1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Беруть міхи на плечі й гайда: як бідують на Закарпатті малозахищені верстви населення?

665
Суспільство Закарпаття

Багато родин закарпатців щороку лишень виживають за рахунок сезонних заробітків.

Беруть міхи на плечі й гайда: як бідують на Закарпатті малозахищені верстви населення?

Останнім часом чимало місцевих сімей виживають на сезонних заробітках. Утім, якщо одні поспішають покинути область й країну й мандрують у пошуках щастя в зарубіжній країни, щоб там заробити копійку, ряд жителів заробляють на сезонному зборі дикоростучих. Це гриби, ягоди, плоди шипшини та горобини. Щороку на них виживають ніде непрацюючі й малозабезпечені верстви населення. Серед них є також й пенсіонери, які змушені в цей доволі складний період підзаробляти, стоячи на базарах чи то з молоком й сиром, чи несучи до місцевого ринку горіхи і сухофрукти. Про нелегкий заробіток пенсіонерів ми писали у попередній публікації. Жінка із Вільшинок розповіла, як їй доводиться продавати домашню продукцію на ринку в Ужгороді посил свербигуска.

Що стосується сезонних заробітків удома, на Закарпатті, місцеві селяни цього сезону мали нагоду підзаробити насамперед на "чорному золоті" карпатських вершин - одній із улюблених ягід - яфині. На ринках цього року літр ягід правили від 130 гривень. Такими були ціни з початку сезону, пізніше пішли на спад. Та, не зважаючи на багатий врожай яфини й завалені ринки цілющим смаколиком, збирають цю ягоду із мозолями. Не рідко чорничні походи вартують збирачам ягід здоров'я.

 

Сестрою чорниці "яфини" є місцева ожина, на ній також заробляли краяни, торгуючи то на ринку то здаючи заготівельникам. Літр ожини продавали від 40 гривень.

У вересні стартувала пора збору лікувальних "свербигусок" - шипшини. В аптечних закладах ціни на ці плоди значно зашкалювали, утім на базарах жителі продавали шипшину за досить помірними цінами.

Також цього року у регіоні у розпалі сезон прийому паданих яблук. Підзаробляють на них дорослі та діти. Кілограм яблук приймають від жителів наразі від 1,50 грн. Заробіток не один із легких, не всюди цього року вродили яблука, а бажаючих продати падалку наразі чимало, то ж оббивають подеколи навіть сусідські яблуні й ті що ростуть при центральних артеріях.

Мішок падалок зважить в середньому 30 гривень, за більше міхів і більше грошей. Утім збирати, кажуть селяни, чимала трапа. Чимало зусиль коштує і доставити уже готовий вантаж до тих самих приймальних пунктів. Одні доставляють повнезні мішки на тачках, одні на підводах. Подеколи везуть навіть на великах, та щонайтяжче - вантажать порядні вагові міхи на плечі і так торгують маршрут до найближчих приймальних пунктів.

"Не легко, а що робити. Хліба хочеться з'їсти, а ще й примастити. Гривня до гривні - та й буде уже на хліб, - каже Михайло. - Збираю цілими днями в саду. Яблука є, по десять міхів здаю на день", - розповідає співрозмовник. "

Добре, що ще беруть".

Нагадаємо, Радіаційний трофей?: у соцмережі показали масштабних розмірів букового (ВІДЕО) 

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber