Раніше зими в областях України були украй лютими.
У свій час люди пригадують куди лютішу морозну погоду узимку. Тоді хати були із солом'яними стріхами, а у людей не було газу й електрики. Тож доводилося виживати в суворих умовах.
Те, що зараз уже не модно й багато господарів викидають надвір у свій час рятувало життя
У минулому, щоб не мерзнутись у сільській хаті потрібно було дотримуватися важливих умов. І найперша із них залежить від того, яким чином збудовано хату, а саме з яких матеріалів.
Зруб для будівництва заготовляли узимку. Тоді ж у стовбурі дерева знаходиться мінімальна кількість вологи. Після цього матеріал треба було належним чином підготувати до будівництва, зокрема правильно просушити. У процесі будівництва всі щілини обов'язково ізолювалися за допомогою моху чи інших подібних матеріалів. Наразі в наш час люди утеплюють стіни будинку вже більш сучасними матеріалами, водночас не рідко ще застосовують і давно вже віддилі методи в ході утеплень приміщень.
Аби в хаті було тепло, задравювали кожну шпарину
Малі вікна та двері у давніх сільських будинках будувались для того, аби повітря краще утримувалось приміщенні. А для підтримання правильної температури повітря в будинку обов'язково були сінці — проміжне приміщення між власне житловим приміщенням та вулицею.
Піч для селянина узагалі рятівниця
Якщо сьогодні у багатьох сучасних будинках можна помітити електричні каміни, буржуйки й ряд інших благ цивілізації, багато років тому - глиняна піч рятувала господарів у холодну погоду. Саме піч обігрівала будинок сільського господаря взимку у люті морози. Якщо будинок було правильно побудовано, то навіть за один раз можна протопити так, що всередині буде майже як у лазні… Піч не тільки давала тепло у будинку, завдяки їй селянин готував їжу. Зараз у селах, де не у всіх є блакитне опалення, також люди отоплюють свої будинки з допомогою грубок. Водночас, нинішні печі уже не глини, а майстерно муровані з цегли. Популярністю користуються й досі ошатні муровані "кальги".
Що стосується додаткових джерел утеплень раніше, то природнім матеріалом був також сніг. Протягом зимового періоду його не виносили із обійсть, не прибирали з доріжок. Замість цього його накопичували вздовж стін, до рівня вікон. Таким чином, кучугури слугували природною теплоізоляцією, таким собі термопоясом, яким на сьогодні обкладають стіни будинку знадвору за допомогою пінопласту.
На Закарпатті були морози не те що зараз, пригадують очевидці
При сильних морозах мінімальна температура повітря в області може знизитися до 28—32º нижче нуля. 32,5º морозу було зафіксовано в січні 1954 року в Берегові, а в Нижніх Воротах — 31,6º. За останні роки найхолоднішим був весь січень 1987 року, коли панували люті морози (температури повітря знижувались до мінус 30,7º у Великому Березному, а в Міжгір’ї – до -28,7º. Цікаво, що починаючи з 2007-го, січень щороку стає теплішим за норму на 2—3°. А той же 2007-й взагалі був аномальним і запам’ятався ще й нетиповими для цього часу грозами.
При відлигах, які часто бувають в січні, температура повітря може підвищитись до 12—15º тепла. Ось і зовсім недавно (9 січня 2010 року) в Берегові було зафіксовано температурну аномалію — 15° тепла. Це був рекорд — така висока температура повітря в січні жодного разу не фіксувалась за всі роки спостережень в області (68 років). А в 1988-му відлига тривала майже весь січень, і максимальні температури при цьому були 8—10º тепла. В такі теплі зими розквітають підсніжники на південних схилах гір. У 2024 році початок зими теж прошов із сюрпризами. На новий рік погода у регіоні була весняною. В населених пунктах люди плавали у обійстях через дощі. В обласному гідрометцентрі повідомляли про істотний підйом води у річках.
Не залежно від того, що надворі була вже зима, у лісах й далі продовжували грибарити й виставляти чудові світлини з грибами в мережі Фейсбук.
Що стосується минулих зим на Закарпатті, усе ж, у регіоні морози були врази лютіші, аніж сьогодні. Люди утеплювали двері будинків, сараїв теплими ковдрами й навіть сіном, ганчірками застилали шпарини у вікнах та між дверима й порогом. Так роблять і зараз чимало місцевих жителів.
А от сильні морози також тямлять і жителі південно-західних областей. Буковинці пригадують, що у минулому від "пекучих" морозів пташки замерзали в польоті, а вода, набрана у відрах, покривалася інеєм у будинках.
Читайте також: Закарпатський Герой: Зеленський посмертно нагородив нашого земляка високою нагородою (ФОТО)
Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими
Читайте також:
- Блекаут й електрика "в горах": ще один грізний об'єкт "вріже світлом" у закарпатській громаді (ВІДЕО)
- Уже тричі зафіксовано приліт у Закарпатській області: в Україні укотре - масштабна тривога
- Чому українці не йдуть на фронт? Командир 3-ї штурмової розкриває болючу правду
- Вінницький ракетний завод "Porohtar" презентував новий ОТРК "Ліщина" — мем у дії
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Українців чекає неприємний "сюрприз" із картковими...
З 1 жовтня 2024 року в Україні вступають...
29.09.2024 12:07 9449 0 Суспільство
Злетіли до неба: у магазинах Закарпаття людей шоку...
Один з вагомих продуктів дорожчає в регі...
29.09.2024 12:12 12621 0 Суспільство
Дмитро Кулеба привіз на Закарпаття кохану жінку: в...
Обраниця екс-міністра закордонних справ ...
29.09.2024 13:27 5838 0 Суспільство
Українців попередили про підвищення цін на мобільн...
У 2025 році очікується значне підвищення...
29.09.2024 14:08 9800 0 Суспільство
Масований обстріл Запоріжжя та ракетна загроза з Б...
У Запоріжжі пролунали вибухи, є інформац...
29.09.2024 14:20 1600 0 Суспільство
Щонайменше 100 людей загинули, десятки вважаються ...
За прогнозами нестримна негода триватиме...
29.09.2024 14:25 3187 0 Суспільство