - відзначає Марія.
"Шкаралупу з яєць теж не слід викидати. У магазинах багато добрив, на які витрачається чимало грошей, а от яєчною шкаралупою можна захистити і рослини від шкідників, і грунт удобрити", - відзначає Марія Кидора.
"Для добрива, її потрібно перемолоти у порошок і додати до ґрунту. Можна змішувати з компостом та іншими органічними добривами", - каже Марія Кидора.