У регіоні збирають цілющу ягоду, яка є однією із найкорисніших в Україні.
Ідеться про обліпиху. Останнім часом її активно вирощують в областях України. Господарі садять її у садах, поряд з кущами та квітами.
Закарпатці заготовляють лікувальні плоди віддавна. Рятують від ряду недуг.
Обліпиха, або щець (Hippophae) — рід багаторічних рослин родини маслинкових, що налічує 7 видів євразійського поширення.
Обліпиха - це кущ або невелике (4-15 м) дерево з колючими гілками. Плоди в пучках щільно обліплюють гілки, звідти і назва рослини. Цвіте у квітні – травні, а достигає у вересні – жовтні.
Плоди жовтого, оранжевого або оранжево-червоного кольору, кислувато-солодкі на смак із характерним запахом, що нагадує ананасовий.
Народні назви: білотерен, верботерен, дереза, золоте дерево, плоховник жостероподібний, терен таловий, щець саклаковий.
Офіціальною сировиною є плоди, які використовують для одержання обліпихової олії. Крім плодів і олії, з лікувальною метою використовують також кору і листя рослини.
Основні діючі речовини - каротиноїди, багато вітаміну С - до 270 мг%, Е, вітамінів групи В, К1; вуглеводи та споріднені сполуки; органічні кислоти: яблучна, щавлева, винна; дубильні речовини; вищі жирні кислоти; макро- і мікроелементи: K, Ca, Mg, Fe, Zn, Cu, Mn, B, J тощо. У листі є кумарини, тритерпенові кислоти (урсолова і олеанова), вітаміни С, В1, В2, В6, нікотинова кислота, інозит, фолієва кислота, речовини поліфенольного характеру (кемпферол, кверцетин, ізорамнетин, мірицетин, галова кислота тощо) й інші сполуки.
Кора обліпихи містить серотонін, який можна використовувати як профілактику онкозахворювань.
Споживають у сирому вигляді, сушать, заморожують, переробляють на варення, повидло й желе, перетирають з цукром. Додають у кондитерські вироби, соки, настойки й лікери.
Корисні та лікувальні властивості
Обліпихова олія має протизапальні, полівітамінні, бактерицидні, епітелізуючі, гранулюючі, знеболювальні та антиоксидантні властивості. Її використовують для лікування шкірних захворювань, опіків, саден, загоєння ран, трофічних виразок, хвороб очей, носоглотки (гайморит, хронічний тонзиліт, фарингіт, риніт) і ротової порожнини, лікують пацієнтів із виразкою шлунка, дванадцятипалої кишки, атеросклерозом та у гінекології тощо.
Плоди обліпихи (свіжі або перероблені) у вигляді соку, водного настою, сиропу використовують при застуді, захворюваннях верхньо-дихальних шляхів, виразковій хворобі шлунка, серцево-судинної системи, атеросклерозі, гіпо- та авітамінозі, порушеннях обміну речовин, для зміцнення імунної системи організму. Крім того, обліпиха регулює кров’яний тиск.
Спиртовий екстракт із кори обліпихи рекомендують у комплексі з рентгенотерапією для лікування при злоякісних пухлинах, а відвар кори або настій листя - при діареї та інших захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Також відвар з листя обліпихи показаний при лікуванні ревматизму.
Протипоказання
Обліпиху не рекомендують вживати тим, у кого індивідуальна непереносимість речовин, що входять до її складу. Також її не можна вживати: при гастриті з підвищеною кислотністю; при запаленні сечового міхура; при проблемі з підшлунковою залозою; при каменях у нирках і сечовому міхурі; при виразковій і жовчнокам’яній хворобі.
Із обліпихи роблять варення та мед, цілющі настої та джеми. Ягоди консервують, висушують, заморожують.
Нагадаємо, Сидітимуть без електрики по пів дня: де відключатимуть електроенергію у найближчий період?
Підтримайте ЗБІР для 128-ої Закарпатської бригади (на зарядну станцію для забезпечення енергії на передовій). ДЕТАЛЬНІШЕ ➤
Читайте також:
- Завтра - 4 листопада: де на Закарпатті не буде світла?
- За зберігання дров вдома штраф чи в'язниця?: вже невдовзі може почати діяти скандальний закон
- Закарпаття вражає: люди збирають смаколики у садах і лісах й не вірять очам (ФОТОФАКТ)
- Не блекаутом єдиним, а й "штрафним ударом": до чого слід готуватись кожному жителю?
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Українців чекає неприємний "сюрприз" із картковими...
З 1 жовтня 2024 року в Україні вступають...
29.09.2024 12:07 6435 0 Суспільство
Злетіли до неба: у магазинах Закарпаття людей шоку...
Один з вагомих продуктів дорожчає в регі...
29.09.2024 12:12 10533 0 Суспільство
Дмитро Кулеба привіз на Закарпаття кохану жінку: в...
Обраниця екс-міністра закордонних справ ...
29.09.2024 13:27 3775 0 Суспільство
Українців попередили про підвищення цін на мобільн...
У 2025 році очікується значне підвищення...
29.09.2024 14:08 8410 0 Суспільство
Масований обстріл Запоріжжя та ракетна загроза з Б...
У Запоріжжі пролунали вибухи, є інформац...
29.09.2024 14:20 1055 0 Суспільство
Щонайменше 100 людей загинули, десятки вважаються ...
За прогнозами нестримна негода триватиме...
29.09.2024 14:25 2025 0 Суспільство