1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Тягнуть силоміць до військкомату: юрист розповів, що робити і як притягти ТЦК до відповідальності

8895

Останнім часом ТЦК стали все частіше вручати повістки чоловікам, які перебувають у лікарнях, і при цьому силоміць доставляти їх до військкоматів.

Тягнуть силоміць до військкомату: юрист розповів, що робити і як притягти ТЦК до відповідальності

Що робити, якщо ТЦК прийшли з повісткою в медзаклад і намагаються забрати до військкомату – Фактам ICTV розповів юрист та адвокат Ростислав Кравець.

Чи мають право ТЦК вручати повістки у лікарнях

Наразі в Україні не встановлено порядку вручення повісток, тож представники ТЦК можуть це робити будь-де у громадських місцях, навіть під час сповіді у церкві, наголошує експерт.

"Щодо співробітників територіального центру комплектування та соціальної підтримки, які ходять по громадських місцях та караулять у вбиральнях чи, як зараз, прориваються у реанімаційні відділення для вручення повісток тим, хто перебуває під наркозом, зважаючи на те, що за майже два роки війни мобілізація в Україні лише посилилася і не встановлено порядку вручення повісток, то такі рішення вже покладаються на керівників ТЦК, які, зазвичай і не знають про дії своїх підлеглих", – каже юрист.

Проте тут є один момент – представники ТЦК не наділені повноваженнями перевіряти документи для встановлення особи. Тож людина може просто не називати особисті дані, і тоді дії співробітників територіального центру комплектування та соціальної підтримки не матимуть сенсу.

"Якщо прийшли та намагаються дати повістку, людина має право не надавати представникам ТЦК будь-яких документів, що посвідчують її особу. Тож кому вони вручать повістку – це вже питання до співробітників територіального центру комплектування. Я думаю, що інформацію, хто перед ними перебуває, вони попросту не можуть отримати", – говорить Кравець.

Якщо ж представники ТЦК отримали інформацію щодо особи, яка перед ними перебуває, наприклад від лікаря, то вони мають все одно пересвідчитися, що перед ними саме ця людина.

"Є чіткий перелік документів, що посвідчують особу. Лікар особу не посвідчує. Тобто людина не те що не надає документів, вона вимагає від працівників ТЦК дотримуватися закону, а вони, відповідно до нього, не наділені повноваженнями перевіряти документи", – зазначає експерт.

Тож людина у такому разі на запитання співробітників ТЦК:

“Ви Петро Іванов?”, – може відповісти: “Ні”.

Якщо вони кажуть, що ми знаємо, що ви Петро Іванов, людина може поцікавитися, звідки така інформація.

Що робити, якщо ТЦК прийшли до лікарні з повісткою

Юрист радить не вступати в суперечки з особами, у яких зброя, та які вже поводяться неадекватно і застосовують силу.

"Передусім представникам ТЦК варто зазначити, де вихід із лікарні. І може допомогти вийти, але краще, звісно, не застосовувати силу, не калічити їх", – говорить юрист.

Якщо ж людину тягнуть силоміць та погрожують зброєю, то максимум, що можна зробити – застосувати самооборону. Але головне – не переходити межу.

"Якщо особа погрожує автоматом, то тут вже важко говорити про обмеження самооборони. Тобто будь-яка оборона, що приводить до найбільш негативних наслідків для представників ТЦК, в принципі за законом буде визнаватися законною", – додає експерт.

Поліцію не варто викликати, оскільки, як засвідчує практика, це нічого не дасть.

"Виклик поліцейських не матиме психологічного ефекту на представників, оскільки правоохоронці нічого не будуть робити, а це лише розпалить азарт співробітників ТЦК. Вони бачитимуть, що нічого їм за це немає, ніхто їх не зупиняє. Буде лише гірше", – говорить адвокат.

До того ж за допомогою поліції, оскільки вони мають право на три години затримати людину для встановлення особи, представники ТЦК можуть отримати інформацію про особу чоловіка і все-таки виписати повістку.

Натомість юрист радить фільмувати незаконні дії працівників ТЦК та просити це робити персонал та інших пацієнтів у медзакладі. Так у вас будуть докази неадекватного поводження з боку співробітників  територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

"Бажано все фільмувати на телефон для того, щоби всі бачили, що представники ТЦК незаконно вдерлися в заклад, не надають своїх документів, грубіянять, перевищують свої повноваження, не знають, до кого звертаються, жодним чином не підтверджують, що це саме та особа, якій вони намагаються вручити повістку, тягнуть людину без дозволу лікарів із закладу", – каже Кравець.

Як притягнути до відповідальності ТЦК

Керівники ТЦК можуть і не знати, що коять їхні співробітники. Тож, по-перше, варто звернутися до регіонального чи обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із відповідною заявою.

– У подальшому раджу вирішувати це питання у суді, адже, як показує практика, працівники ТЦК, які ходять у робочий та неробочий час по громадських вбиральнях, не уповноважені це робити і часто не мають відповідних доручень від керівників щодо вручення повісток конкретним особам, – додає юрист.

Тож людина може спробувати вирішити це питання у судовому порядку та притягнути працівників ТЦК до відповідальності за перевищення повноважень.

Якщо наказ про порядок вручення повісток у лікарні працівникам надійшов від їхнього безпосереднього керівника, то варто писати заяву до ДБР. Це можна зробити і онлайн, не чекаючи на вихід із лікарні.

Також потрібно буде, звісно, спробувати встановити особу тих представників ТЦК, які прийшли із повісткою до лікарні.

Читайте також: Скасування відстрочки від мобілізації: кого тепер можуть призвати до війська 

Нові зміни у мобілізації: хто втратить право на відстрочку за новим законопроєктом 

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber